Hraje si s novináři, baví fanoušky a taky vítězí. Sagan má už 90 triumfů

Peter Sagan slaví první výhru sezony v belgické klasice Kuurne Brusel Kuurne. | foto: Profimedia.cz

3 2017
Když v sobotu dojel v úvodní belgické klasice sezony Omloop Het Nieuwsblad druhý, řekl belgickým novinářům: „Nemůžete vyhrát každý den.“ O čtyřiadvacet hodin později už Peter Sagan slavil natřikrát. Svou první výhru v sezoně, první v nové stáji Bora a už devadesátou mezi profesionály.

„Byla to loterie v tom, kdo vystihne dobrý moment. Já jsem to bohužel nebyl,“ řekl po nedělní klasice Kuurne-Brusel-Kuurne nakonec devátý v cíli Zdeněk Štybar.

Už třicet kilometrů před cílem se totiž po výjezdu na obávaný a kostkami pokrytý vrchol Kwaremont oddělila v čele závodu pětice Jasper Stuyven, Luke Rowe, Tiesj Benoot, Matteo Trentin a Peter Sagan.

Chyběli velcí Saganovi rivalové van Avermaet s Vanmarckem, a tak se Slovák snažil, co to šlo, aby skupina spolupracovala.

A ona spolupracovala až na metu kilometru před cílem.

27.února 2017 v 18:11, příspěvek archivován: 28.února 2017 v 16:52

With 5879pts @petosagan is still the leader of the UCI World Ranking which makes him the best road racer on the at the moment. Cheers! https://t.co/UiACxwll1J

Tady přišel první útok netrpělivého Trentina. „Ale to bylo příliš brzo,“ věděl slovenský mistr světa. Za Trentinem se vydal Rowe, na kterého zase reagoval Sagan s Benootem a Rowem.

Pak pětice zpomalila, až 250 metrů před cílem Sagan z poslední pozice zaútočil. Za ním se vytvořila menší díra, a to už slovenskému šoumenovi stačilo.

„Díky týmu, který pro mě dneska pracoval a pod Kwaremont mě dovezl mezi prvními. Mám z prvního vítězství sezony ohromnou radost,“ povídal pak v cíli.

Bylo to poprvé od 16. října, kdy v Dauhá obhájil titul mistra světa, co zvedl ruce nad hlavu. A taky podevadesáté v Saganově stále velmi krátké kariéře.

Měsíc bez kola

Loni získal pátý zelený dres na Tour de France, dočkal se i prvního vítězného cyklistického monumentu, když vyhrál závod Kolem Flander. Na olympijských hrách si pak odskočil na horská kola, aby se poté znovu na silnici stal mistrem Evropy a podruhé za sebou i mistrem světa.

Měl za sebou úžasnou sezonu. Ale taky neuvěřitelně náročnou. Vždyť téměř bez přestání závodil od ledna až do října.

I proto po světovém šampionátu v Dauhá strávil měsíc bez kola. „Jen jsem si užíval prázdniny a až v prosinci jsem znovu začal trénovat,“ popisoval.

Nový rok oslavil v Austrálii, kam se vydal už 27. prosince spolu se svou ženou Katarinou. Připravoval se tam na start sezony, navštěvoval mediální akce a třeba i zoo, kde si pochoval malého klokana. „A kdekoliv jsem se pohnul, naháněli mě kvůli autogramům,“ smál se. „I tak je to tady skvělé – organizace, počasí, hotel. Mám to tady rád.“

Možná po té mimosportovní stránce.

Úvodní závod sezony Tour Down Under jej totiž vrátil do každoroční reality. Reality tak neoblíbené. Reality druhých míst.

V úvodní etapě ještě Sagan pomáhal kamarádovi z týmu Samu Bennettovi ke třetímu místu. V té druhé se zase staral o Jaye McCarthyho v kopcovité etapě s cílem na Paracombe. Až ve třetí etapě jel sám o vítězství, jenže nestačil na mladíka Caleba Ewana.

Stejný obrázek pak nabídla i čtvrtá a šestá, poslední etapa. „Ale já pořád nejsem v nejlepší formě. Sezona je dlouhá, mám dost času na to se do ní dostat. Proto jsem i se třemi druhými místy spokojený,“ ujišťoval.

06.února 2017 v 19:01, příspěvek archivován: 28.února 2017 v 16:53

VIDEO: Greeting from Sierra Nevada / Pozdravujem zo Sierra Nevady @BORAhansgrohe @iamspecialized https://t.co/cHOGbzK75w

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Greeting from Sierra Nevada / Pozdravujem zo Sierra Nevady @BORAhansgrohe @iamspecialized https://t.co/cHOGbzK75w

Z Austrálie odletěl na třítýdenní týmový tréninkový kemp do Sierra Nevady, kde se připravoval na svůj první vrchol sezony – belgické klasiky. „A jsem rád, že už kemp končí, je tady trochu nuda. Už se zase těším na závody,“ vykládal na svém Instagramu.

Je normální, když lidé chodí na záchod

Do Belgie odletěl tři dny před startem sobotního Omloopu, aby si znovu po roce vyzkoušel nepříjemný vítr, tradiční déšť a kostkami pokrytou silnici. „Mimo kolo se cítím skvěle, uvidíme, jaké to bude na něm,“ těšil se na úvodní belgickou klasiku.

Už šedesát kilometrů před cílem pak zavelel k útoku. „Peter byl dneska nejsilnější. Když na Eikenbergu začal jet, musel jsem si opravdu dost hrábnout, abych s ním vydržel,“ řekl pak v cíli Greg van Avermaet.

Belgičan se Slováka udržel, stejně jako Sep Vanmarcke. Právě tato trojice nakonec zůstala v čele závodu a rozdala si to o vítězství.

A nejvíce sil měl... ano, Greg van Avermaet. „Byl jsem dnes nejchytřejší, určitě ne nejsilnější,“ narážel pak vítěz na Petera Sagana. „Ale to je dobře. Kdyby jezdil chytřeji, moc závodů bychom nevyhráli.“

Sagan tak znovu dojel druhý, už počtvrté v sezoně, čekání na první výhru se prodlužovalo. Kdekdo by z toho byl nešťastný. Ne tak slovenský cyklista. Ten si při pozávodních rozhovorech znovu udržel svůj tradiční nadhled.

Novinář Sporzy: Byl to právě sprint, kde jste prohrál závod?

Sagan: Ne.

NS: Měl jste nějaký problém?

S: Nevím. Nemůžu každý den vyhrát, ne? Hodně jsem předtím pracoval, dojel jsem do cíle v první skupině a už neměl nohy, abych porazil Grega.

NS: Neměl jste nějaký problém se zdravím?

S: Zdravotní problém? Jaký?

NS: Něco s břichem...

S: Ne, to si nemyslím. Proč?

NS: Protože mi to před chvilkou řekli.

S: Myslím, že je normální, když lidé chodí na záchod.

Když se pak přemístil do televizního studia, jeho show pokračovala. Usadil se na barovou židli vedle v závodě třetího Sepa Vanmarcka, nechal ji sjet úplně dolů, až mu přes stůl čouhala jen ramena s hlavou.

„Dneska jste byl velmi silný, velmi silný,“ zkusil s ním moderátor navázat rozhovor. „Jo? Ale jsem druhý,“ rozesmál Sagan i přítomného Vanmarcka, na kterého se vzápětí obořil: „Proč jsi neútočil?“

„Řekli jsme si přece, že to necháme na sprint,“ snažil se vyvléct Belgičan. „Aha,“ zasmál se Sagan.

Obě videa se okamžitě stala hitem sociálních sítí. Nic nového, sluší se dodat.

Chlupaté nohy i štípanec

Vždycky takový byl. Už v roce 2010, když vstoupil do světa velké cyklistiky, udivoval svou nespoutaností.

Na Tour de France se kromě famózních výkonů proslavil i extravagantními oslavami ve stylu Forresta Gumpa nebo Terminátora. Svou osobitou jízdu po zadním kole předváděl i v nejtěžších stoupáních na Mont Ventoux nebo Alpe d ́Huez. Fanynkám se podepisoval na prsa, aniž by si o to samy řekly.

A památné jsou i jeho rozhovory v cíli s Chrisem Froomem, který si do slovenského cyklisty po jeho druhých místech rýpl: „Co se stalo? Jsi dneska zase nevyhrál, co?“ „Měl jsem špatné nohy,“ odvětil mu Sagan se smíchem. Ten den už byl potřetí za sebou v úniku.

Peter Sagan práv štípe do zadku jednu z hostesek na závodě Kolem Flander, kde...

Někdy své šoumenství i přehnal, třeba jako v roce 2013, kdy na závodě Kolem Flander skončil znovu druhý. Když pak hostesky dekorovaly za vítěze vedle stojícího Fabiana Cancellaru, Sagana nenapadlo nic jiného, než modelku vedle něj štípnout do zadku. Pak se jí za to s velkou kyticí omluvil.

Fanoušci také vzpomínají na začátek loňského roku, kdy cyklistický svět udivoval svými chlupatými nohami – v profesionální cyklistice něco nevídaného. Vincenzo Nibali, kamarád z někdejšího Liquigasu, mu dokonce už na lednovém Tour de San Luis koupil žiletku.

„Sagan je pro cyklistiku darem z nebes. Copak mu lze nefandit?“

José De Cauwer, spolukomentátor belgické televize

Sagan tehdy s díky odmítl, nohy si oholil až o dva měsíce později během italského etapového závodu Tirreno-Adriatico, když byla kvůli počasí zrušena královská etapa. „Konečně jsem na to měl čas,“ smál se.

Rozhovor s reportéry při tréninku na Paříž Roubaix? „Peter, myslíte si, že jste cyklistickým Ibrahimovicem?“

„Kdo je to Ibrahimovic?“ reagoval, aniž by hnul brvou.

Vždycky si dělal, co chtěl, vždycky se choval nekonvenčně. Vždyť i jeho loňské hostování na horských kolech byla záležitost rozmaru.

A ani letos se u Sagana v tomhle ohledu nic nemění.

Nechal si narůst dlouhé vlasy i vousy, kterými fanouškům připomíná Toma Hankse v Trosečníkovi, nebo Davyho Jonese ze série Pirátů z Karibiku.

O své až dětské radosti z pouhého závodění přesvědčil hned v sobotním Omloopu, kdy přeskakoval obrubníky na místech, kde by se polovina cyklistů zabila. Ne tak on. Sagan si hrál, bavil sebe i fanoušky.

Přesto pořád dokáže překvapit.

Třeba jako v neděli, kdy vyhrál svůj první závod sezony – Kuurne-Brusel-Kuurne. Za cílem do sebe neobrátil iontový nápoj, ani se nepídil po energetickém gelu. Místo toho si do hrsti nechal dvakrát nasypat velkou dávku medvídků Haribo, které hladově schramstl.

26.února 2017 v 17:45, příspěvek archivován: 28.února 2017 v 16:55

90. víťazstvo v mojej pro-kariére na @KuurneBxlKuurne / Victory #90 in my professional career in @KuurneBxlKuurne @BORAhansgrohe https://t.co/B478pHpToW

Aby toho nebylo málo, na podiu si pak osedlal jednu z cen za své vítězství – plyšového oslíka. „Ten je ze Shreka, ne?“ ptal se.

Už v sobotu ho čeká italská klasika Strade Bianche a fanoušci se těší, co provede tentokrát. On sám už má svůj vítězný plán. Jaký? „Nesmím spadnout.“

Sport v roce 2019

27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

MS basketbalistů 2019: zlaté Španělsko, Češi senzačně šestí

Tomáš Satoranský slaví výhru s českými fanoušky.

Mistrovství světa basketbalistů se poprvé v historii konalo v Číně, hostilo ho osm měst. Turnaj odstartoval 31. srpna a...

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Rozhodl až poslední zápas. Tenisty v Bosně zachránil junior Forejtek

Jonáš Forejtek v rozhodujícím utkání Davis Cupu proti Bosně a Hercegovině.

Odvrátili selhání. Čeští tenisté během nedělního programu ztratili v Bosně a Hercegovině vedení 2:0, když prohráli...

Statečný boj na závěr. Basketbalisté podlehli Srbsku, na MS končí šestí

Český basketbalista Ondřej Balvín se snaží prosadit přes Srba Nikolu Milutinova.

Byli poločas od další velké senzace, ale soupeře z absolutní světové špičky nakonec nepřetlačili. Čeští basketbalisté...

Sparta selhala v Liberci, Pardubice a Kladno potvrzují roli outsiderů

Liberecký Libor Hudáček (vlevo) posílá puk na branku Sparty, kterou hájí Matěj...

Ohromný kolaps předvedla ve 2. kole hokejové extraligy Sparta. Ta vedla na ledě silného Liberce 4:1, pak 6:2 a nakonec...

Další z rubriky

Jak orel přistál na trůnu. Co bude s Rogličem a spol. v sezoně 2020?

Slovinec Primož Roglič z týmu Jumbo-Visma se raduje z vítězství na Vueltě.

Dvě hodiny předtím, než dorazili cyklisté, přijelo v sobotu k cíli 20. etapy Vuelty na Plataforma de Gredos auto týmu...

Mimozemšťan, i Contador ztrácí slova. To je Van der Poel

Mathieu van der Poel slaví triumf v úvodní etapě Arctic Race.

Za týden v neděli vyjede v severoanglickém Leedsu do hromadného klání cyklistů na světovém šampionátu, všechny oči na...

Kaťuša opouští cyklistiku. Její licenci převezme Israel Academy

Kaťuša během týmové časovky na Tour.

Tradiční cyklistická stáj Kaťuša po této sezoně skončí. Místo ní se v elitní společnosti WorldTour objeví Israel...

Konec Vuelty: Jakobsen ovládl závěr v Madridu, Roglič celkovým vítězem

RADOST. Slovinec Primož Roglič z týmu Jumbo-Visma oslavuje vítězství na Vueltě.

Celkem 3290 kilometrů rozdělených do 21 etap, 59 kategorizovaných stoupání, 8 horských dojezdů. Nespočet velkých bitev....

Najdete na iDNES.cz