Marcel Kittel po triumfu v desáté etapě Tour de France.

Marcel Kittel po triumfu v desáté etapě Tour de France. | foto: AP

Není egoista jako jiní sprinteři. Seriózní chlap, říkají o Kittelovi

  • 8
Pau (Od našeho zpravodaje) - V květnu, během dvoutýdenního vysokohorského soustředění v Coloradu, hráli Marcel Kittel a parta týmu Quick-Step po večerech kulečník. „Marcel prohrával,“ vypráví Zdeněk Štybar a s úsměvem dodává: „Vyhrával jsem totiž já. Jsem takový hospodský povaleč.“

Zato od té doby...

Marcel Kittel se usadil na vítězné vlně. Ve středu ho donesla k pátému triumfu v letošním ročníku Tour. „Právě teď je neporazitelný,“ prohlásil o 29letém Němci jeho krajan a sok John Degenkolb.

Každý z těch pěti triumfů byl jiný. Vítězil o milimetry, o parník, nebo tentokrát v Pau po zběsilé stíhačce za uprchlíkem Maciejem Bodnarem. Elitního polského časovkáře dostihla letka Quick-Stepu v čele se Štybarem až 240 metrů před cílem.

„Uf,“ vydechl úlevou i Kittel. „S Bodnarem bylo těžké pořízení. Dost jsem se vylekal, když jsem si uvědomil, kdo je před námi.“

Marcel Kittel se v desáté etapě Tour de France už pomalu připravuje na...
Marcel Kittel v zeleném dresu pro lídra bodovací soutěže během jedenácté etapy...
Marcel Kittel slaví páté etapové prvenství na letošní Tour.

Mark Cavendish byl v sezoně 2011 dosud posledním mužem, který na jediné Tour ovládl pět etap.

Nyní se dočkal následovníka.

„Přitom Marcel je úplně opačným typem člověka než Cav,“ porovnává Štybar. Brit je rváčem nabitým sebevědomím. „Zato Marcel se spíš drží při zemi. Všechno bere velmi seriózně a precizně. I proto je tak připravený.“

Svalnatý blonďák s tělesnými proporcemi 188 cm a 86 kg přenáší při spurtu do pedálů až 1 400 wattů.

„Ale je mnohem sociálnějším typem člověka než řada předních sprinterů, kteří jsou naopak velkými egoisty a dělají jen to, co chtějí,“ podotýká Iwan Spekenbrink, jeho někdejší manažer ve stáji Giant (dnešní Sunweb).

Nejsem náhrada za Cavendishe

Kittela si původně zaškatulkovali coby časovkáře, vždyť v této disciplíně získal také juniorské světové zlato. Až když v prvním roce mezi profesionály rozjížděl spurty kolegovi van Hummelovi, odhalil kouč jeho schopnosti.

V sezoně 2011 už sám vyhrál 17 spurtů!

Marcel Kittel

Narodil se 11. května 1988 v Arnstadtu. V roce 2006 se stal juniorským mistrem světa v časovce, od sezony 2011 je profesionálem. O dva roky později vyhrál čtyři etapy na Tour, celkem už zde nasbíral čtrnáct triumfů. Další čtyři na Giru a jeden na Vueltě. Letos se může poprvé stát i vítězem bodovací soutěže, před druhým Australanem Matthewsem má náskok 133 bodů. Dosud byl v této soutěži nejlépe druhý, loni za Petrem Saganem.

Kdysi o něm také tvrdili, že nedokáže dokončit závod Grand Tour. Při svém debutu na Vueltě 2011 zcela vyčerpaný vzdal po dvanácti etapách. A při své první Tour nepřežil s žaludečními problémy ani první týden.

Ovšem i tato charakteristika dávno neplatí. A tak Kittel vzhlíží k Paříži, kde se chce definitivně stát majitelem zeleného dresu nejlepšího sprintera.

Pět let nejprve závodil v profipelotonu za stáj Giant, než na ose jezdec - tým došlo k prudkém poklesu důvěry.

Na jaře 2015 se potýkal se záhadným virem a nezávodil. Když se vrátil, odstoupil vyčerpaný po 100 kilometrech úvodní etapy Kolem Yorkshiru. Když se vrátil podruhé, od týmu se dozvěděl: Nenominujeme tě na Tour.

„To je největší zklamání v mé kariéře,“ reagoval.

Připadal si, že ho tým, pro který tolik vykonal, hodil přes palubu. Přijal nabídku Quick-Stepu na vykoupení ze smlouvy a přestoupil. V belgické stáji měl v roli elitního sprintera nahradit odcházejícího Cavendishe. Ovšem od první chvíle upozorňoval: „Nejsem náhradou za Marka. Jsem tu sám za sebe.“

Přesto jako by jej tu Cavendishův stín dlouho dobíhal. „Loni jsem byl na Tour frustrovaný, že právě Cav dominuje.“ Ve Francii ovládl Kittel „pouze“ jednu etapu a mezi ním a jeho pomocníky to jiskřilo.

A teď přeladit na mód přežití

Letos se s manažerem stáje Patrickem Lefeverem rozhodli, že změní strategii. „Marcel na jaře mnohem méně závodil a více trénoval, včetně měsíce v Coloradu,“ připomíná Lefevere. Na Tour i proto přijel odpočatější.

Navíc funguje také chemie v týmu. „Prospělo nám, že jsme předtím byli pohromadě při kempu v Coloradu,“ vykládá Štybar.

Společně si teď užívají dny, kdy si při večeři připíjejí šampaňským.

Budoucnost stáje Quick-Step, potýkající se s finančními problémy, stále nebyla potvrzena. Lefevere slibuje, že peníze sežene. Pokud ano, bude muset řešit jiný problém.

Ve stáji má nyní dva sprintery světové extratřídy. Fernando Gaviria vyhrál čtyři etapy i bodovací soutěž na Giru, Kittel dominuje na Tour.

„Aby oba startovali v jednom týmu na Tour, je nemožné,“ ví Lefevere. „Ale každoročně se jedou tři Grand Tour. Potřebujeme dva elitní sprintery. Gaviria je o sedm let mladší, může s Tour počkat. Pojede Giro. Já jsem boss, já rozhodnu.“

Otázkou je, co na to jeho podřízení. Gaviria snadno sežene tým, který z něj učiní sprinterského lídra na Tour. A Kittelova cena poletí po letošním ročníku do závratných výšin.

Ovšem to je téma na další týdny. Tématem nejbližších dnů je naopak pro Kittela přejet velehory v časovém limitu.

Z módu vítězství přeladí na mód přežití.


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa