Pondělí 21. června 2021, svátek má Alois
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. června 2021 Alois

To jsou věci, Maďar vede Giro. Jak se husar Valter stal z pomocníka lídrem

  11:10
Ne, to jsme tu ještě neměli. Maďar vévodí pořadí Gira. Ba co víc, poprvé v historii vede maďarský cyklista jakoukoliv Grand Tour. Attila Valter, mladík s křestním jménem připomínajícího hunského dobyvatele, napsal ve čtvrtek další díl poutavého příběhu Giro 2021 aneb Seriál překvapení a nečekaných premiér.

V RŮŽOVÉM. Attila Valter se raduje ze zisku růžového dresu v šesté etapě italského Gira. | foto: Reuters

Profesionální závody dospělých vyhrával zatím jen na území své rodné země: etapové Kolem Maďarska, mistrovství Maďarska a pak i druholigovou Gemenc Grand Prix.

Stále to platí.

Přesto si zároveň může do svého životopisu psát: Vedl jsem Giro.

„Mám povahu bojovníka,“ povídá Attila Valter. Vrhat se do úniků je jeho přirozeností. Jelikož zatím nepatřil k top favoritům, hvězdy pelotonu ho blahosklonně pouštěly. Díky tomu si v úterní 4. etapě vysloužil bílý dres nejlepšího mladého jezdce. 

Když už si ho oblékl, na čtvrté příčky celkového pořadí si vzápětí usmyslel, že růžovou má ještě radši bílou.

S takovými myšlenkami vstupoval do čtvrteční etapy s apeninským horským dojezdem na Ascoli Piceno.

Náročný souboj v dešti. Pro etapu si dojel Mäder, pro růžový dres Valter

JÁ TO DOKÁZAL. Gino Mäder se raduje z vítězství v šesté etapě italského Gira.

Šedesát kilometrů před cílem mu do vysílačky sportovní ředitelé týmu Groupama - FDJ nahlásili: „De Marchi odpadl z pelotonu.“ V dešti a chladu se hlavní pole rozpojilo a dosavadní lídr závodu v něm najednou nebyl. Valterovy růžové šance rázem vzrostly.

Déšť nepolevoval, ale on se dál držel s elitními světovými vrchaři.

„Věděl jsem, že v celkovém pořadí mám k dobru 24 sekund na Vlasova a 29 na Evenepoela, a cítil jsem v sobě dost sil, abych se u nich udržel tak blízko. A povedlo se. Motivace vám dodává extra sílu.“

Poslední přeživší ze čtvrtečního úniku Gino Mäder si jel pro etapové prvenství, za ním se hnal Egan Bernal s Evenepoelem, Martinem a Cicconem nalepenými na jeho záda, ale Valter tuhle partu viděl před sebou. Věděl, že je dost blízko.

„Teď nemohu být šťastnější. Vážně, je mi do pláče radostí. Já mám maglia rosa. Neuvěřitelné,“ jásal v cíli.

Zmocnil se ho ve 22 letech! 

Zvládl to navzdory složité zimní přípravě, kdy kvůli striktním covidovým omezením v Maďarsku nemohl vycestovat za teplem na jih a připravoval se jen doma. „Trénovat občas v teplotách kolem minus pěti až minus deseti stupňů nebylo nic příjemného,“ vyprávěl.

Lídrem Gira se v jeho osobě stal jezdec ze země, o které při vší úctě k někdejším kvalitám časovkáře Lászla Bodrogiho, sám vykládá: „Závodní cyklistika nemá v Maďarsku tradici. Jsme hlavně fotbalová země, i když zrovna teď nemáme skoro ani žádné fotbalisty na nejvyšší úrovni.“

On chtěl být od malička cyklistou. 

Valterův otec závodil na kole na silnici i na dráze. Nijak výjimečně, ale závodil. Když s tím skončil, stal se trenérem. 

„Bylo proto pro mě jednoduché vrhnout se na kolo taky,“ popisuje Valter mladší. „Ale až předloni mi došlo, že bych se cyklistikou mohl i živit.“

Nejprve jezdil pouze na horských kolech. První silničářský závod absolvoval teprve jako junior. Měl štěstí, že v Maďarsku se našel nový sponzor, díky kterému vznikl třetidivizní tým Pannon. Podepsal s ním smlouvu na sezonu 2018, zároveň však nadále holdoval horským kolům. 

Potom tým Pannon pozvali na závod Kolem Slovenska a Valter dojel v etapě na Štrbské Pleso třetí za Alaphilippem a Hermansem.

Ejhle, maďarský vrchař, žasli mnozí.

„Nikdy jsem neměl postavu sprintera nebo klasikáře,“ líčil. „Z čehož vyplynulo, že budu vrchař. Vždycky jsem se chtěl stát jezdcem pro celkové pořadí, zvlášť když mi docela dobře šly i časovky.“

Vyrůstal a žije na předměstí Budapešti, odkud jsou nejbližší kopce  vzdáleny 40 kilometrů. „Nejde o žádné hory, ale aspoň 20minutová stoupání tam najdete,“ ujistil. „Dokážu v nich namíchat i šestihodinový trénink s 3 000 nastoupanými metry.“

Pouhý den po svém úspěchu na Štrbském Plese měl na stole nabídku z farmářského týmu stáje CCC. „Necháme tě dál jezdit taky na biku,“ slíbili mu. Ale Valter už byl odhodlán, že veškeré síly vrhne na silnici. Vypracoval se v týmu na post lídra a v roce 2019 pětkrát vystoupal na stupně vítězů celkové klasifikace menších závodů. 

Vrcholem jeho sezony se stalo vítězství v Tignes, v horské etapě Tour de’l Avenir, vlajkového klání kategorie do 23 let.

„Přitom jsem měl tou dobou pořád potíže s pohybem v pelotonu a ještě jsem neměl dost dobrý motor v těle,“ hlásil.

Přesun do worldtourové formace CCC pro sezonu 2020 logicky následoval.

Jenže loni na jaře přišel šok. Vedení polského týmu je informovalo, že kvůli finančním ztrátám v období pandemie firma CCC neprodlouží sponzoring stáje. Té rázem hrozil zánik.

Naštěstí Attila Valter už nebyl neznámým pojmem. Zájemci o jeho služby se našli. Mohl si vybírat.

„Groupama - FDJ mi chtěla dát kontrakt ještě před koncem sezony. Dávali mi najevo, že mě vážně chtějí. Lidé, kteří se vyznají v zákulisí, mi radili: Je to pro tebe dobrá volba, protože v FDJ na mladé jezdce netlačí, dopřávají jim čas na růst. To se mi líbilo. Nechci jen za každou cenu vyhrávat závody, ale také se dobře cítit v mém novém týmu.“

Plácli si. Dokončí sezonu 2020 v CCC a potom se přesune do FDJ.

Když se po covidovém lockdownu loni začalo závodit, šlo mu to parádně.

Nejprve zraje září ovládl celkové pořadí Kolem Maďarska. Jistě, jde jen o druholigový závod seriálu Europe Tour, přesto o tomto svém triumfu tvrdí: „V mé kariéře byl zlomovým bodem. Až pak mě začali registrovat i maďarští sportovní fanoušci a média. Víte, Maďaři jinak do cyklistiky moc nevidí. Vědí, že Tour je známý závod, ale většina z nich by nevěděla, kdo je Julian Alaphilippe nebo Thibaut Pinot. Ale po mém vítězství na Kolem Maďarska, už sledovali mé výsledky. Dokonce i premiér mi napsal a naše národní federace teď dostává od vlády víc a víc peněz.“

Tým CCC mu naplánoval debut na Grand Tour na loňském Giru. Den poté, co jeho tehdejší parťák Josef Černý senzačně vyhrál 19. etapu do Asti, se Valter blýskl 9. místem v náročné horské etapě do Sestriere.

„Vždycky jsem si dával laťku pořádně vysoko,“ řekl. „Pořád je toho tolik, co mohu zlepšit. Proto chci trénovat mnohem víc než v předchozích letech.“

Po minulé sezoně se začal seznamovat se svou novou stájí Groupama - FDJ, kde se převážně hovoří francouzsky a jinou řeč někteří jezdci ani neovládají. On neuměl francouzsky pomalu ani slovo.

„Neustále se mě ptali, jak se mám, jestli je všechno v pořádku a nic mi nechybí. Nechtěli, abych si připadal osamocený,“ ocenil Valter péči týmu. Pilně docházel na jazykové lekce. 

„Docela se ve francouzštině zlepšuji, jen mám pořád problém s mužským a ženským rodem, protože v maďarštině ho nerozlišujeme,“ prozradil a předsevzal si: „Musím se tu řeč naučit pořádně, abych ve složitějších etapách dokázal dobře pochopit naši taktiku.“

Na únorovém závodě Kolem Emirátů si ještě stěžoval, že v úvodu sezony postrádá závodní explozivitu. V březnovém Katalánsku už skončil třetí v závěrečné etapě v Barceloně.

„Mým vzorem je Alejandro Valverde, který se pokaždé snaží dojet mezi nejlepšími,“ říká. „I když vypadnu z celkové klasifikace, nikdy bych neudělal, abych záměrně vypouštěl etapy a nechával se úmyslně odpárat z pelotonu. I potom proto bojuji o to, abych dojel třeba třicátý a ne šedesátý. Taková je má filozofie. Potřebuji bojovat každý den.“

Ne nadarmo mu přezdívají Maďarský husar.

Tým jej připravovali, že bude v kopcích Gira dvorním domestikem Thibauta Pinota. „Chci mu být co nejužitečnější. Četl jsem si i některé rozhovory s Thibautem, abych co nejvíce pochopil jeho závodní mentalitu,“ sděloval zkraje sezony.

Jenže věčného smolaře Pinota vyřadily ze startu na italské Grand Tour zdravotní potíže. Valter dostal volné ruce - a rozpřáhl křídla.

„Nechci toho příliš mnoho příliš rychle. Jen chci být v každé sezoně lepší než v té předchozí,“ prohlašuje.

Teď by si navíc - při vší skromnosti - přál ještě den nebo dva oblékat na Giru maglia rosa.

Páteční etapa je převážně rovinatá a ani ta sobotní nemusí způsobit zásadní změny pořadí. Mohlo by stačit, když bude Groupama - FDJ kontrolovat úniky. Zato v neděli čeká dojezd na stoupáním na Campo Felice, 3,1 kilometru dlouhým a 6,5 procent strmým. 

Remco Evenepoel na Valtera ztrácí 11 sekund a Egan Bernal 16.

Pokud se ti dva ujmou vlády na Giru, mohou naservírovat strhující souboj dvou navrátilců. Dvou jezdců z cyklistikou poblázněných zemí. Dvou nesmírně ambiciózních talentů.

Po kolapsu na loňské Tour Bernal přiznává, že závodí pod tlakem. Je odhodlán co nejlépe odpovědět na otázky, zda jeho záda vydrží celý třítýdenní závod - nejen fanouškům, ale i sobě. 

Šestá etapa Gira

Evenepoel naopak tvrdí, že pod tlakem není, jelikož ne své premiérové Grand Tour v životě a navíc v prvním závodě od loňského pádu na Lombardii nemá co ztratit.

Ve čtvrtek Bernal útočil, Evenepoel se ho držel. Přijdou však ještě těžší kopce. A nemilosrdnější souboje. 

Apeniny, Dolomity, Alpy. 

Prověří největší favority, ale i mladého muže z Maďarska.

Autor:

Závody Grand Tour v roce 2021

8. - 30. 5. (Itálie)
25. 6. - 18. 7. (Francie)
14. 8. - 5. 9. (Španělsko)
  • Nejčtenější

Skotsko - Česko 0:2, Schickova show, druhý gól dal z poloviny hřiště

Čeští fotbalisté porazili ve svém úvodním duelu na mistrovství Evropy domácí Skoty 2:0. V Hampden Parku v Glasgow je...

Neskutečný, úchvatný, dechberoucí. Fotbalový svět se klaní gólu Schicka

Jen co přeběhl půlící čáru, zvedl hlavu, podíval se a levačkou zakroutil balon z takřka padesáti metrů na bránu. Míč...

Chorvatsko - Česko 1:1, fotbalisté vedli, pálil Schick. Bod přiblížil postup

Díky třetímu zásahu Patrika Schicka na turnaji čeští fotbalisté ve druhém utkání Eura nad Chorvaty vedli, o těsný...

Češky ovládly Paříž. Krejčíková vyhrála se Siniakovou i čtyřhru a získala double

Barbora Krejčíková se stala první tenistkou od roku 2000, která vyhrála na Roland Garros zároveň dvouhru i čtyřhru. Po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hororový vstup, píší ve Skotsku. Nad českou výhrou bědují i Chorvaté

Jásot českých fotbalistů a fanoušků po výhře 2:0 nad Skotskem vyvolal skepsi v tisku poražených a dokonce i v médiích...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Tentokrát bez olympiády. Chybí mi časovkářské kilometry, říká Bárta

Už dvakrát poznal, jaké to je startovat na olympijských hrách. Představil se v Londýně i v Riu. Další účast pod pěti...

Stošek získal bronz na ME v maratonu horských kol ve Švýcarsku

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na...

Černého pohádka pokračuje. A teď chceme dostat na olympiádu i Štybyho, říká

Prolétl cílem v Bánovcích nad Bebravou s více než minutovým náskokem před Janem Bártou a věděl: Obhájil jsem titul...

Čtyři olympijské tajenky. Hirt a Sáblíková se stáhli. Kdo poletí do Tokia?

Jedna tajenka byla, zdá se, rozluštěna. Další čtyři zbývají. Teprve po víkendu, až skončí souboje na národním...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...