PŘIJDE O ČERVENÝ DRES? Chris Froome na španělské Vueltě překročil povolený limit léku na astma. | foto: Unipublic

Froome v tom není sám. Kdo další z cyklistů řešil dopingový problém?

  • 25
Dny a týdny ještě potrvá, než se cyklistický svět dozví, jestli čtyřnásobný šampion Tour de France Chris Froome přijde o svůj titul ze španělské Vuelty, na které letos překročil povolený limit léku na astma. Dopingových skandálů už ale cyklistika v minulosti zažila spoustu. Tady je přehled těch nejznámějších za poslední roky.

Listopad 2005 - Španělský závodník Roberto Heras měl při rekordním čtvrtém triumfu na Vueltě pozitivní test na zakázanou látku EPO; později dostal dvouletý trest a prvenství z tohoto závodu mu bylo odebráno. Následně mu však soud trest zpětně zrušil.

TADY JEŠTĚ SLAVIL. Americký cyklista Floyd Landis si jede pro triumf v 93. ročníku Tour de France.

Červenec 2006 - Vítěz Tour de France Američan Floyd Landis měl během závodu pozitivní test na hormon testosteron. Po dlouhotrvajícím procesu byl zbaven titulu a potrestán dvouletým zákazem startu.

Květen 2007 - Během Gira d’Italia měl pozitivní test na salbutamol Ital Alessandro Petacchi, později byl potrestán ročním zákazem startu. Další italský cyklista Ivan Basso se přiznal k účasti na dopingovém skandálu, který v roce 2006 odhalila španělská policie.

Červenec 2007 - Během Tour de France byli kvůli dopingovým nálezům vyloučeni Kazach Alexandr Vinokurov (krevní transfúze), Ital Cristian Moreni (testosteron) a Španěl Iban Mayo (EPO). Z pozice lídra byl navíc z rozhodnutí svého týmu Rabobank kvůli podezření z dopingu odvolán Dán Michael Rasmussen. Všichni dostali tresty od jednoho roku do dvou let.

Duben 2009 - Američan Tyler Hamilton, olympijský vítěz z Atén, byl pozitivně testován na steroid dehydroepiandrosteron a vzápětí ukončil kariéru. Zpětné analýzy vzorků prokázaly, že na OH v Pekingu dopovali Ital Davide Rebellin, stříbrný v silničním závodě, a Němec Stefan Schumacher. Oba užili krevní doping CERA a z olympiády byli diskvalifikováni.

Květen 2009 - Na Giru d’Italia byl na krevní doping CERA pozitivně testován Ital Danilo Di Luca, jenž původně obsadil druhé místo. Za spolupráci s vyšetřovateli mu byl v říjnu 2010 zrušen zbytek původně dvouletého trestu.

Alejandro Valverde.

Květen 2010 - Za účast v dopingovém skandálu z roku 2006, který odhalila policejní akce Puerto, dostal Španěl Alejandro Valverde  dvouletý trest. Vítěz Vuelty 2009 a dvojnásobný držitel stříbra z MS, jehož z účasti v aféře usvědčily vzorky DNA, o své trofeje ale nepřišel.

Září 2010 - Na Vueltě měl pozitivní test na hydroxyethyl Španěl Ezequiel Mosquera, druhý muž konečného pořadí závodu, na stejnou látku a navíc také na krevní doping EPO byl pozitivně testován i jeho krajan David García. Oba dostali dvouletý zákaz startu a jejich výsledky byly anulovány.

Září 2010 - Španěl Alberto Contador měl při třetím triumfu na Tour de France pozitivní nález na clenbuterol. Od národní cyklistické federace dostal roční trest, vzápětí byl omilostněn, avšak proti tomuto rozhodnutí se odvolaly jak mezinárodní unie UCI, tak i Světová antidopingová agentura (WADA). Po dlouhých průtazích ho v únoru 2012 Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne potrestal dvouletým zákazem startu a odebráním triumfů na Tour 2010 i na Giru 2011.

Červen 2012 - Americká antidopingová agentura obvinila Lance Armstronga z užívání krevního dopingu, růstového hormonu, steroidů, testosteronu a dalších zakázaných látek. UCI v říjnu amerického cyklistu potrestala doživotním zákazem startů a odebrala mu všech rekordních sedm titulů z Tour de France. Armstrong, jenž ukončil kariéru počátkem roku 2011, doping dlouho popíral, později se k užívání nedovolených látek přiznal.

A JE TO VENKU. Bývalý cyklista Lance Armstrong se v pořadu Oprah Winfreyové přiznal k systematickému dopingu.

Duben 2013 - Vítěz Gira d’Italia z roku 2007 Ital Danilo Di Luca měl pozitivní test na EPO. Za třetí porušení antidopingových pravidel dostal doživotní zákaz činnosti.

Duben 2014 - Třetí žena ze závodu s hromadným startem i časovky na OH 2012 Ruska Olga Zabelinská byla pozitivně testována na zakázanou látku oktopamin. Zpětně byla potrestána osmnáctiměsíčním zákazem startu.

Srpen 2017 - Španělský cyklista Samuel Sánchez měl pozitivní test na zakázaný růstový hormon a byl dočasně suspendován. Olympijskému vítězi z roku 2008 a druhému v celkovém pořadí Vuelty 2009 a Tour de France 2010 hrozí několikaletý trest.

Září 2017 - Britský šampion Chris Froome neprošel během Vuelty dopingovou zkouškou. Čtyřnásobný vítěz Tour překročil povolený limit léku na astma, který se zvláštním povolením smí užívat, a o triumf může přijít, pokud své počínání nevysvětlí.

,

Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa