Huříkové o 17 setin utekla olympiáda

Stuttgart - Smutně dopadla pro Terezu Huříkovou cyklistická časovka na mistrovství světa ve Stuttgartu. Česká reprezentantka dojela na 14. místě, ale o pouhých 17 setin jí utekl postup na olympijské hry, kam se kvalifikovalo prvních deset zemí v redukovaném pořadí. Šampionkou se stala domácí Hanka Kupfernagelová.

Dvacetiletá Huříková tak v časovce na 25 kilometrů nesplnila cíl, který si před šampionátem dala.

Za  Švédkou Susanne Ljungskogovou zaostala o pouhých 17 setin sekundy. „Moc jsem chtěla vyjet místo pro olympijské hry, a tak jsem pochopitelně moc zklamaná,“ řekla cyklistka, která prohrála s vítěznou Kupfernagelovou téměř o dvě minuty. Na tváři se jí objevily slzy.

V krátké době zažila už druhé zklamání. Před necelými třemi týdny skončila na MS v cross country na horských kolech v kategorii do 23 let na čtvrtém místě.

Přitom před rokem skončila Huříková na mistrovství světa ve stejné disciplíně o dvě místa výše. Účastnické místo pro stát v olympijské časovce si zajistilo deset zemí redukovaného pořadí a Česká republika zásluhou mladé reprezentantky obsadila jedenáctou pozici.

Podle trenéra Jiřího Lutovského ovlivnila výkon Huříkové únava. „Je ještě hodně mladá a závod Světového poháru na horských kolech před týdnem v Mariboru ji stál hodně sily, které dnes chyběly. Technicky, ve sjezdech a po rovině na tom byla Tereza dobře, ztrácela ve stoupáních,“ uvedl Lutovský.

Druhá česká zástupkyně Martina Růžičková skončila šestnáctá.

Světovou šampionkou se stala domácí reprezentantka Hanka Kupfernagelová. Dvaatřicetiletá trojnásobná mistryně světa v cyklokrosu, která letos triumfovala i v etapovém závodu Světového poháru v severočeské Krásné Lípě, porazila o 24 sekund o tři roky starší obhájkyni titulu Armstrongovou z USA. Medailistky doplnila další veteránka, třiatřicetiletá Christiane Soederová z Rakouska.

O svých kvalitách opět přesvědčila již osmačtyřicetiletá Jeannie Longová-Ciprelliová z Francie, bývalá světová šampionka obsadila mezi 49 startujícími sedmé místo.

V závodu do 23 let Češi propadli

První zlatou medaili na světovém šampionátu vybojoval nizozemský reprezentant Lars Boom. Duhový trikot získal v časovce jezdců do 23 let, když na trati 38,1 kilometru zdolal Rusa Michaila Ignaťjeva o pouhých osm sekund. Třetí skončil Coppel z Francie.

Češi neuspěli a skončili v poli poražených. František Klouček obsadil 45. místo se ztrátou 3:49 minuty, Pavel Zitta byl ještě o 14 sekund pomalejší

Ženy - časovka (25,1 km):
1. Kupfernagelová (Něm.) 34:43 (prům. rychlost 43,38 km/hod.), 2. Armstrongová (USA) -24, 3. Soederová (Rak.) -42, 4. Nebenová -1:03, 5. Thorburnová (obě USA) -1:14, 6. Doppmannová (Švýc.) -1:17, 7. Longová-Ciprelliová (Fr.) -1:22, 8. Pooleyová (Brit.) -1:32, 9. Thürigová (Švýc.) -1:35, 10. Li Mej-fang (Čína) -1:38,...14. Huříková -1:55, 16. Růžičková (obě ČR) -2:08

Časovka mužů do 23 let (38,1 km):
1. Boom (Niz.) 48:57 (průměrná rychlost 46,86 km/hod.), 2. Ignaťjev (Rus.) -8, 3. Coppel (Fr.) -46, 4. Christensen (Dán.) -1:11, 5. Malori (It.) -1:13, 6. Boasson Hagen (Nor.) -1:14, ...45. F. Klouček -3:59, 49. Zitta (oba ČR) -4:13.

Německá cyklistka Hanka Kupfernagelová se raduje z titulu mistryně světa v časovce.