ODPLATA. Alexandr Vinokurov vyhrál na druhý pokus etapu na Tour de France.

ODPLATA. Alexandr Vinokurov vyhrál na druhý pokus etapu na Tour de France. | foto: AP

Poslední etapu Tour pod Pyrenejemi vyhrál po úniku Kazach Vinokurov

• 76
Třináctou etapu Tour de France z Rodezu do Revelu dlouhou 196 kilometrů vyhrál po samostatném úniku Kazach Vinokurov. Všichni favorité včetně Romana Kreuzigera dojeli společně v hlavním poli, celkově dál vede Lucemburčan Schleck před Španělem Contandorem.

Pustil řidítka, zapnul dres a s rukama nad hlavou si zařval: Tohle je moje odplata. Alexandr Vinokurov si spravil chuť z páteční etapy do Mende, kde mu v závěrečném stoupání došly síly a dojel až třetí.

Šestatřicetiletý Kazach o vítězství rozhodl samostatným únikem osm kilometrů před cílem a nakonec vyhrál s náskokem třinácti vteřin před druhým Britem Markem Cavendishem a třetím Italem Alessandrem Petacchim.

"Věděl jsem, jak je ten kopec náročný," povídal Vinokurov. "Tour tudy jela už v roce 2005. Je to krásné vítězství."

Český jezdec Roman Kreuziger dojel na 36. pozici a v průběžném pořadí mu patří stále desáté místo. "Potvrdilo se, že to bude náročná etapa," říkal v cíli. "Peloton měl zájem, aby se dojelo do spurtu a stíhal uprchlíky."

Žlutý trikot udržel Lucemburčan Andy Schleck, který v průběžném pořadí vede o 31 vteřin před obhájcem Albertem Contadorem ze Španělska. Kreuziger ztrácí pět minut a 16 vteřin na Schlecka.

Smůla nadále provází sedminásobného vítěze slavného závodu Lance Armstronga. Osmatřicetiletý Američan tentokrát upadnul ještě před startem etapy a na trať vyrazil s poraněným loktem.

V neděli čeká na cyklisty první ze čtyř náročných horských etap v Pyrenejích, které mohou výrazně promluvit do konečného pořadí.

Výsledky:

1. Vinokurov (Kaz.) 4:26:26, 2. Cavendish (Brit.), 3. Petacchi (It.), 4. Boasson Hagen (Nor.), 5. Rojas (Šp.), 6. Dean (Austr.), 7. Geslin (Fr.), 8. Hushovd (Nor.), 9. Bole (Slovin.), 10. Mondory (Fr.), ...36. Kreuziger (ČR) všichni -13.

Průběžné pořadí: 1. A. Schleck (Luc.) 63:08:40, 2. Contador -31, 3. S. Sánchez (oba Šp.) -2:45, 4. Meňšov (Rus.) -2:58, 5. Van den Broeck (Belg.) -3:31, 6. Leipheimer (USA) -4:06, 7. Gesink (Niz.) -4:27, 8. Rodriguez -4:58, 9. L. Sánchez (oba Šp.) -5:02, 10. Kreuziger -5:16.

Zelený dres (nejlepší spurter): 1. Petacchi 187 bodů
Puntíkatý dres (vrchař): Charteau (Fra) 107 b.
Bílý dres (mladík do 25 let): 1. Schleck (Luc.) 58:42:01, ... 3. Kreuziger -5:16.