Jak se Žralok svezl za autem. O Nibaliho vyloučení z Vuelty

Vincenzo Nibali v cíli druhé etapy Vuelty | foto: Reuters

24 2015
Když v neděli ve druhé etapě španělské Vuelty došlo k hromadnému pádu půlky balíku cyklistů, nikdo si asi nemyslel, že tím končí naděje Vincenza Nibaliho, loňského krále Tour de France. Ten však o pár kilometrů dál předvedl kousek, kterým si sám sobě vykopal hlubokou jámu. Díky němu máme i nový sport: autocyklistiku.

„Jedu na Vueltu vyhrát etapu a poprat se o co nejlepší výsledek celkově.“

„Já taky!“

„Já taky!“

Tak nějak to asi vypadalo na tiskových konferencích Astany před španělskou Vueltou.

Vincenzo Nibali, Fabio Aru a Mikel Landa - to byli tři potenciální vítězové španělské Grand Tour v barvách Astany. Který z nich bude tím opravdu nejsilnějším a na kterého pojede zbytek týmu? Možná největší tajenka závodu se nám z jedné třetiny odkryla.

Když se vylučuje z pelotonu

Nibaliho kauza není ani první a jistě ani poslední diskvalifikace závodníka na jednom ze tří podniků Grand Tour.

Na letošní Tour de France se Argentinec Eduardo Sepulveda z druhodivizního týmu Bretagne Seché Enviroment dopustil školácké chyby. Ve 14. etapě do Mende se mu porouchal řetěz a když kolem něj prolítlo jeho týmové auto bez povšimnutí, zazátkoval. Skočil do dalšího nejbližšího auta AG2R a nechal se popovézt asi o 100 metrů ke svému mechanickému vozu. Výsledek? Diskvalifikace. „Je to noční můra. Má první Tour a oni mě vyloučí,“ naříkal po dojezdu.

Loni na Vueltě zase došlo k památnému souboji těžkých vah mezi Rusem Ivanem Rovným a Italem Gianlukou Brambillou. Tomu se nezdála Rusova spolupráce v úniku, tak si to s ním šel vyříkat. Ruský Ivan se po něm ale okamžitě ohnal a už to bylo. „Oba dva jedete domů, hoši,“ oznámil jim Javier Guillén z ředitelského vozu.

„Na Vueltu jsem se nijak zvlášť nechystal, neměl jsem ji v plánu, a tak je pro mě docela příjemným překvapením, že jsem tady. Nicméně Fabio Aru se na ni připravoval několik měsíců a myslím, že by měl být lídrem. Budu pracovat pro tým a případně i pro Fabia,“ nechal se slyšet 30letý Nibali ještě před sobotním startem.

Že by se Nibali, tento sicilský Žralok, pověstný svou touhou vítězit, i když nemá zrovna nejlepší formu, takhle lehce vzdával?

Určitě ne.

Velkou zápletkou nedělní etapy na vrchol Caminito del Rey byl hromadný pád v pelotonu 30 kilometrů před cílem. Na zemi se po něm svíjí několik desítek cyklistů, někteří se zvedají, další se nezvednou.

Ital Pelucchi z celku IAM odstoupil už na začátku etapy, po inkriminovaném pádu ho následuje kolega Tanner. Zatímco u Pelucchiho jde „pouze“ o četné odřeniny a pohmožděniny, Australan Tanner jede do nemocnice na rentgen pánve. Přidá se k nim ještě Polák Niemecz, který má podezření na otřes mozku.

No a mezi tím vším zmatkem leží na zemi i pochroumaný Paolo Tiralongo, zvedají se Fabio Aru i Vincenzo Nibali. K Aruovi okamžitě běží mechanik s kolem a mladý Ital po pár vteřinách jede dál. A Nibali? Čeká, čeká a pořád čeká. Když se kola konečně dočká, krve by se v něm nedořezalo.

„Všichni v rádiu řvali akorát Aru, Aru, Aru! Viděli jste, kdo mi dal kolo? Martinelli. A po jak dlouhé době?“ neskrývá své rozhořčení.

Začíná úžasná stíhačka, kdy Sicilan za osm kilometrů stáhne na letící hlavní pole dvě minuty!

„Jak je to možné?“ ptají se nejen diváci u obrazovek.Ten Nibali musí mít úžasnou formu! V kratším dojezdu na vrchol stoupání ale následně ze skupinky favoritů odpadá a dojíždí se ztrátou minuty a půl. Tady něco nehraje.

O pár minut později začne na internetu kolovat video, jak se italský vítěz všech tří Grand Tour odpoutá od své skupinky nahánějící peloton. Má snad v těle vrtulku? Pokud se na ten záběr podíváme z jiného úhlu, tak jde vlastně o skvělou italskou komedii v duchu pana účetního Fantozziho.

Ale teď vážně. „Ten záběr to ukazuje úplně jasně. Nibali se držel vozu 100 metrů. Rozhodnutí je tak zcela zřejmé. Vincenzo Nibali byl diskvalifikován z Vuelty!“ oznamuje večer hlavní komisař Vuelty Bruno Valčič.

Omlouváme se, omlouváme se...

Není to ale jediný trest, který Astana vyfasuje. Následující dvě etapy pojede pouze s jedním autem v koloně a na Vueltě už si nezařídí ani sportovní ředitel stáje Alexandre Shefer, který je rovněž vyloučen. Oba hříšníci ještě z kapsy vytáhnou 200 švýcarských franků.

„Celý tým Astana se omlouvá pelotonu, závodu, organizátorům i všem fanouškům za tuto škodu způsobenou profesionální cyklistice,“ zní v oficiálním prohlášení Kazachů.

Ti tak ztratili jednoho potenciálního lídra, jedno auto, možná Paola Tiralonga, který si musel 20 stehy nechat poupravit tvář. A hlavně - přišli o respekt.

A Nibali? „Za to, co se stalo, se opravdu omlouvám všem, které to pobouřilo, nebo se za mě styděli,“ psal ještě v neděli v úvodní větě na svém Facebooku.

V pondělí už kolem sebe ale zase kopal. „Ten pád zavinil Caleb Ewan. Chtěl jsem si s ním promluvit, ale už byl pryč.“

Odpověď z australského tábora na sebe nenechala dlouho čekat. „Nibali, nejenom že porušuješ pravidla, ty neznáš ani fakta. Caleb Ewan byl v době pádu vzadu u týmového auta. Těžko tak mohl zavinit pád,“ pustil se do Itala tiskový mluvčí Oriky Brian Nygaard.

Nibali tak po incidentu na Tour de France, kde neprávem obvinil Chrise Frooma z pádu v šesté etapě, hledá i nyní viníky svého neštěstí všude kolem.

V Astaně to vře už na začátku Vuelty a Nibaliho „popojetí“ jeho frustraci pouze dokreslilo.

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Gudas se o výměně dozvěděl na svatbě. Musel jsem se opít, přiznal

Radko Gudas na tréninku české hokejové reprezentace.

Před minulý víkend měl být pro Radka Gudase poklidný. V Praze se ženil jeho hokejový kamarád Jiří...

Vousaté rekordy. Hranice, na které atleti marně útočí desítky let

Jarmila Kratochvílová po překonání světového rekordu na 800 metrů v roce 1983 v...

Na čtvrteční Zlaté tretře atakovala Maria Lasickeneová ve výškařském sektoru světový rekord, který...

Jedničkou draftu NHL je Hughes, Češi se do prvního kola nedostali

Tři nejvýše postavení hokejisté draftu NHL 2019: (zleva) dvojka Kaapo Kakko,...

VIDEO Nedávné mistrovství světa na Slovensku mohlo zamíchat kartami před vstupním draftem NHL 2019, který...

Superdrahý chlapec. Kdo je a kým může být mladá naděje Félix

Joao Félix

Zapamatujte si jméno Joao Félix. Z teenagera s rovnátky má být třetí nejdražší fotbalista světa.

Modrý osud. Co bude mít Čech v Chelsea na starosti

Usměvavý Petr Čech během fotbalového Eura

VIDEO Není to překvapivá zpráva. Senzační nádech měla spíš před dvěma měsíci, kdy se o ní poprvé začalo...

Další z rubriky

Hirt je silný, v královské etapě ve Švýcarsku dojel pátý. Vládne Bernal

Kolumbijský cyklista Egan Bernal z týmu Ineos oslavuje triumf v sedmé etapě...

Jan Hirt dál prokazuje, že výborná forma ze třetího týdne Gira mu zůstala i pro závod Kolem...

Hirt, pátý ve Švýcarsku: Nohy jsem měl ještě lepší, škoda poziční chyby

Jan Hirt v Courmayeru v péči týmu Astana za cílem 14. etapy Gira.

Čtvrtý ve čtvrtek, pátý v páteční královské etapě, pátý i celkově. Janu Hirtovi prestižní...

Hirt zářil ve Švýcarsku. V horské zkoušce dojel čtvrtý, vyhrál Tolhoek

Jan Hirt  na Vueltě 2018.

Až v šesté etapě letošního ročníku závodu Kolem Švýcarska došlo na bitvu velkých favoritů pro...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz