Česká lyžařka Šárka Strachová na trati slalomu v Aspenu.

Česká lyžařka Šárka Strachová na trati slalomu v Aspenu. | foto: AP

Povedený vstup do sezony. Slalomářka Strachová skončila v Aspenu čtvrtá

• 39
Ač se na stupně vítězů nepostavila, odškrtla první políčko v kalendáři: „Splněno!“ Šárka Strachová si po klidném a vyrovnaném slalomu v obou kolech dojela v Aspenu pro čtvrté místo. Úvodní závod Světového poháru ovládla fenomenálním způsobem 20letá americká šampionka Mikaela Shiffrinová.

Dvakrát v Aspenu vyhrála, ale Strachová tentokrát na první místo neměla, ani kdyby po trati letěla. Mistryně světa Shiffrinová totiž v úžasném sólo představení zničila konkurenci. Druhou Veroniku Zuzulovou ze Slovenska porazila o 3,07 sekundy, čtvrtou Strachovou pak o téměř čtyři sekundy.

On-line reportáž

Závod jsme sledovali minutu po minutě

Takový kousek se v novodobé historii sjezdového lyžování podařil jen málokomu. I proto hlasatel v americkém středisku po jejím dojezdu křičel: „Ó, můj bože.“ Domácí favoritka se jen vyčerpaně usmívala a kroutila hlavou.

Dvakrát podobně zdrtil soupeře legendární Ingemar Stenmark a potom v březnu Marcel Hirscher vyhrál obří slalom v Ga-Pa s náskokem 3,28 sekund. Rakušan tímto výsledkem drží třetí místo v historických statistikách.

Jízda bez rizika i chyb

Lyžařské středisko Aspen si pro závodnice opět připravil jeden z nejtěžších slalomů roku - vymrzlý a prudký. To však Strachové vůbec nevadí. V letech 2008 a 2009 totiž právě tady vyhrála své jediné dva závody Světového poháru v kariéře, a tak se do Colorada každoročně těší. Výborně tam začala i letos.

Díky podařenému loňskému ročníku měla právo startovat v první losované sedmičce, a tak vyrazila do závodu jako druhá po Švédce Hansdotterové.Na tu ztratila šestnáct setin, v dalším průběhu se však před ní dostaly už jen dvě další lyžařky - suverénní olympijská vítězka a domácí oblíbenkyně Shiffrinová (na Strachovu najela dvě sekundy) a také Slovenka Veronika Zuzulová.

Technicky podařenou, nijak agresivní jízdou si tak Strachová vyjela čtvrtou příčku s ambicemi vystoupat ve druhém kole na stupně vítězů.

Fanoušky možná jen mrzela taktika „žádný risk, žádné chyby“. Taková Shiffrinová se agresivně tlačila na každou branku s vědomím, že může přijít o vítězství jako v pátečním obřím slalomu. Ani ve druhém kole se česká lyžařka neproměnila.

Znovu, vybroušenou a stylově upravenou jízdou uhájila svou čtvrtou pozici, ale před své protivnice se neprotlačila. Všechny tři z prvního kola byly opět rychlejší. Švédka Hansdotterová ji porazila o 62 setin, šťastná Zuzulová o 81 setin. Pak už nezbylo jen než čekat na zaváhání rakety Shiffrinové, které...

Nepřišlo.

Ač Američanka vyrobila v horní pasáži očividnou hrubku. Ztrátu nabrala jen mírnou a báječným výkonem na rovinatější části ještě navýšila svůj náskok. Shiffrinová na domácí sjezdovce ukázala, že v boji o malý glóbus to budou mít všechny ostatní konkurentky včetně Šárky Strachové složité, občas nemožné.

Další české slalomářky mezi nejlepší třicítku neproklouzly. Kateřina Pauláthová nezvládla náročný profil a v polovině trati skončila. Zato Martina Dubovská se do poslední chvíle rvala o postup. S vysokým startovním číslem 67 bojovala s rozbitou stopou a ještě na prvním mezičase držela bodované postavení. Nakonec dojela se ztrátou 34 setin pět pozic od vytoužené třicítky.

V neděli se jeden v Aspenu slalom znovu jako náhrada za zrušený závod ve finském Levi. Začíná se tentokrát o patáct minut dříve v 18.15 českého času.

Světový pohár ve sjezdovém lyžování v Aspenu (USA)

Slalom žen: 1. Shiffrinová (USA) 1:39,81 (48,01+51,80), 2. Velez-Zuzulová (SR) -3,07 (49,39+53,49), 3. Hansdotterová (Švéd.) -3,26 (49,83+53,24), 4. Strachová (ČR) -3,88 (50,02+53,67), 5. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) -5,15 (51,16+53,80), 6. Noensová (Fr.) -5,25 (50,73+54,33), 7. Holdenerová (Švýc.) -5,27 (51,30+53,78), 8. Gagnonová (Kan.) -5,45 (50,88+54,38), 9. Hectorová (Švéd.) -5,50 (51,37+53,94), 10. Mielzynská (Kan.) -5,66 (51,25+54,22), ...v 1. kole 35. Dubovská 53,38, Pauláthová (obě ČR) nedokončila.

Průběžné pořadí SP (po 3 ze 41 závodů): 1. Shiffrinová 180, 2. Brignoneová (It.) 160, 3. Gutová (Švýc.) 150, 4. Bremová (Rak.) 123, 5. Hansdotterová 115, 6. Hectorová 97, ...15. Strachová 50.