Lakomec? Golfista vydělal 1,3 milionu dolarů, caddiemu dal čtyři promile

Americký golfista Matt Kuchar (vpravo) se svým caddiem s přezdívkou El Tucan při turnaji Mayakoba Golf Classic v Mexiku. | foto: Getty Images

15 2019
Má tisíc a jeden důvod k úsměvu. Na hřištích válí. Je světovou dvaadvacítkou. Po čtyřech letech vyhrál na PGA Tour turnaj, krátce na to další. Od víkendu vede prestižní Fedex Cup. Za poslední měsíce vydělal miliony dolarů. Přesto se americký golfista Matt Kuchar před novináři kaboní. To když se ho zeptají na drobného Mexičana s přezdívkou El Tucan.

V listopadu spolu pózovali s trofejí, culili se od ucha k uchu a Kuchar hlásil: „El Tucan je můj talisman.“ 

Zrovna ovládl nedaleko Cancúnu prestižní podnik Mayakoba Golf Classic a El Tucan, vlastním jménem David Giral Ortiz, byl jeho caddiem. Těm zpravidla patří tučný díl z „kořisti“. A že byla štědrá! Kucharovi titul vynesl 1,296 milionu dolarů.

Fotogalerie

A Ortizovi? 

Toho čekala při loučení s čerstvým šampionem hořká chvíle. Z pocitu, že trefil jackpot ve sportce, se radoval předčasně. „Děkuju, sbohem,“ předal mu Kuchar obálku s gáží.

Subtilní Hispánec ji otevřel s nadějí, že se z něj za jediný týden stal boháč. Doufal, že shrábne za výpomoc Kucharovi přes 130 tisíc dolarů. Místo toho našel v obálce jen zlomek této sumy. Když sečetl bankovky s prezidentovými portréty, vyšlo mu pět tisíc dolarů.

Tvůj podíl? Čtyři promile

„Vydělat si pět tisíc za týden je přece skvělé,“ komentuje to zpětně po medializaci kauzy Kuchar. Z úst někoho, kdo patrně i díky Ortizově dokonalé znalosti hřiště získal 260krát tolik, zní tato slova až žertovně.

Zklamaný nosič holí náladu na žertování nemá: „Příště už bych mu nosiče holí nedělal, jsem tak trochu vytočený,“ není spokojený se svým honorářem.

Proč byl tak nízký? Kuchar v Mexiku oslovil čtyřicetiletého otce dvou dětí, aby zaskočil za jeho běžného caddieho. Za týdenní výpomoc mu nabídl odměnu tři tisíce dolarů. 

Až potud se verze, které médiím oba vyprávějí, shodují. Dál se rozcházejí. Zatímco uznávaný machr tvrdí, že slíbil nosiči holí bonus ve výši tisíc dolarů, El Tucan mluví o tom, že bonusem měla být procenta z Kucharova výdělku.

V golfovém světě je Ortizem nastíněný scénář běžnou praxí, „spropitné“ bývá až deset procent. Jenže důkaz neexistuje. Dohody se mezi golfisty a caddiemi uzavírají ústně, platí chlapské slovo.

Google překladač v akci

Mexičan si za svou pravdou každopádně stojí, dokonce se španělsky psaným a Google překladačem přeloženým dopisem obrátil na Kucharova agenta a žádal po něm doplacení peněz. Požadoval alespoň 45 tisíc dolarů.

Kuchar skrze Marka Steinberga, který mimochodem zastupuje i další hvězdy jako Tigera Woodse či Justina Rose, nabídl Ortizovi 15 tisíc dolarů. Uražený caddie to odmítl. „Ať si své peníze klidně nechá,“ reaguje ukřivděně.

Na sociálních sítích se dočkal značného zastání, podporu mu vyjádřil nejeden profík. Golfisté mívají nosiče holí v úctě. I ty, kteří pomohou jen na týden.

Co takhle uspořádat pro El Tucana sbírku?, píše Tom Gillis, bývalý hráč PGA Tour, a muž, který spor Kuchara s Ortizem medializoval:

29.ledna 2019 v 23:59, příspěvek archivován: 15.února 2019 v 11:44

How about taking up a collection for El Tucan???? https://t.co/GUX899bVvv

Kuchar je ale přesvědčený, že se žádného pochybení nedopustil a že fér nehraje Ortiz. S vědomím toho, že známý golfista zrovna vydělal pořádný balík, se mu prý zachtělo vyšší odměny, než na jaké se dohodli. Ucítil šanci zbohatnout, dohoda nedohoda. Představit si takovou situaci je snadné.

Ať už je pravda jakákoliv, spor považuje člen desítky největších boháčů v historii PGA Tour za uzavřený Ortizem odmítnutou nabídkou ve výši 15 tisíc dolarů. „Každému se zkrátka pokaždé nezavděčíte. Že bych kvůli tomu nespal? To ne, podle mě jsem se zachoval fér.“

  • Nejčtenější

Program MS v ragby 2019. Do semifinále Wales, Anglie, Jižní Afrika a Zéland

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Generální partner z Kataru? Jednáme, potvrdil slávistický šéf Tvrdík

Fotbalová Slavia možná brzy získá nového, zámožného sponzora z Arabského poloostrova. Předseda představenstva klubu...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Golfista Thomas vyhrál v Koreji a má 11. titul na PGA Tour

Golfista Justin Thomas vyhrál stejně jako předloni v korejském Čedžu turnaj CJ Cup a získal jedenáctý titul na PGA...

Golfistku Spilkovou čeká boj o udržení na LPGA, začne kvalifikací

Golfistku Kláru Spilkovou čeká boj o udržení účastnické karty na elitním okruhu LPGA. První česká hráčka s možností...

Golfistka Spilková bude v Colony bojovat o cut

Golfistka Klára Spilková bude na dalším turnaji okruhu LPGA bojovat o cut. Česká hráčka zaznamenala v 1. kole...

Golfistka Spilková si v Colony vybojovala postup

Golfistka Klára Spilková na turnaji okruhu LPGA v Colony postoupila do víkendových kol. Druhý den zahrála dvě rány pod...

Najdete na iDNES.cz