Rygl běžel jako vítr, skončil šestý

L a h t i - Ani vynikající běh, v němž doháněl ztrátu po mizerných skocích, nepomohl sdruženáři Ladislavu Ryglovi výš než na šesté místo. Na patnáct kilometrů vybíhal jako třiadvacátý s propastnou ztrátou téměř čtyř a půl minuty na nejlepšího skokana Vika z Norska. Ten nakonec vedení udržel a s přehledem si přiběhl pro titul. O bronz se utkali Lajunen s Gotwaldem, Rakušan nezachytil Finův nástup před sjezdem na stadion a skončil třetí. Další český sdruženář Pavel Churavý doběhl třiadvacátý a Jan Matura obsadil 44. místo.

Rygl pokazil první skok a dopadl pouze na 78 metrů. Druhým o délce 86 metrů se posunul na 23. místo. "Skáču špatně," konstatoval pod můstkem a šel si připravit lyže pro běh. Do stopy vyrazil se ztrátou 4:25 minuty na Vika. "Jsem zklamaný," špitl jen.

V běhu se Rygl spojil s Norem Kristianem Hammerem, po skoku pětadvacátým, a společně předbíhali jednoho soupeře za druhým. V polovině trati byl Rygl desátý a na konci prohrál s Hammerem souboj o páté místo. "Kdybych třeba líp skočil, tak bych zase hůře běžel. Mohlo to být lepší, ale ani jsem takový posun nečekal," hodnotil Rygl, který zaběhl druhý čas.

Naděje zhatil Rygl prvním pokaženým skokem, kdy přistál na značce 78 metrů.
"V tu chvíli mi bylo špatně," přiznal otec Ladislav Rygl. Náladu mu syn nezvedl ani v druhém kole, v kterém skočil 86 metrů.

"Jeden skok mu chyběl. Konečný výsledek mohl už jen vylepšovat, ale nedalo se bojovat o přední místa," dodal Rygl starší.

"Letos se pořád trápím. Mohlo to být lepší, není k tomu daleko, ale prostě to vypadá, jak to vypadá, a já nevím proč. Dělám maximum, aby to bylo co nejlepší," zpovídal se sdruženář Rygl. Závody na důležitých soutěžích mu nevycházejí. Předloni na MS v Ramsau po skoku vzdal, nejlepší výsledek má z Trondheimu
1997, kde byl dvanáctý.

"Pořád to na velkých závodech stojí za prd. Doufal jsem, že to zlomím, ale musím se snažit dál," řekl. Po skokanské části nebylo Ryglovi dobře. "Byl jsem hrozně
naštvaný a zklamaný," přiznal. Možná proto v běhu jako by letěl a předběhl sedmnáct soupeřů. "Trochu mě to překvapilo, ale nic jiného mi nezbývalo. Radši bych umřel na kopci, než abych se někde plácal kolem třicátého místa," pronesl Rygl.

V posledním kole měl křeče, a proto v závěru prohrál s Norem Hammerem.
V teoretické rovině dělilo Rygla od medaile pět metrů. "V každém kole dva a půl metru, když se pomine styl. Ale to je vždy, s tím se nedá nic dělat," mávl Rygl rukou. Otec Rygl prozradil, že snad našli recept, jak se ještě zlepšit.

"Každý potřebuje najít svůj vlastní model. U Ládi se jedná o skloubení kola,
běžecké přípravy a skoku," nastínil Rygl senior.

Vik předvedl skoky 92 a 95,5 metru a na běžeckou trať se vydal osm sekund před Finem Jaakkem Tallusem. Na čtvrtého v pořadí Gottwalda měl výrazný dvouapůlminutový náskok. "Skočil jsem perfektně. Ukázal jsem, že umím udělat něco extra, když je potřeba," těšil se Vik.

Klasický závod sdruženářů nezná na velkých soutěžích od roku 1998 jiného vítěze. Vik vyhrál olympiádu v Naganu a o rok později oba závody MS v Ramsau. "Zlato je víc než jsem čekal, protože před měsícem jsem byl zcela z formy," přiznal Nor.

Lajunen se ke stříbru probojoval ze šestého místa po skoku a stejně jako Vik obhájil pozici z Ramsau. Gottwaldovi o pár metrů ujel razantním sjezdem na stadion. "V běhu jsem se překvapil," uvedl Lajunen, jenž naposledy závodil před měsícem v Americe. Gottwald uznal, že v závěru se nechal zaskočit. "Samppa byl odvážnější, ale třetí místo je lepší než čtvrté," uvedl Rakušan.

Výsledky - severská kombinace
1. Vik (Nor.) 39:26,7 min., 2. Lajunen (Fin.) -1:04,6, 3. Gottwald (Rak.) -1:10,3, 4. Manninen (Fin.) -1:55,0, 5. Hammer (Nor.) -2:21,1, 6. Rygl (ČR) -2:22,1, 7. Ogiwara (Jap.) -2:24,5, 8. Baacke (Něm.) -2:44,8, 9. Kreiner (Rak.) -2:45,7, 10. Tallus (Fin.) -3:02,6, ...23. Churavý (ČR) -4:49,8,  44. Matura (ČR) -8:18,0.

Norský sdruženář Bjarte Engen Vik se raduje z titulu mistra světa.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž