Suverén Nijs vyhrál popáté v sezoně

Nommay - Na blátivém okruhu ve francouzském Nommay si dojel Belgičan Sven Nijs, suverén cyklokrosové sezony, pro pátý triumf v aktuálním ročníku Světového poháru. České barvy držel jenom Jiří Pospíšil, který dojel desátý. "Na tomto okruhu se nám nikdy nedařilo, řekl Petr Klouček, trenér českých cyklokrosařů.

Hned v úvodu závodu ujela osmičlenná skupina, v níž měli drtivou převahu Belgičané, naopak český zástupce v ní nebyl.

Petr Dlask a Kamil Ausbuher sice do terénu vjížděli mezi desítkou nejlepších, ale v dalším průběhu závodu se již jen propadali.

Pouze Pospíšil držel s elitou krok, od začátku se pohyboval na hranici desátého místa a závod tak i dokončil.

Nijs si se svými soupeři pohrál. Do poloviny závodu jezdil ve vedoucí skupině a kontroloval útoky hlavně svých krajanů. Po třiceti minutách sám nastoupil, ukázal soupeřům záda a s půlminutovou převahou vyhrál.

Vrátil se do vítězné stopy, z které jej v minulém závodu dostal krajan Sven Vanthourenhout, a upevnil si pozici lídra světové žebříčku. Za ním se seřadilo dalších pět Belgičanů, na stupně vítězů jej doprovodili Tom Vannoppen a Sven Vanthourenhout.

"Závod byl z našeho pohledu jedním z nejhorších za poslední roky. Na tomto okruhu se nám však nikdy v minulosti nedařilo, světový šampionát se pojede na zcela jiné trati," zhodnotil závod reprezentační trenér českých cyklokrosařů Petr Klouček.

Spokojen nebyl ani s juniory a jezdci do 23 let. "Při takovém výkonu by na mistrovství světa na medaile nedosáhli. Junioři dobře nejeli a výsledky třiadvacítky jsou nakonec lepší než výkony," dodal Klouček.

V kategorii jezdců do 23 let vybojoval mistr České republiky Zdeněk Štybar druhé místo, lepší byl je Christian Zahner ze Švýcarska. Martin Bína byl osmý a to mu stačilo k udržení vedoucího postavení po třech závodech čtyřdílného SP.

Další závod SP se uskuteční týden před světovým šampionátem 23. ledna v nizozemském Hoogerheide.

Výsledky:
Elite:
1. Nijs 1:03:40 min., 2. Vannoppen -29, 3. S. Vanthourenhout -36, 4. Vervecken -43, 5. Commeyne (všichni Belg.) -44, 6. Heule (Švýc.) -48, 7. Franzoi (It.) -58, 8. Gadret (Fr.) -1:01, 9. Van Gils (Niz.) -1:12, 10. Pospíšil -1:22, ...17. Ježek -2:11, 23. Ausbuher -3:59, 28. Lukeš -4:40, 37. Zlámalík -8:59, Dlask, Kyzivát (všichni ČR) oba nedokončili.

Do 23 let: 1. Zahner (Švýc.) 54:03, 2. Štybar (ČR) -31, 3. Pauwels (Belg.) -33, ...6. Bína -1:16, 7. F. Klouček -1:23, Šimůnek (všichni ČR) nedokončil.
Pořadí SP po třech závodech: 1. Bína 178, 2. Zahner 162, 3. Štybar 158, ... 7. Šimůnek 100, 9. F. Klouček 88.

Junioři: 1. Martinez (Fr.) 47:45, 2. Taramarcz (Švýc.) stejný čas, 3. Malacarne (It.) -4, ...6. O. Bambula -17, 8. Němeček -44, 13. L. Klouček -1:39, 19. Zelinka (všichni ČR) -2:42,
Pořadí SP po třech závodech: 1. Malacarne 210, 2. Van de Welde (Niz.) 158, 3. Taramarcz 155, ...6. Bambula 86, 8. Němeček 75, 11. L. Klouček 61.

Ženy: 1. Kupfernagelová (Něm.) 40:40, 2. Van den Brandtová (Niz.) -15, 3. Salvetatová (Fr.) -30, ...19. B. Bohatá -5:29, 31. K. Bohatá (obě ČR) -7:49.