V Austrálii triumfovali Schumacherovi

M e l b o u r n e - Úvodní závod mistrovství světa vozů formule 1, Velká cena Austrálie, se stal kořistí dvojnásobného světového šampióna Michaela Schumachera z Německa na ferrari. Absolutní úspěch italské stáje podtrhl druhým místem týmový nováček Rubens Barrichello z Brazílie. Třetí se v cíli okruhu Albert Park objevil mladší bratr vítěze Ralf Schumacher hájící barvy Williamsu. Schumacher v Austrálii vyhrál poprvé při desátém startu a celkově přidal do své bohaté sbírky 36. prvenství.
S bratrem Ralfem stanul společně na stupních vítězů podruhé v kariéře, premiéru si Schumacherové odbyli ve stejném pořadí v roce 1997 při GP Itálie. Po startu se M. Schumacher díval na záda pouze oběma mclarenům, které od prvních metrů bezpečně hájily v kvalifikaci vydobyté pozice.

Radost britského týmu z vedení však trvala jen do desátého kola, v němž musel kvůli poruše motoru zajet do boxu z druhého místa David Coulthard a krátce po návratu na trať odstoupil úplně. Kalich hořkosti dopil McLaren o devět kol později, kdy se obdobně zakouřilo z motoru lídrovi závodu Miku Häkkinenovi a stejně jako loni se po dvojnásobném triumfu v kvalifikaci žádný ze 'Stříbrných šípů' nedočkal cíle.

V té době už se jelo bez vozů nového týmu ve formuli 1 Jaguar - Johnny Herbert nedokončil ani první kolo a v šestém po kolizi s Pedrem de la Rosou skončil závod pro vicemistra světa Eddieho Irvina ze Severního Irska. Na trať musel být po havárii vyslán zpomalovací vůz, který smečku závodníků vodil téměř tři kola, a právě v této fázi se zřejmě přehřály motory obou mclarenů.

"Příčinou vyřazení byly potíže se vzduchovým ventilem. Taková už je formule 1. Ale loni jsme také vybuchli v prvním závodě a potom jsme se vzpamatovali," pravil sportovní šéf Mercedesu Norbert Haug. Pořadím zamíchaly v polovině závodu zastávky v boxech, kam se jako první vydal vedoucí M. Schumacher a do čela se dostal jeho krajan Heinz-Harald Frentzen na jordanu.

Jeho mechanikům se však výměna pneumatik a doplnění paliva nepodařilo optimálně a zdržení bylo předzvěstí definitivního vyřazení ve 39. kole s porouchaným motorem. Těsně před Frentzenem zůstal v bezpečnostní zóně stát také druhý pilot Jordanu Jarno Trulli s hořícím motorem.

Zbytek závodu se jel v režii Ferrari, byť Schumacher po údajných drobných problémech s  elektronikou ztratil několikasekundový náskok na Barrichella a na okamžik také vedení. Brazilec však musel ještě jednou do boxů, nicméně na trať se vrátil daleko před R. Schumacherem, který v té době zajížděl nejrychlejší časy.

S odstupem za vedoucím triem bojovala skupina jezdců o čtvrté až osmé místo. Z prvních bodů od loňského vstupu do F1 se mohla radovat stáj BAR zásluhou čtvrtého místa bývalého mistra světa Villeneuvea. Pátý skončil Giancarlo Fisichella na benettonu a šestý Brazilec Ricardo Zonta, když Mika Salo na sauberu byl z tohoto místa diskvalifikován pro nepředpisovou velikost předního křídla. Blízko prvnímu bodu při premiéře ve F1 byl dvacetiletý benjamínek Jenson Button, ale 12 kol před cílem jej na šestém místě zradil motor jeho williamsu. V cíli se tak objevilo pouze 10 z celkových 22 vozů.

Výsledky (58 kol, 307,574 km):
1. M. Schumacher (Něm./Ferrari) 1:34:01,987 (196,254 km/h),
2. Barrichello (Braz./Ferrari) 1:34:13,402,
3. R. Schumacher (Něm./Williams) 1:34:21,996,
4. Villeneuve (Kan./BAR) 1:34:46,434,
5. Fisichella (It./Benetton) 1:34:47,152,
6. Zonta (Braz./BAR) 1:34:48,455,
7. Wurz (Rak./Benetton) 1:34:48,902,
8. Gené (Šp./Minardi) -1 kolo,
9. Heidfeld (Něm./Prost) -2 kola.

Stav MS:
1. M. Schumacher 10 bodů, 2. Barrichello 6, 3. R. Schumacher 4, 4. Villeneuve 3, 5. Fisichella 2, 6.Zonta 1.

Pohár konstruktérů:
1. Ferrari 16, 2. Williams 4, 3. BAR 3, 4. Benetton 2, 5. Sauber 1.

Vůz německého jezdce Michaela Schumachera, který si v Austrálii dojel pro první vítězství v sezóně.

Závodní vozy Miky Häkkinena a Davida Couttharda, které v Austrálii do cíle nedojely.

Michael Schumacher a jeho nový týmový kolega Rubens Barrichello oslavují triumf.

Úspěch v prvním závodě sezóny oslavil celý tým Ferrari.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž