Jak poručit větru nad Planicí

  • 5
Praha - Rozvaleni na polštářích teplého větru si užívají skokani adrenalinovou euforii rekordních letů. Vítejte na slovinské Velikance, největším můstku světa! Víkend zalitý jarním sluncem, dlouhatánskými skoky, rozjařenou atmosférou a bujarou party na závěr sezony čeká nejlepší skokany.

Křišťálový lesk může mít pro Jakuba Jandu. Přesto, že právě "mamut" v Planici mu loni ve stejnou dobu nahnal takový strach, že se z něj v posledním závodě Světového poháru už raději ani nespustil.

"Ale teď to zvládne," věří mu harrachovský trenér Dalibor Motejlek, bývalý slavný závodník. A hlavně první český držitel skokanského světového rekordu. V roce 1964 dopadl na 142 metrů. Ale v Oberstdorfu, kde stál tehdy největší můstek.

Když škrtáš patkami o buben

Teď drží primát Planica, kde jich padlo za 22 let posledních dvacet, celkem už 32. Naposledy loni, kdy až na 239 metrů dolétl norský blonďák Björn Einar Romören.

Metr a půl přidal Janne Ahonen, jenže padl při tom na záda. A když ho odnášeli na nosítkách, stihl pokynutím ruky zdravit tribuny. Tolik vzrušení mu stále tepalo v žilách.

Obavy kdysi budil u skokanů Harrachov, protože vynášel hodně do výšky. V Planici zůstává jen respekt. "Před prvním skokem se posune bariéra strachu. Až po něm se vrací do normálu," všiml si Motejlek. "Když spadneš při krátkém skoku, kutálíš se dolů po celém bubnu strašně dlouho," směje se.

Čím – kromě velikosti – je můstek tak výjimečný? "Na bubnu škrtáš patkami lyží o zem, dvě vteřiny vůbec nevíš, kam dolétneš. A najednou přistaneš za 200 metrů," říká Jaroslav Sakala, který tu v roce 1994 dobyl titul leteckého mistra světa. "Můžeš to pokazit, ale vítr tě zachrání," dodává.

"Tlak teplého vzduchu, který se tu odráží od skály, tě může podebrat a poponést klidně o deset metrů dál," dodává Motejlek. Téměř nikdy nefouká do zad, což skokanům vadí.

Český architekt a Titova pýcha

Můstek projektoval český architekt Bloudek. V šedesátých letech se stal pýchou Tita, zbožňovaného vládce spojené Jugoslávie. Dodnes sem míří na závody až osmdesát tisíc diváků z celé země. A viděli tu už 54 skoků přes 200 metrů.

Při letech se nemění materiál. Používají se stejně dlouhé lyže (někdy odlišné tvrdosti) jako na skoky podle pravidel indexu BMI, tedy poměru výšky a váhy skokana. Rozhoduje hlavně technika odrazu a polohy při letu.

Mezi nejlepší letce patří Norové a Finové. Krajané mistra světa Ljökelsöye překonali 31 světových rekordů. Z jednotlivců mají čtyři Finové Matti Nykänen a Matti Hautamäki - ten patří mezi favority i letos.

"Je to mentalitou. Nebojí se lítat ani ve větru, jsou zvyklí. A ohromně si to užívají," tvrdí Sakala. "Být co nejdéle ve vzduchu, to je cíl každého skokana," potvrzuje český reprezentant Jan Matura.

V Planici k tomu nacházejí tu nejlepší příležitost.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž