Tomáš Kraus

Tomáš Kraus - Tomáš Kraus při posledním závodu sezony 2008/2009, v němž obhájil triumf ve Světovém poháru. | foto: ČTK

Kraus byl pátý ve skikrosu Světového poháru v Grindelwaldu

• 0
Český skikrosař Tomáš Kraus obsadil páté místo v závodě Světového poháru ve švýcarském Grindelwaldu. V semifinále po kontaktu se soupeři vyjel z trati, poté ale ovládl finále B. Vítězem se stal Nor Audun Grönvold.

Druhým místem si upevnil vedoucí příčku v seriálu domácí Michael Schmid, Kraus je průběžně šestý.

Dlouholetý český vládce skikrosu skončil čtvrtý v kvalifikaci a úvodní dvě vyřazovací jízdy vyhrál. V boji o postup do finále odstartoval bok po boku se Schmidem a Kanaďanem Christopherem Delboskem, z vnější dráhy po startu se však musel zařadit za ně.

"Od začátku jsem bojoval o to druhé postupové místo, ale i přes několik kontaktů jsem jel za nimi," řekl čtyřnásobný vítěz Světového poháru. Těsně před cílem Kraus zaútočil naposledy, ale soupeři mu před brankou zavřeli cestu k předjetí a český lyžař raději v kritické situaci vyjel z trati po křivém dopadu po skoku.

"Nebylo to snadné, ale nakonec dobrý výsledek. Čtyřikrát jsem vyhrál, jen jednou se to nepovedlo, škoda," prohlásil mistr světa z let 2005 a 2007.

Kraus skončil v této sezoně pouze ve dvou závodech Světového poháru na stupních vítězů a už neřeší svou šestou pozici v průběžném pořadí seriálu.

"Od té doby, co jsem ztratil možnost bojovat o první místo, už se spíš
soustředím na jednotlivé závody. Snažím se zajet kvalitní výsledek a podat dobrý výkon," dodal Kraus. Do konce seriálu zbývají ještě dva závody.

Výsledky

Muži: 1. Grönevold (Nor.), 2. Schmid (Švýc.), 3. Delbosco (Kan.), 4. Lewen (Švéd.), 5. Kraus (ČR), 6. Eliasson (Švéd.), ...39. Šafář, 49. Kopřiva (oba ČR).
Průběžné pořadí SP (po 9 z 12 závodů): 1. Schmid 615 b., 2. Delbosco 437, 3. Matt (Rak.) 387, ...6. Kraus 296, 61. Šafář 6.

Ženy: 1. Serwaová, 2. McIvorová, 3. Poleschuková (všechny Kan.), 4. Holmlundová (Švéd.), 5. Gjefsenová (Nor.), 6. Murková (Švýc.), ...24. Kučerová (ČR).
Průběžné pořadí SP (po 9 z 12 závodů): 1. Davidová (Fr.) 575, 2. McIvorová 537, 3. Serwaová 432, ...42. Kučerová 19.