Autobus stáje Rabobank na Tour de France.

Autobus stáje Rabobank na Tour de France. | foto: Jiří Kratochvíl, MF DNES

Cyklistické praktiky: vlastní analyzátor krve i transfuze od bratra

  • 11
Jak to chodilo v cyklistické stáji Rabobank? Koho zajímá odpověď na tuto otázku, měl by si pořídit knihu, kterou vydali dva novináři nizozemského listu NRC Handelsblad. Zde jsou některé pikanterie.

V roce 2007 si stáj pořídila vlastní přístroj na analýzu krve, aby zakryla dopingové praktiky. Díky tomuto stroji prý neměl Dán Michael Rasmussen pozitivní test během Tour de France 2007.

Tým ho totiž tehdy z pozice lídra stáhl, což oficiálně vysvětlil tím, že cyklista opakovaně porušil dopingová pravidla nenahlašováním místa svého pobytu během přípravy. Rasmussen, který byl následně propuštěn, se s Rabobankem soudí kvůli ušlé mzdě i nevyplaceným prémiím.

Šokující informace přinesli žurnalisté i o praktikách Rabobanku během Tour de France 2002. Michael Boogerd tehdy před královskou etapou do La Plagne dostal během deseti minut půl litru krve svého staršího bratra Riniho.

Procedura, kterou provedl týmový lékař Geert Leinders, mu pomohla k impozantnímu triumfu. Etapu vyhrál po 150 kilometrů dlouhém sólovém úniku.

Závodníci stáje Rabobank pod dohledem lékařů Leinderse a Jana-Paula van Mantgema užívali zakázané EPO, testosteron a inzulin. Díky interním dopingovým kontrolám se to zpravidla dařilo utajit.

Speciální vyšetřovací komise došla k závěru, že od šedesátých let dopovalo 95 procent cyklistických profesionálů, kteří prošli stájí Rabobank. Její titulární sponzor opustil cyklistiku kvůli dopingové aféře Lance Armstronga. Nástupnickým týmem v současné World Tour je Blanco.

,