Kimi Räikkönen na trati tréninku

Kimi Räikkönen s vozem McLaren-Mercedes na trati druhého pátečního tréninku Grand prix Austrálie 2004. | foto: Reuters

McLaren získal první skalp. Ferrari nestačí

• 59
Melbourne - První triumf získal v melbournském Albert Parku tým McLaren. Jeho testovací jezdec de la Rosa časem 1 min. 25,376 vt. kraloval pátečním tréninkům Velké ceny Austrálie formule 1. O tři desetiny porazil hvězdu svého týmu Räikkönena, Michael Schumacher s Ferrari skončil čtvrtý za Heidfeldem s Williamsem.

Loni McLaren nepatřil mezi čtyři nejlepší týmy Poháru konstruktérů, a tak může jeho zkušební pilot zasáhnout do pátečních tréninků. Třetí auto na trati je pro tým velkou výhodou. Testovací jezdec do samotné velké ceny nezasáhne, nemusí tak šetřit motor a může naplno šlapat na plyn a připravovat data pro oba závodní jezdce.

Předpokládá se, že Ferrari se svou upravenou verzí loňského vozu F2004M nebude na nejlepší stačit, a proto je na vítězství nejčastěji tipován právě tým McLaren.

Skvělou připravenost týmu z Wokingu potvrdil pátým místem Juan Pablo Montoya. Páteční výsledky rovněž naznačily, kdo by se měl o úvodní vítězství sezony s McLarenem porvat.

Mistr světa Michael Schumacher v úvodních hodinových jízdách šetřil motor a vůbec nevyjel na trať. Poté měl v druhém tréninku starosti, aby vůbec na závěr dosáhl konkurenceschopného času. Nakonec se mu to podařilo. Ztráta 0,705 vteřiny na Räikkönena není nijak hrozná.

Šestý dokončil Brazilec Massa se Sauberem, který tak jasně porazil nového týmového kolegu Villeneuva. Bývalý mistr světa byl pomalejší o více než vteřinu.

Zbylá místa v první desítce patřila Renaultům Fisichelly a Alonsa, přičemž Španěl, stejně jako Schumacher, ráno šetřil motor a do prvního tréninku nezasáhl. Mezi jezdce francouzského týmu se vtěsnali Button z týmu B.A.R. a druhý jezdec Ferrari Barrichello.

Slova Franka Williamsu, že tým Red Bull může překvapit, potvrdil jeho testovací pilot Vitantonio Liuzzi. Vyhrál úvodní trénink. Poté už podobný čas nezajel a naopak byl rád, že ustál vyjetí z dráhy. Podobné problémy měl jeho týmový kolega Klien nebo Ralf Schumacher s Toyotou.

Pouze v boxech zůstali oba jezdci týmu Minardi. Jeho šéfovi Paulu Stoddartovi se sice nakonec podařilo získat všech týmů (podepsalo Ferrari i Red Bull), aby mohl závodit pouze s mírně upravenými loňskými vozy, ale proti byla Mezinárodní automobilová federace FIA. Její šéf Max Mosley dokonce označil Stoddartův pokud o start za "hodně naivní".