My to dokázali! Házenkáři Kataru jako by sami nevěřili, že jsou v semifinále MS.

My to dokázali! Házenkáři Kataru jako by sami nevěřili, že jsou v semifinále MS. | foto: AP

Boje o házenkářské finále: katarská senzace i měření dvou šampionů

  • 5
Tyhle týmy si na světovém šampionátu házenkářů rozdělí medaile - na tři cenné kovy zbyli čtyři kandidáti. Páteční semifinálové souboje Katar vs. Polsko (16.30 SEČ) a Španělsko vs. Francie (19.00 SEČ) jsou však hodně rozdílnými duely. První má kvůli účastni domácího týmu zcela senzační složení, ve druhém se dá očekávat předčasné finále.

Jak na tom jsou jednotliví kandidáti na zlato? Zde je představení čtyř celků, z nichž pouze jeden oslaví v neděli v hale Lusail v katarské poušti titul mistrů světa.

Katar: ustojí sudí tlak? Německý brankářský excentrik Silvio Heinevetter sice trochu zachoval dekorum, přesto jsou jeho slova jasná: „Jsme v této zemi stále hosty, takže by si člověk měl dávat pozor na ústa. Ale každý, kdo zápas viděl, chápe, o čem mluvím.“ Takto si po prohraném čtvrtfinále nepřímo stěžoval na sudí, kteří Kataru rozhodně neuškodili.

Ale na druhou stranu se nedá říci, že by domácí hráli o medaile jen díky mužům s píšťalkou. Klíčovými tvářemi jsou brankářské duo Šarič-Stojanovič, úderné spojky Capote s Markovičem a pivot Vidal - do jednoho naturalizovaní cizinci. Už ve skupině hráli Katařané dobře a pokud uspějí ještě jednou, stanou se prvním mimoevropským týmem s medailí ze světového šampionátu.

Katarský reprezentant Eldar Memiševič se ve čtvrtfinále MS raduje z gólu proti...
Házenkáři Polska slaví postup do semifinále mistrovství světa v Kataru.

Nalevo radost Katařana Memiševiče, vlevo polská euforie po postupu do semifinále.

Polsko: povzbuzení pro pořadatele. Lepší reklamu si ani nemohli přát - polští házenkáři dlouhodobě zbrojí na domácí Euro, které přivítají v příštím roce. A je dost dobře možné, že do něj půjdou jako medailisté z mistrovství světa!

Polská cesta mezi elitní čtyřku je zajímavá: ve skupině D, podle obecné shody nejtěžší na šampionátu, skončili až třetí, ale paradoxně to znamenalo, že v play-off svěřenci německého kouče Bieglera naráželi na soupeře, kteří nebyli v absolutní formě. Poláci tak vyřadili Švédsko, které se na své maximum dostalo už ve skupině, a oproti minulým turnajům trochu rozpačité Chorvaty - teď se díky tomu těší na střet s katarskou „cizineckou legií“. Byť je Polsko členem širší špičky, do semifinále se s ním také právě nepočítalo; většími favority byli Dánové, Chorvaté či Švédi. Ale Poláci ukázali velkou sílu a vůli, s Chorvaty zazářil gólman Szmal.

Francie: kam doskáče zlatá sestava? Byla to od českého kapitána Filipa Jíchy přesná charakteristika: „Francouzi na turnajích skáčou vždy jen tak vysoko, jak právě potřebují.“ Ano, sběratelé zlatých medailí z velkých házenkářských akcí nevyhrávali drtivým rozdílem, ale také pro Final Four pošetřili suverénně nejvíc sil.

Jejich souboje se Španělskem jsou házenkářskou klasikou, na planetě pravděpodobně nejsou kompaktnější národní týmy. Možná výhoda? Mnohem, mnohem pohodovější čtvrtfinále, ve kterém tým kolem všeuměla Karabatiče odepsal naděje Slovinců už po první půli a v klidu udržoval skóre.

Španělská euforie po postupu do semifinále mistrovství světa v házené.
Francouzská hvězda Nikola Karabatič po postupu do semifinále házenkářského MS v...

Tohle bude duel: španělská radost (vlevo) proti té francouzské.

Španělsko: povede se obhajoba? O kvalitě duelu svědčí už to, že Francie je posledním úspěšným obhájcem zlata na MS (vyhrála v letech 2009 a 2011), což mohou Španělé srovnat - poslední světový šampionát ve své vlasti s přehledem ovládli. V Kataru se však obrovsky nadřeli na postup do semifinále, partii proti Dánsku rozhodl až pár sekund před koncem Jíchův spoluhráč z Kielu Canellas.

V jejich hře se nedá najít ani náznak slabších vlastností, totéž platí o Francii.

Jakkoli je házená nevyzpytatelný sport, lze dopředu napsat, že vítěz souboje šampionů bude ve finále favoritem, ať už se jeho druhým účastníkem ze souboje překvapení stane kdokoli.