Česká lyžařka Šárka Strachová na trati slalomu v Jasné.

Česká lyžařka Šárka Strachová na trati slalomu v Jasné. | foto: AP

Těžký návrat. Strachová dojela v Tatrách osmá, slaví opět Shiffrinová

• 25
Byl to tvrdý test po čtrnáctidenní pauze. Šárka Strachová, která zahojila zraněnou nohu, se vrátila do Světového poháru osmým místem ve slovenské Jasné. Slalom počtvrté ze čtyř startů v sezoně vyhrála nepolapitelná Američanka Mikaela Shiffrinová.

Osmé místo, které ji patřilo také po prvním kole, je nejhorším výsledkem Strachové v sezoně. Česká slalomářka se vrátila k závodům po 14 dnech, kdy nemohla kvůli lehčímu zranění nohy nazout lyžáky, a zdálo se, že ji chybí síla.

„Nemohla jsem se pořádně připravit,“ tvrdila před závodem. Už první kolo nezvládla čistě a po vážně chybě musela zpomalit, ve druhé jízdě svou pozici také nevylepšila. Oproti konkurentkám neměla v obloucích dost výbušnosti.

Body si podruhé v sezoně připsala také druhá česká slalomářka Martina Dubovská. Do druhého kola prošla o čtyři setiny a nakonec bere 26. místo.

On-line reportáž

Závod jsme sledovali minutu po minutě

Závod v Nízkých Tatrách jasně opanovala 20letá olympijská šampionka Shiffrinová, která se na konci února vrátila k závodům po dlouhé léčbě kolena.

Ve čtvrtém startu v sezoně přidala čtvrté vítězství.

A znovu zcela drtivé!

Druhá Wendy Holdenerová ze Švýcarska za ní zaostala o 2,36 sekund. Třetí v bouřlivém prostředí skončila domácí favoritka Veronika Velez Zuzulová.

JSEM TŘETÍ. Slovenská slalomářka Veronika Velez Zuzulová vybojovala v Jasné třetí místo.

Slovensko mělo ve hře i druhou hvězdu: Petru Vlhovou. Dvacetiletá lyžařka ale podlehla stresu a z třetí pozice se propadla až na devátou příčku.

Zvláštní závod zažila Švédka Frida Hansdotterová. Ačkoliv předvedla svůj vůbec nejhorší výkon, vybojovala malý křišťálový glóbus za slalom. Desáté místo ji zajistilo dostatečný náskok před druhou v pořadí Velez Zuzulovou.

Slalomářky mají na programu už pouze finálový závod za týden ve Svatém Mořici. Strachová je před ním na čtvrtém místě o 47 bodů za Holdenerovou.

Bezvětří, zato chumelenice

Sobotní obří slalom se musel kvůli silnému větru odložit na pondělí. Slalom odstartoval v bezvětří, zato v husté chumelenici. První lyžařky měly těžké podmínky a ve složitě postavených brankách to na výkonech bylo znát.

Vítězka z paralelního slalomu ve Stockholmu Holdenerová se nevyvarovala chyb, stejně tak Strachová a vedoucí žena disciplíny Hansdotterová.

Jediná žena prokličkovala branky bezvadně: Mikalea Shiffrinová. Vítězka úvodních dvou závodů v Aspenu a pak po zranění podniku v Crans Montaně.

V Jasné sérii neporušila. První kolo vyhrála o nevídaných 1,67 sekund.

Ohromný náskok získala perfektní jízdou, v níž se přizpůsobila čerstvému sněhovému podkladu. Netlačila do oblouků tolik jako jindy. Působila v obloucích lehce a hladce. Nikdo na její výkon ani v nejmenším nestačil.

Jestliže se domácí Slovenky za jásotu vyprodaných tribun Shiffrinové přiblížily, bylo to stále rozdílem metrů. Veronika Velez Zuzulová, druhá v hodnocení slalomu, dojela s mankem 1,67. Petra Vlhová zůstala ještě o 11 setin zpátky.

Před Slovenky se nakonec natlačila Holdenerová, která předvedla druhou nejrychlejší jízdu finálového kola. Samozřejmě - až po královně Shiffrinové.

Světový pohár v alpském lyžování v Jasné (Slovensko)

Ženy - slalom: 1. Shiffrinová (USA) 1:55,60 (58,04+57,56), 2. Holdenerová (Švýc.) -2,36 (59,92+58,04), 3. Velez-Zuzulová (SR) -2,77 (59,71+58,66), 4. Kirchgasserová (Rak.) -3,11 (1:00,64+58,07), 5. Noensová (Fr.) -3,23 (1:00,18+58,65), 6. Gagnonová (Kan.) -3,35 (1:00,10+58,85), 7. Lösethová (Nor.) -3,36 (1:00,06+58,90), 8. Strachová (ČR) -3,47 (1:00,30+58,77), 9. Vlhová (SR) -4,00 (59,92+59,68), 10. Hansdotterová (Švéd.) -4,13 (1:01,14+58,59), ...26. Dubovská (ČR) -7,42 (1:03,00+1:00,02).

Průběžné pořadí slalomu (po 9 z 10 závodů): 1. Hansdotterová 651, 2. Velez-Zuzulová 546, 3. Holdenerová 511, 4. Strachová 464, 5. Shiffrinová 400, 6. Vlhová 389, ...50. Dubovská 10.

Průběžné pořadí SP (po 33 ze 40 závodů): 1. Vonnová (USA) 1235, 2. Gutová (Švýc.) 1207, 3. Rebensburgová (Něm.) 914, 4. Hansdotterová 807, 5. Weiratherová (Licht.) 794, 6. Holdenerová 660, ...14. Strachová 464, 91. Ledecká 28, 107. Dubovská 10, 108. Křížová 9, 123. Pauláthová (všechny ČR) 2.