Sára Kaňkovská

Sára Kaňkovská | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Konečně zase závody, těší dráhařku Kaňkovskou. Má před sebou evropskou výzvu

  • 1
„Ahoj a na, vezmi si je domů, my odsud jedeme na další závody,“ podávaly polské soupeřky jedna po druhé rozkvetlé slunečnice Sáře Kaňkovské. Jen pár minut předtím spolu bojovaly loket na loket ve finále keirinu na Memoriálu Otmara Malečka a dvaadvacetiletá dráhová cyklistka nechala tři z nich za sebou. Sklonila jen před Urszulou Lośovou.

Fenomenální polská sprinterka, která má ve sbírce medaile z mistrovství světa i triumf ve Světovém poháru, jí předala své květiny jako první. Gesto hodné sportovce.

„S některými soupeřkami máme vztahy v pohodě a mimo závody se normálně bavíme. Občas jdeme i na kafe. Ale jakmile začne závodění, jde vše stranou a rivalita tam určitě je,“ usměje se Kaňkovská.

Na odkrytém prostějovském velodromu zná každý centimetr, s dráhou tu začínala a jednou odsud dokonce letěla vrtulníkem s prasklou lebkou. Ani hrůzostrašný pád ale nic nezměnil na její vášni pro rychlost v klopeném oválu. Stále se sem vrací sbírat úspěchy, letošek nevyjímaje.

V předposledním kole keirinu se prosmýkla na druhou pozici, závěrečný útok jí však Lośová odrazila a pak spolu ruku v ruce triumfálně pozdravily diváky. „I s druhým místem jsem určitě spokojená, protože poslední dobou se mi nedaří tolik jako dříve. Ale tak to občas bývá. Asi v tom hraje malinkou roli hlava,“ přiznává olomoucká rodačka.

Keirin při Memoriálu Otmara Malečka v Prostějově vyhrála Polka Urszula Lośová,...

Ač pochází z cyklistické dynastie, táta Martin, několikanásobný mistr republiky, neprahl po tom, aby jeho dcery závodily. A tak dvojčata Sára s Emou mívala v dětství ošklivá a těžká kola, aby je odradila od touhy vítězit. Jenže geny nejdou ošálit, beztak si našly cestu ven, o to zarputileji a v duchu rčení „odříkaného chleba největší krajíc“.

Obě dívky tak v mládeži sbíraly jeden titul za druhým, a když se v roce 2016 stala Sára juniorskou mistryní světa, vzal ji v cíli pyšný táta na ramena.

Jenže juniorské roky jsou už dávná minulost a Sára Kaňkovská musí od té doby tvrdě bojovat, aby si ve světě nejrychlejších žen našla místo. Dlouho byla jediná česká sprinterka na elitní úrovni, v Dukle Brno proto trénovala s muži. Až nedávno jí přibyla parťačka Veronika Jaborníková.

„Jsem za to moc ráda, protože s Verčou jsme vyrovnané. Nejdřív jsem si musela chvíli zvykat, jaké je to trénovat s holkou, ale už je to v pohodě. Tréninky mají soutěživost, trochu to bývá i závod a je to moc fajn,“ pochvaluje si.

Devatenáctiletá Jaborníková ukázala svůj talent na letošním mistrovství republiky, kde ovládla sprint i keirin. Sesazená Kaňkovská si z toho ale nedělá hlavu. „Spřátelily jsme se, hodně času trávíme spolu v Brně nebo i u mě v Olomouci. Je to má dobrá kamarádka.“

Memoriál Otmara Malečka viru navzdory. Komornější, ale i zábavnější

Daniel Babor (v modrém) při Memoriálu Otmara Malečka v Prostějově.

Není to jediná změna v jejím životě, na začátku roku se vrátila do rodného města. „Z Olomouce pocházím, je to moje láska. Narodila jsem se tu a v mých deseti jsme se přestěhovali do Střížova. Teď jsem se vrátila zpátky. Sotva jsem se v únoru přestěhovala, začala karanténa. U mě se ale nic nezměnilo, pořád jsem trénovala. Dukla mi poskytla materiál a ve sklepě jsem si udělala malinkou posilovnu, abych nevypadla ze síly. A když jsem mohla, vzala jsem kolo a jela ven,“ říká Kaňkovská.

Krom plnění tréninkových deníků také pro svazový web natočila krátké video o tom, že se v kondici udržovala během jara i manuální prací na zahradě. Za praxí na velodromu dál jezdí třikrát týdně do Brna, jinak se připravuje v okolí Olomouce. „Většinou jezdím sama a nebo za sestřiným autem či tátovým skútrem, abych si po těžkých posilovnách vytočila nohy a dostala se do větší kadence,“ vysvětluje.

Vrchol letošní roztodivné sezony se blíží, začátkem října hostí italské Forli evropský šampionát do 23 let. „Pojedu keirin, sprint a možná i pětistovku. Těším se, konečně nějaké pořádné závody, také je tam myslím betonová dráha, čtyřstovka, na to jsme zvyklí z Brna, takže by nás tam nemělo nic překvapit. A také je to má poslední Evropa v této věkové kategorii, takže bych chtěla co nejlepší výsledek. Přála bych si medaili a udělám pro ni cokoliv,“ slibuje.