Roman Kreuziger na letošní Tour

Roman Kreuziger na letošní Tour | foto: Dimension Data/Getty Images

Kreuziger: První patnáctka byl před Tour můj cíl. Nevyšla o jedno místo

  • 75
Val Thorens (Od našeho zpravodaje) - Všichni cyklisté už byli dávno pryč, technici likvidovali zátarasy podél trati, fanoušci odešli a někteří z nich si pod tratí užívali v pivním stanu. Teprve v tu chvíli se po šotolinové cestě vydal k hotelu Roman Kreuziger, jediný český aktér Tour a šestnáctý cyklista celkové klasifikace.

Na antidopingové zkoušce, kam jej po 20. etapě komisaři vybrali, se zdržel ze všech nejdéle. Než absolvoval předepsané povinnosti, předběhli ho tu Richie Porte, Guillaume Martin, Steven Kruijswijk, Vincenzo Nibali a nakonec i Egan Bernal, za oslavných chorálů čekajících kolumbijských fanoušků, jejichž křik hlasitě doléhal i do nákladního automobilu, v němž probíhají antidopingové kontroly.

Než se však Roman Kreuziger po sobotní etapě rozhovořil o sobě, nejprve gratuloval jiným.

„Bernalovi, jehož generace nastupuje a který podle mě nebude na pódiu Tour naposledy. Veškerá smůla, že nemohl jet Giro, se mu teď vrátila na Tour.“

„Ineosu, který má prvního a druhého cyklistu pořadí. Zase dokázali, že tyhle závody opravdu umí, ačkoliv letošní Tour byla zvláštní a kvůli Alaphilippovi ji neměli pod kontrolou natolik, jak bývali zvyklí.“

„Nibalimu, který se sice po druhém místě na Giru velkou částí závodu protrápil, přesto v sobě dokázal najít síly na etapové vítězství v Alpách.“

„A Jumbu, které se dnes hodně rychlým tempem pokusilo dostat Kruijswijka na pódium pro tři nejlepší v Paříži, což se jim nakonec taky povedlo.“

27.července 2019 v 19:09, příspěvek archivován: 27.července 2019 v 20:04

Hodinu poté, co dokončil 20. etapu, opouštěl Roman Kreuziger jako úplně poslední závodník prostor cíle ve Val Thorens, na antidopingové zkoušce mu to trvalo ze všech nejdéle. "Mrzí mě, že jsem neudržel 15. místo, Top 15 byl před Tour můj cíl," řekl. Chyběla nakonec jedna příčka. https://t.co/BYUH8Uxjho

Kreuziger sám v poslední alpský den pracně doloval poslední zbytky sil. Přijel na 62. místě se ztrátou 9:56 minuty, v doprovodu týmových kolegů Bena Kinga, Steva Cummingse a Michaela Valgrena.

„Jelo se mi hrozně. Nebudu si nic nalhávat, síly v nohách už nebyly a byl jsem prázdný. Odpárali mě z pelotonu zhruba po třech kilometrech stoupání do Val Thorens. Dlouho jsem je viděl na 30 sekund před sebou, jenže pak už to nešlo, pokračoval jsem s klukama z týmu.“

27.července 2019 v 17:02, příspěvek archivován: 27.července 2019 v 20:02

#TDF2019 Tough day out for @Roman86_K but he comes home alongside @BenKing89 & @StevoCummings, and will head to Paris in 16th place overall. https://t.co/tHQIiKsNFU

Jeho Tour, v úvodních dvou týdnech velmi povedenou, jakoby ovlivnil a změnil pád v úterní etapě v Nimes, při němž si pohmoždil koleno, loket i rameno.

„Regenerace potom nebyla ideální, ale na to se nechci vymlouvat, prostě se to tak stalo,“ vracel se ke kolizi ze závěru 16. etapy. „Myslel jsem si původně, že se ve třetím týdnu do toho budu víc a víc dostávat, ale všechno se nakonec odehrálo jinak. Nasbíraná data s trenérem probereme a ujasníme si, jestli výkony v Alpách opravdu mohl ovlivnit můj pád, nebo skutečnost, že jsem si hrábnul na dno.“

Chyběla mu letos i kvalitnější příprava, po dubnovém zranění ramena a zad v Ardenách začal naplno trénovat teprve týden před červnovým závodem Kolem Švýcarska.

„Nějaké dva týdny přípravy navíc by byly před Tour dobré, ale to už jsou zase jen ta kdyby,“ poznamenal.

V celkové klasifikaci si v poslední horský den závodu pohoršil o jednu příčku z 15. na 16. místo, když ho předstihl Romain Bardet, lídr týmu AG2R a majitel puntíkatého trikotu nejlepšího vrchaře.

„To mě mrzí, že se mi nepovedlo 15. místo udržet,“ litoval český cyklista. „Bylo před Tour mým cílem, že jsem tu chtěl skončit do patnáctky. Věděl jsem, že první desítka bude složitá, na tu by mi muselo všechno vyjít ideálně, včetně úniků. Ale patnáctku jsem chtěl. Chybělo nakonec jedno místo.“

A zda mu devátý start na Tour dodal také motivaci bojovat o celkové pořadí na některém z podniků Grand Tour i v příštím roce?

„To ano, motivaci mi to dal. Dokázal jsem si, že pokud všechno půjde v pořádku, mohu se na tyhle závody připravit a jezdit na nich docela v popředí, i když je tu samozřejmě pár hodně dobrých kluků. Neříkám, že to ještě někdy v budoucnu na pořadí nezkusím. Uvidíme podle toho, jak budou v příštím roce jezdit ostatní z týmu. Je to zatím otevřená věc.“


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa