K netradičním zážitkům Lukáše Bauera patřilo i setkání s bývalým pilotem formule jedna Mikou Häkkinenem. | foto: www.lukas-bauer.cz

Letní příprava běžkaře Bauera: kolečkové lyže, ale i adrenalin na vodě

Projížďka vodním člunem rychlostí přes 200 kilometrů v hodině, příprava ve speciálním lyžařském tunelu, ale i setkání s bývalým pilotem formule jedna Mikou Häkkinenem. Tím vším si zpestřil letní letní přípravu Lukáš Bauer. Vítěz Světového poháru běžkařů se nyní chystá konečně na první sníh, o prioritách pro novou sezonu má jasno. "Chci uspět na mistrovství světa v Liberci," říká Bauer.

Dokáže Lukáš Bauer zopakovat loňskou veleúspěšnou sezonu, v níž vyhrál prestižní Světový pohár i seriál závodů Tour de Ski?

Podle výsledků letní přípravy má k úspěchu velmi dobře nakročeno. Českou lyžařskou jedničku letos netrápila zranění, do tréninku proto mohl naskočit v plné zátěži. "Přestože jsem několikrát bojoval s pocity únavy a stěžoval si, že potřebuji ubrat, jsem dobře připraven," hlásil Bauer na tiskové konferenci.

Jednatřicetiletý lyžař absolvoval v červnu vysokohorské soustředění v Itálii, v červenci přípravu ve švédském Torsby a v srpnu tradiční soustředění na Božím Daru. To završil minulý týden prvním a druhým místem v závodech mistrovství republiky na kolečkových lyžích ve Vesci.

Triumf v Tour de Ski nakonec bude obhajovat

Prioritou vítěze Světového poháru je pro nadcházející sezonu únorový světový šampionát v Liberci. "Už do přípravy jsem šel s cílem získat medaili z mistrovství světa," hlásil Bauer. 

. Lukáš bauer:

"Jasný cíl? Uspět na domácím mistrovství světa. Už do přípravy jsem šel s tím, že chci v Liberci medaili."

Kvůli šampionátu nechtěl Bauer jet ani tradiční seriál závodů Tour de Ski na přelomu roku a raději se chystal zvolit přípravu ve Vancouveru. "Tour jsme po loňském roce plném zmatků chtěli vynechat, ale potom v Kanadě vypadl jeden distanční závod. Tím to pro mne ztrácí na významu a Tour nakonec pojedu," řekl Bauer.

Své rozhodnutí přehodnotil i proto, že mezinárodní federace FIS upravila pravidla, která snad umožní jejich jednoznačný výklad. "První by měl být tedy ten, který skutečně dojede do cíle. Ne ten s nejrychlejším časem," usmál se Bauer.

Vodní čluny: adrenalin v rychlosti 200 km/h

Letní přípravu rodákovi z Ostrova nad Ohří zpestřily i netradiční zážitky. Mezi nimi vynikaly závody motorových vodních člunů ve Finsku, při nichž se stroj řítí více než dvousetkilometrovou rychlostí a pilot si prožije přetížení.

"Můj první pocit byl, že to není realita, ale jen počítačová hra. Až do momentu, kdy pilot poprvé zatočil. To jsem dostal takovou facku, že jsem pochopil, že o žádnou hru nejde. Na začátku jsem se bál, ale pak už jsem si to užíval," líčil Bauer. "Byla to velká zkušenost, kterou jsem do té doby sledoval jen v televizi."

Lyžař Lukáš Bauer si vyzkoušel jízdu motorovým vodním člunem

Dalším velkým okamžikem bylo setkání s bývalým pilotem F1 Mikou Häkkinenem. "Bylo to naprosto v pohodě, nebyl problém s ním komunikovat. Přesto se nedá srovnávat lyžování a svět formule jedna. Bylo dokonce domluveno, že mě sveze na okruhovém speciálu, ale z toho nakonec vinou technických problémů sešlo."

Ostrou zimní přípravu teď vítěz šesti závodů posledního ročníku SP zahájí dvěma soustředěními v rakouském Ramsau na ledovci Dachstein. "Už se těším, že se bude zase lyžovat," usmál se.

Závěrečnou přípravu před startem SP pak absolvuje na přelomu října a listopadu ve Finsku. První závody SP prověří obhájce triumfu 22. a 23. listopadu ve švédském Gaellivare.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž