Roman Šebrle při golfu

Roman Šebrle při golfu | foto: Radek Miča, MAFRA

Desetibojařský rekordman Šebrle: Chci na olympiádu v golfu

  • 39
Začínal kariéru jako fotbalista, zazářil coby atlet a skončit chce jako golfista. Ale ne ledajaký. Roman Šebrle, olympijský vítěz v desetiboji, pro MF DNES prohlásil: "Udělám vše pro to, abych se na olympiádu 2016, nebo spíš 2020, dostal právě v golfu. Myslím to smrtelně vážně."

Připadá vám to šílené? Někteří čeští golfoví experti si myslí totéž. "Je to science fiction," říká Milan Kozlík, manažer profesionála Nového. "Není možné v tak pozdním věku začít s golfem naplno a dostat se na úroveň předních hráčů."

Jakub Kučera, vítěz nejštědřeji dotovaného turnaje pro domácí hráče, dodává: "Fandím mu, nechci jeho úmysl hanit. Ale může to být podobné jako s Ivanem Lendlem. Ten také věřil, že mu půjde golf, když mu tak dobře šel tenis. Jenže po pár turnajích European Tour pochopil, že to nedokáže."

Šebrle však má obrovskou chuť a vůli vyvést je z omylu. "Netvrdím, že opravdu budu olympiádu hrát. Nevím, kam až se s golfem dostanu a kde se zastavím. Ale nemusel bych v něm být špatný, když ho začnu brát stejně profesionálně jako atletiku. Mám pro něj cit."

Jak na olympiádu?

Prozatímní návrh pro turnaj golfistů na OH 2016: bude hrát 60 mužů, ze světového žebříčku se bez ohledu na národnost kvalifikuje kompletní první patnáctka. Každá země, která nemá v první patnáctce dva hráče, může vyslat na OH max. 2 golfisty, rozhoduje umístění na žebříčku. V současnosti by se tak do olympijské šedesátky vešli hráči 33 zemí, včetně dvou Filipínců z konce čtvrté stovky. V drtivé většině však jde o golfisty, kteří se kvalifikovali na americkou PGA Tour nebo European PGA Tour. Do této společnosti zatím žádný český hráč nepronikl.

Jeho bojový plán? Do olympiády v Londýně 2012 se na 100 procent míní věnovat desetiboji. Potom se vrhne na golf, odcestuje nejméně na půl roku do USA, kde si najme špičkového kouče. "Zatím jsem nikdy žádného trenéra neměl."

Do golfu se před sedmi lety doslova zamiloval, hovoří o něm s rozzářenýma očima, hole s sebou vláčí na každé atletické soustředění. Handicap má zatím 7. Na českém žebříčku nefiguruje, protože žádný domácí okruh nehraje.

Pro porovnání: nejlepší golfista s handicapem 7 je letos na 124. místě z 208 hráčů českého žebříčku. Jedno kolo by s nejlepšími domácími profesionály prohrál Šebrle asi o 9 ran. "Letos se mi nejlíp vedlo v Dýšině, kde jsem vyhrál komerční turnaj a kolo zvládl za 76, pět ran nad par." Ročně podobných turnajů stíhá okolo deseti.

V době olympiády 2020 mu bude 45 let. "To nevadí. Golf můžete hrát dlouho," namítá. Jakub Kučera však upozorňuje: "Znám na světě jen dva hráče, co se chytli, i když začali na špičkové túře až po třicítce. A konkurence kluků, kterým je pod 30, je obrovská."

Šebrlemu přisuzuje Kučera solidní šanci proniknout v Česku mezi 10 nejlepších. "Jenže profigolf je i u nás už někde úplně jinde než amatérský.

Jeho pohybovému aparátu chybí patřičné návyky. Nesměl by dělat nic jiného než golf, musel by objíždět jeden menší turnaj za druhým.

Je to běh na dlouhou trať." Šebrle ho chce přesto podstoupit, strategii už konzultuje s manažerem Změlíkem. "Není to plácání do větru," říká jeho mluvčí Ivan Šlehobr. "Olympiáda v golfu je můj sen," ujišťuje atlet.

Do roku 2020 to budu zkoušet, říká světový rekordman v DESETIBOJI

O tom, že chce usilovat o olympiádu v golfu, měl jasno ještě dříve, než golf získal olympijskou definitivu. "Věděl jsem, že se na hry dostane. Hraje ho celý svět. To není lední hokej, o kterém Asie a Afrika nic nevědí. Nemohli ho opomíjet," říká Roman Šebrle.

Co vás však vede k víře, že budete schopný konkurovat nejlepším Čechům, kteří se golfu věnují denně a odmalička?
A hrajou ho dobře. Já jsem proti nim čudlálek. Zatím. Jenže já ho hraju dvakrát do měsíce, jen po sezoně nebo na soustředění dvakrát týdně. To není na olympiádu, já vím. Na tu ho potřebuju trénovat osm hodin denně. A vezmu si trenéra, kterého jsem nikdy neměl. Věřím, že ten mě posune dopředu.

V čem nejvíc? Kde máte největší golfové rezervy?
Ve vyrovnanosti. Zahraju jamku pod par a pak tři nad par. Potřebuju stabilitu. Abych se spletl maximálně o deset, dvacet metrů doleva doprava. Teď jsem s golfem v situaci, jako když jsem ještě dělal desetiboj v Pardubicích a uměl 7 600 bodů.

Jak to myslíte?
Tehdy jsem přemýšlel, jestli jsem někdy schopný dostat se přes 8 000 bodů a jestli ze mě vůbec bude vícebojař. Pak jsem přišel do Prahy, kde jsem začal pořádně trénovat u kouče Váni, a zjistil, že jsem si v Pardubicích na víceboj jen hrál. A rázem mi osobák skočil na 8 200. Golf teď trénuju ještě hůř než desetiboj v Pardubicích, jen se plácám a pinkám.

Chcete se dočasně odstěhovat do USA, abyste se ho pořádně naučil. Copak už nemáte cestování dost?
Naopak. Cestuju čím dál radši.

A co rodina? Netěšila se, až se táta konečně usadí?
Vzal bych ji s sebou. Děti a Eva by se aspoň naučily anglicky.

A potom? Jak dlouho může trvat, než prorazíte aspoň na turnaje, odkud se dá o hry usilovat?
Nevím ještě zcela přesně, jaké turnaje to jsou. Může to trvat rok, dva roky, deset let.

Povězte upřímně: Kolik procent šancí si dáváte, že si na olympiádě v golfu skutečně zahrajete?
Cha cha. Vůbec nevím. Mohou to být dvě procenta stejně jako padesát. Do roku 2020 to určitě budu zkoušet. Možná je to odvážné, možná je to jen sen, ale proč bych to nezkusil?