Greg van Avarmaet si jede pro vítězství na jarní klasice Gent - Wevelgem. | foto: Profimedia.cz

Zase van Avermaet! Sagan jel příkopem, nutil střídat soupeře a byl třetí

  • 98
Greg van Avermaet je zatím králem letošního klasikářského cyklistického jara. Olympijský vítěz ovládl už třetí jednorázový závod kategorie World Tour. Po triumfech na podnicích Omloop Het Nieuwsblad a E3 Harelbeke triumfoval nyní také na Gent - Wevelgem.

Posledním mužem, jenž dokázal vyhrát během jediné sezony právě tyto tři belgické jednorázovky, se stal v roce 1981 Jan Raas.

Nyní na něj tedy navázal belgický olympijský vítěz van Avermaet v dresu stáje BMC. Vysloužil si tím i pozici největšího favorita pro druhý jarní monument, závod Kolem Flander. Už za týden.

Ještě nikdy žádný z pěti monumentů nevyhrál. Dokáže to letos?

„Tato tři vítězství mi dodala spoustu sebevědomí,“ ujišťuje.

V rozhodujícím útoku dne van Avermaet společně s krajanem Jensem Keukeleirem ze stáje Orika odjel dalším jezdcům z pětičlenného úniku.

Za ním se marně hnal i Peter Sagan v duhovém trikotu mistra světa, jenž si poté dospurtoval pro třetí příčku.

26.března 2017 v 17:47, příspěvek archivován: 26.března 2017 v 18:21

Podium #GWE @GentWevelgem https://t.co/XRsegKOTc7

Český cyklista Zdeněk Štybar se v dresu Quick-Stepu v průběhu závodu vrhal do útoků, byl aktivní na šotolině i na dlážděných stoupáních, ale při klíčovém dělení vedoucí skupiny chyběl.

Jeho stáj Quick-Step, přestože měla v tomto původně čtrnáctičlenném společenství hned tři jezdce, nakonec závěrečnou taktickou bitvu prohrála.

Sagan: Ukázka, jak se dá prohrát závod

Bude to mezi Gentem a Wevelgemem závod pro sprintery, tak jako už tolikrát v minulosti? Nebo si to rozdají o titul ryzí klasikáři? To byla před startem otázka dne. Belgická televize Sporza označila dva pětihvězdičkové favority závodu: kolumbijského sprintera Gaviriu a slovenského univerzála Sagana.

Novinkou letošního 79. ročníku byly tři na sebe navazující úseky po šotolině, dlouhé celkem 4700 metrů. Hned na tom prvním zaútočil 59 kilometrů před cílem Štybar s týmovým kolegou Trentinem a bývalým parťákem van Keirsbulckem.

26.března 2017 v 16:03, příspěvek archivován: 26.března 2017 v 18:18

.@zdenekstybar goes on the gravel roads and shows his class! #WayToRide #GWE

Dojeli cyklisty z původního úniku dne, jenže po deseti kilometrech byli sjeti.

Zlé chvíle zažívala v této pasáži závodu především stáj Kaťuša. Její norský lídr Kristoff po defektu zaostával a hromadný pád v pelotonu odnesl 44 kilometrů před cílem Tony Martin, který měl už od předchozího karambolu zatejpované koleno.

Tentýž pád sevřel také Sagana, ten se mu však ekvilibristicky vyhnul přes zatravněný příkop u silnice a pokračoval dál.

Rozhodující útoky začaly 34 kilometrů před metou při posledním stoupání dne na Kemmelberg. Vpřed vyrazili van Avermaet a Sagan, za nimi se dotáhl Němec Degenkolb a pak i duo Quick-Stepu Terpstra se Štybarem a norský cyklista Boasson Hagen.

26.března 2017 v 16:40, příspěvek archivován: 26.března 2017 v 18:03

the fight is on, @petosagan and Van Avermaet #GWE #allezallez #BORAhansgrohe https://t.co/aSBgzxWwnt

Vznikla sedmičlenná skupina, jež se později rozrostla ještě o sedm dalších jezdců včetně Australana Matthewse, Belgičana Keukeleira či Itala Trentina a vypracovala si až 35vteřinovou převahu.

Po následném dělení této skupiny se na dlouhé rovině do Wevelgemu vpředu zjevila pětice Sagan, Terpstra, Keukeleire, van Avermaet a Andersen (Sunweb), zatímco ostatní byli postupně pohlceni prořídlým hlavním polem, jehož ztráta narůstala až na minutu.

Terpstra odmítal střídat, Sagan si to s ním začal vyříkávat, čehož využili 15 kilometrů před cílem k nástupu van Avermaet s Keukeleirem a poodjeli zbylým třem.

„Terpstra jede do úniku a pak nechce spolupracovat. S takovými taktickými hrami 15 kilometrů před cílem se nedá vyhrát,“ zlobil se později Peter Sagan. „Tohle je naopak ukázka, jak se dá prohrát závod. Já přece nebudu pracovat s tím, že se on poveze za mnou jen v háku. Nevím, o co Terpstrovi šlo, jen o to porazit Sagana? Ale jsem z toho motivovaný. Kdybych pořád vyhrával, nebudu tolik motivovaný.“

Sportovní ředitelé Quick-Stepu pozdě pochopili, že hlavní pole se sprinterem Gaviriou, který měl být jejich trumfem pro případný hromadný spurt, už čelo závodu nedostihne. Teprve potom začali vysílačkou hnát nestřídajícího Terpstru, aby se spolu se Saganem a Andersenem pokusil vedoucí duo sjet.

Ale ne, už to nešlo. Přiblížili se jim na osm vteřin, víc nebylo v jejich silách.

Na závěrečných metrech naopak Saganovu partu dostihlo hlavní pole, přesto lídr stáje Bora uhájil aspoň třetí místo.

V bitvě o titul rozhodl pro sebe velké taktizování na posledním kilometru v těsném spurtu Greg van Avermaet.

Že začal spurtovat z nevýhodné první pozice?

V jeho současné formě mu ani to nevadilo.

Gent - Wevelgem

Jednorázový závod kategorie World Tour

249.2 km: 1. van Avermaet (Bel./ BMC) 5:39:00, 2. Keukeleire (Bel./Orica) stejný čas, 3. Sagan (SR/BORA) +7, 4. Terpstra (Niz./Quick-Step), 5. Degenkolb (Něm./Trek), 6. Boonen (Bel./Quick-Step), 7. Debusschere (Bel./Lotto), 8. Matthews (Aus./Sunweb), 9. Gaviria (Kol./Quick-Step), 10. Modolo (It./Team Emirates) všichni +6,... 52. Štybar (ČR/Quick-Step) +13, nedokončil Turek (ČR/Isreal Cycling Academy).


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa