Takhle vypadalo hřiště v Dýšině v zimě. Teď už je téměř připraveno.

Takhle vypadalo hřiště v Dýšině v zimě. Teď už je téměř připraveno.

Zavřít a kropit. Golfové hřiště v Dýšině se chladí na událost

  • 0
Téměř nonstop nyní běží zavlažování golfového hřiště, na kterém se za dva týdny sejde elita hráček k turnaji Ladies European Tour. Osmnáct jamek na Dýšině u Plzně je žíznivých jako nikdy.

Ještě minulý měsíc byla proslulá ostrovní jamka číslo 11 k nenalezení. Při povodních ji totiž zcela zatopilo Ejpovické jezero, na jehož kraji nevšední green leží. Voda však rychle opadla, aniž udělala vážné škody. Dnes už jezero funguje naopak jako zachránce hřiště, kde se bude od 9. srpna hrát třídenní Honma Pilsen Golf Masters o dotaci 250 000 eur.

Právě z jezera se čerpá voda do automatického systému zavlažování. "Měsíčně proteče na hřiště asi osm tisíc kubíků vody, a to jen v cyklu od šesti večer do šesti ráno. Tento měsíc to bude určitě víc. Ktomu se přes den zavlažuje ručně a v horku máme spotřebu jako nikdy," říká Brit Graham Shiel, hlavní greenkeeper neboli "správce zeleně" na hřišti, ležícím severovýchodně od Plzně.

Greenkeeper je nejen zahradníkem a agronomem, který zná přesné složení trav na hřišti a způsob péče o ně, ale musí být rovněž meteorologem s dlouhodobou vizí. Právě plán údržby hřiště na týdny dopředu je základem konečného úspěchu turnaje, který se bude hrát u Plzně poprvé.

Sekání a také zavlažování je třeba stavět na počasí tak, aby jamky od odpališť po greeny nebyly ani příliš vlhké, ani vysušené. Fotbalové hřiště, ležící na pouhém půlhektaru, navíc s jedinou výškou i druhem trávy, se udržuje mnohem snáz než různé druhy i výšky pažitu na stonásobně velké golfové ploše.

"Při současných vedrech zavlažujeme skoro 24 hodin denně," říká Shiel, který mívá po ruce deset spolupracovníků, ale kvůli počasí a blížícímu se turnaji je jich teď dvakrát víc. Posily vyslala také německá firma, která působí jako konzultant Ladies European Tour a která pomáhala s údržbou hřiště při mužském Czech Open v Čeladné.

"Ladies European Tour má asi čtyřicet stránek návodu, jak připravit hřiště na takovou akci," říká šéfkoordinátor turnaje Jan Jenčovský. "Kvůli extrémnímu suchu ještě proběhly konzultace ohledně ručního zavlažování. Během dne je nutno vyrazit na hřiště, zapojit hadice a krizová místa kropit a kropit."

Nejde o zavlažování trávy kvůli růstu, ale o její chlazení a udržení při životě. Jakmile teplota vzduchu přesáhne 35 stupňů, tráva začíná odumírat. A čím kratší porost, tím větší riziko. Dýšinské greeny se sekají tak, aby jejich tráva v turnajovém týdnu měřila jen 2,5–3,2 milimetru a míče se pěkně kutálely.

"Ale čím kratší tráva, tím větší zátěž pro ni," dodává greenkeeper Shiel. "Tento týden jsme museli hřiště na dopoledne vždy uzavřít, abychom mohli zavlažovat, než se země rozpálí. Greeny a další místa kropíme i přes poledne."

Současný tropický víkend může Dýšina přestát nejen díky pečlivé přípravě, ale také proto, že na rozdíl od jiných let se zde v tuto dobu nehrají žádné turnaje, aby se hřiště přichystalo na nejdůležitější akci roku. Na prudkém slunci to však odpočinek zrovna nebude. Ani pro jamky, ani pro greenkeepera a jeho tým.