LADA KOZLÍKOVÁ. Cyklistka z Vyškova se díky přístroji "podívala" až do výšky pěti a půl kilometru: "Lehce se mi točila hlava."

LADA KOZLÍKOVÁ. Cyklistka z Vyškova se díky přístroji "podívala" až do výšky pěti a půl kilometru: "Lehce se mi točila hlava." - Lada Kozlíková | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Sportovci testují novinku: jak být doma a přitom v horách

  • 4
Nohama stojí na zemi, zatímco hlavu mají ve výšce několika kilometrů. I takto dnes trénují vrcholoví sportovci. Díky speciálním maskám, které vidíte na snímcích, dýchají řídký vzduch, jako by byli vysoko v horách. Tato procedura se nazývá hypoxická stimulace.

"Už před čtyřiceti lety po olympijských hrách v Mexiku sportovci zjistili, že měli po přípravě ve vysokohorském prostředí fyziologické výhody proti soupeřům," vysvětluje sportovní lékař František Jedlička, jehož současnými "pacienty" jsou vyškovská cyklistka Lada Kozlíková a brněnský triatlonista Filip Ospalý.

Že pobyt ve vysokohorském prostředí zvyšuje počet červených krvinek, a tím i fyzickou výkonnost, to není žádná převratná novinka.

Jenže dřív se za řídkým vzduchem museli sportovci trmácet na dlouhé týdny do hor, případně se každý den zavírat na několik hodin do kyslíkových stanů.

"Proto jsem vysokohorskou přípravu nikdy nevyužíval. Aby byl její přínos efektivní, tak to musí být dlouhodobá záležitost. A já jsem spíš rodinný typ, který radši tráví čas doma," popisuje Ospalý, který má dvě malé děti. "Kyslíkový stan jsem měl možnost využívat asi před třemi lety a ani to se mi nelíbilo. Musel jsem v něm trávit několik hodin denně."

"Dá se hodně získat, ale i pokazit"

Zato teď stačí po tři týdny obětovat každý den hodinku v Jedličkově ordinaci, navíc víkendy mají sportovci úplně volné. Ani tréninky nemusejí nijak upravovat. "Když jsme na soustředění v Mexiku, musíme program přizpůsobit výšce. Zato teď můžu trénovat naplno," pochvaluje si Kozlíková.

"Jsem ráda, že se ten přístroj objevil i u nás, protože jsem o něm slyšela už dřív, když jsem jezdila za profistáj v Holandsku. Jeví se mi to jako dobrá alternativa. Uvidím, co to se mnou bude dělat. Jestli to bude fungovat, tak tu nejsem naposledy." Jak taková "krvinková" procedura vlastně probíhá? Sportovec se pohodlně usadí a na tvář si nasadí masku.

Množství kyslíku, který skrze ni vdechuje, simuluje příslušnou nadmořskou výšku. Ta postupem času stoupá. "Už jsem se dostala přes čtyři tisíce metrů," hlásila Kozlíková po týdnu hypoxické stimulace. Nakonec se dostala do úrovně pěti a půl kilometru.

"Při tom sezení se mi lehce točí hlava a musím intenzivněji dýchat, protože přísun kyslíku není takový jako normálně. Ale pak při tréninku už nic necítím." Zmíněná metoda je tedy "laskavá", ale přitom velice efektivní. Stačí jen tři týdny pravidelného docházení do ordinace a zvýšený počet červených krvinek by se měl v těle udržet po celé čtyři měsíce.

"Ale stejně jako se tím dá hodně získat, tak se tím může i hodně pokazit," upozorňuje vyškovská cyklistka. I Ospalý bude netrpělivě čekat na výsledky lednových testů. "Uvidím, jestli to má efekt," povídá brněnský triatlonista.

Převratná novinka v přípravě má oběma jihomoravským osobnostem pomoci prorazit do světové špičky.

Cíl sezony? Pro oba sportovce mistrovství světa

Konkrétně Ospalý by o sobě po dlouhé době rád prohlásil, že patří mezi deset nejlepších triatlonistů planety. Muž, který má doma zlato i další medaile z mistrovství Evropy, skončil ve světové konkurenci nejlépe devátý před devíti lety. "Tohle umístění bych chtěl vylepšit," netají závodník brněnského Ekol teamu.

K postupu mezi nejlepší by mu mohl pomoci i nový systém světového šampionátu. Mistra světa v triatlonu už neurčí jen jeden závod jako dosud, ale seriál sedmi podniků, z nichž se každému započítají čtyři nejlepší výsledky. "Nemusím se připravit jen na jediný závod, který mi nikdy nevyšel, ale bude potřeba směřovat formu tak, aby vydržela přibližně tři měsíce. Snad pro mě tento model bude lepší," věří Ospalý.

To sezona Lady Kozlíkové bude mít jediný vrchol - koncem března se ve Varšavě pojede světový šampionát v dráhové cyklistice. "K němu směřuji veškerou přípravu," sděluje devětadvacetiletá rodačka z Vyškova.

Kam by to chtěla mezi světovou elitou dotáhnout? "To se takhle dopředu těžko říká, protože je poolympijská sezona, která je vždycky nevyzpytatelná.

Hodně se soustředím na stíhací závod a můj čas může stačit na medaili, ale také nemusím být v první desítce. Udělám všechno pro to, aby moje umístění bylo co nejlepší," prohlásila Kozlíková.


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa