ŠŤASTNÝ VÍTĚZ. Miguel Angel Lopez se po sobotní časovce dostal do čela celkové...

ŠŤASTNÝ VÍTĚZ. Miguel Angel Lopez se po sobotní časovce dostal do čela celkové klasifikace závodu Kolem Švýcarska. | foto: AP

Kolumbijská radost ve Švýcarsku. Pantano má etapu, Lopez vyhrál celkově

  • 18
Měla to být etapa se dvěma nejtěžšími kopci v celém Švýcarsku. Počasí ale tentokrát nespolupracovalo a závěrečný díl závodu Kolem Švýcarska byl zkrácen na pouhých 57 kilometrů. Přesto to byl za vytrvalého deště se sněhem doslova očistec. A v něm potvrdil nejlepší formu Miguel Angel Lopez, který si pohlídal celkové prvenství. Etapu vyhrál jeho krajan Jarlinson Pantano.

Když tady v roce 2008 vyhrál celkově Roman Kreuziger, stal se vůbec nejmladším vítězem v historii závodu, který vyhráli třeba Gino Bartali, Eddy Merckx, nebo Sean Kelly.

Teď se hned za českého cyklistu zařadil teprve dvaadvacetiletý Miguel Angel Lopez z Astany. V sobotu se díky skvělé časovce dostal o osm vteřin do průběžného vedení a v nedělní zkrácené etapě si svůj žlutý trikot s přehledem pohlídal.

19.června 2016 v 17:46, příspěvek archivován: 19.června 2016 v 17:49

PODIUM TOUR DE SUISSE 2016 1. Miguel Angel#Lopezz 2. Ion#Izaguirree 3.@WarrenBarguill #tourdesuisseepic.twitter.com/j0wFPDxxC22

Na jediný vrchol dne – Flülapass vyjel jako první s půlminutovým náskokem. O ten sice v závěrečném sjezdu do Davosu přišel, ale to mu vadit nemuselo. V pětičlenné skupině, kterou do cíle přivedl jeho krajan Jarlinson Pantano, obsadil nakonec čtvrtou příčku a mohl slavit největší úspěch kariéry.

Hned za cílem se objal právě s Pantanem, který se navíc posunul na čtvrté místo v celkovém pořadí. Etapa totiž nesedla Andrew Talanskymu, který do ní vstupoval s mankem pouhých osmi sekund. Do cíle ale přijel skoro o minutu později než vedoucí skupina a propadl se na páté místo.

Druhé místo tak na Švýcarsku bere Jon Izagirre z Movistaru, třetí skončil Warren Barguil.

Nejlepším Čechem byl v cíli závěrečné nedělní etapy třicátý Petr Vakoč, který ztratil víc než čtyři a půl minuty a celkově dojel na 27. místě. V neděli už se naopak na startu neobjevil Leopold König, pravděpodobně kvůli špatnému počasí.

Jak se vše odehrálo

Podobně jako předloni to měla být hornatá a rozhodující etapa na závěr celého závodu Kolem Švýcarska. Přichystány byly dva nejtěžší kopce v celém Švýcarsku - Albulapass a Flülapass. První sedmnáctikilometrový s průměrem 6,9 procent, druhý kratší, třináctikilometrový se 7,4 procenty.

Na pouhých 117 kilometrech měli cyklisté nastoupat přes 2600 výškových metrů okolo Davosu. Prostě drama do úplného závěru.

19.června 2016 v 12:04, příspěvek archivován: 19.června 2016 v 17:48

pic.twitter.com/7UPTZkEVFQ

Po sobotní časovce byl navíc mezi prvními třemi rozdíl pouhých šestnácti vteřin. Chystala se velká ofenziva na vedoucího Miguela Angela Lopeze. „Zítra to bude válka, ale já jsem na ni připraven,“ tvrdil Kolumbijec.

Jenže tentokrát bylo počasí proti.

Se zprávou o zkrácení etapy přišel twitterový účet závodu těsně před polednem. Zůstalo z ní tak jen 57 kilometrů, startovalo se z La Punto pod Albulapassem a na trase tak zůstal už jen Flülapass. Na vině byla nízká teplota a sněžení.

Jako už několikrát v letošní sezoně tak přišel ke slovu tzv. Protokol o extrémním počasí. Poprvé se tak stalo v únoru na závodě Clasica de Almeria, kde byla etapa poupravena kvůli silnému větru. Nejkontroverznější ale bylo zrušení královské etapy na letošním Tirrenu-Adriaticu, proti kterému se tehdy ohradil i Vincenzo Nibali.

Tentokrát s rozhodnutím všichni víceméně souhlasili. Joe Dombrowski navrhoval, aby všichni jeli v poklidu pohromadě a u toho si zpívali skautskou píseň Kumbaya.

Peter Stetina zase organizátorům děkoval, stejně jako Simon Geschke, podle kterého šlo o správné rozhodnutí. I Petr Vakoč byl za zkrácení etapy rád. „Tohle rozhodnutí vítám. I tak to bude skvělá podívaná pro diváky a nás to udrží v teple,“ psal na svůj Twitter. A Zdeněk Štybar přidal před startem na svůj Instagram fotku Flüelapassu s popiskem: „Jen další den v kanceláři.“

19.června 2016 v 14:20, příspěvek archivován: 19.června 2016 v 17:47

#tourdesuisse @elpumaDarwin captured this shot on the way to the new stage 9 start. ❄️☃pic.twitter.com/h4ukSx9u5mm

Právě na Flüelapassu žádné velké teplo nebylo, teplota se pohybovala těsně nad bodem mrazu.

Než na něj ale cyklisté vyjeli, hned po startu přišel jeden útok za druhým, až se oddělila trojice Jasper Stuyven (Trek), Magnus Cort (Orica) a Max Richeze (Etixx), který si tak průjezdem bonifikační prémií na prvním místě pojistil vedení v bodovací soutěži.

Náskok vedoucí skupiny nebyl větší než minutu a v nájezdu na Flülapass už před hlavním polem zůstal jen Jasper Stuyven. I jeho náskok byl ale postupně smazán, řídnoucí peloton táhl Michele Scarponi pro žlutého Miguela Angela Lopeze.

Až přišel útok Simona Špilaka s Ruiem Costou, ke kterým si kromě lídra závodu dojeli i Van Garderen a Pantano. Chyběl v ní naopak druhý Talansky a třetí Izagirre. Oba jeli až v další skupině i s Barguilem nebo Keldermanem.

Se žlutým mužem nakonec zůstali jen Van Garderen s Pantanem, jejich tempo ale lídrovi závodu dlouho nevyhovovalo. Když už jej to přestalo bavit, dva kilometry pod vrcholem pláchl i jim. Nahoře měl víc než půlminutový náskok.

19.června 2016 v 17:30, příspěvek archivován: 19.června 2016 v 17:49

Final stage winner Jarlinson #Pantano @IAM_Cycling #tourdesuisse pic.twitter.com/m05bj7hpvO

Zbývalo posledních 17 kilometrů ve sjezdu a po rovině. Na nich si vedoucího Lopeze čtyřčlenná skupina s Pantanem, VanGarderenem, Izagirrem a Černěckým docvakla, on si přesto bez větších problémů pohlídal celkové vítězství, když ve finiši dojel čtvrtý.

A radost mohl mít dvojnásobnou. Jednak se stal prvním Kolumbijcem v historii, který kdy ovládl závod Kolem Švýcarska a jeho krajan Jarlinson Pantano v závěrečném spurtu porazil Rusa Černěckého.

Kolem Švýcarska, WorldTour

9. etapa La Punt - Davos (57 km)

1. Pantano (Kol./IAM) 1:23:55, 2. Černěckij (Rus./Kaťuša), 3. J. Izagirre (Šp./Movistar), 4. López (Kol./Astana), 5. Van Garderen (USA/BMC), 6. Costa (Portug./Lampre) všichni stejný čas, ...30. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) -4:38, 41. Hirt (ČR/CCC) -5:54, 81. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) -10:35, 124. Polnický (ČR/Verva) -14:23, König (ČR/Sky) nenastoupil.

Konečné pořadí: 1. López 30:55:58, 2. J. Izagirre -12, 3. Barguil (Fr./Giant) -18, 4. Pantano -42, 5. Talansky (USA/Cannondale) -1:04, 6. Van Garderen -1:26, ...33. Vakoč -34:24, 44. Hirt -48:32, 81. Štybar -1:07:56, 95. Polnický -1:17:04.


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa