Armstrongovi dala rakovina sílu vítězit

4 2005
Stali se nezapomenutelnými idoly díky sportovnímu nadání, ale miliony lidí je vnímají i jinak. Vedle kariéry bojovali s těžkou nemocí, rasovými předsudky, ovlivňovali dějiny světové politiky či stavěli mantinely velkého byznysu. Měnili svět. MF DNES vám v novém seriálu představí 10 takových osobností. Začíná cyklistou Armstrongem.

V sobotu zahájil boj o sedmé vítězství na slavné Tour de France. Je jedním ze šesti Američanů (včetně české rodačky Navrátilové), kteří jsou ve výběru MF DNES. Na jeden národ početné zastoupení, ale všichni splňují pravidla výběru: 1. byli špičkou v oboru, 2. překročili hranice sportu, 3. ovlivnili svět.

Rakovina bylo to nejlepší, co mě v životě potkalo. Jedno vím jistě: že bych nevyhrál Tour de France ani jednou, kdyby mě nepostihla ta hrozná nemoc. To napsal Lance Armstrong. Muž, jemuž dala rakovina sílu vítězit. Cyklista, který se stal už za života mýtem.

Jak je to možné? "Byl jsi na samém kraji, stál jsi na hranici mezi životem a smrtí a mohl sis to tam prohlédnout. Vrátil ses zpátky. Můžeš se s ostatními podělit o svou zkušenost," řekla mu jednou manželka Kristin.

Armstrong sám později uvažoval: "Musel jsem se rozhodnout, co se zbytkem života. A nejsmysluplnější mi přišlo vyhrávat Tour de France, nejdrsnější závod světa."

Celý život boj. Proti všem

Tak jednoduché to nebylo. Od dětství musel bojovat. Nejdřív s otčímem, terorizujícím jeho mladou matku. Pak s "popcornovým" americkým pojetím sportu. Triatlonista, cyklista? Kdo to je? Poté s konzervativní Evropou, kam přijel na zkušenou: Tenhle fracek nám bude kázat, jak jezdit na kole? Později dobyl i tenhle kontinent.

Co o něm řekli

"Synku, nikdy nic nevzdávej. Dokážeš to."
Matka Linda Mooneyhamová před prvními závody a před první operací

"Prostě tam vyřízneme díru, odklopíme to, odstraníme léze, dáme to zpátky a zakryjeme."
Chirurg v nemocnici před operací mozku

"Vydrží tam, kde ostatní končí."
Chris Carmichael, Armstrongův trenér

"Imponuje mi síla jeho vůle, přesvědčení a víra v sebe sama. Je neuvěřitelné, jak si umí vsugerovat, že to prostě dokáže."
Pavel Padrnos, týmový kolega z Discovery Channel

"Až odejde, bude chybět nám všem, celé cyklistice."
Jan Ullrich, největší soupeř na Tour de France

Ale nejtěžší bitvu svedl s nemocí. V roce 1996 mu objevili rakovinu varlat, podstoupil čtyři cykly chemoterapie a dvě operace, při nichž mu odstranili metastázy z žaludku, plic a mozku. Doktoři mu řekli: "Budeme tě zabíjet. Když přežiješ, zdoláme ji."

Necelé tři roky nato vyhrál poprvé Tour de France. A teprve tehdy začal doopravdy vyhrávat.

Šestkrát za sebou proměnil nejvýznamnější cyklistický závod světa v Tour de Lance. Ale tím také "zbulvarizoval" cyklistiku, neboť ukázal: Beru jen to, co se nejvíc počítá. Ostatní podniky jako by sabotoval. Změnil cyklistiku v týmový sport. "Je to náčelník a my osm indiánů," řekl Pavel Padrnos, český cyklista, který pracuje po jeho boku. Po nemoci revolučně převrátil vlastní techniku jízdy.
 
A válčí dál. Vede až inkviziční svatou válku se všemi, kdo si jen slovem dovolí zapochybovat o jeho výjimečnosti. Stále čelí jedovatým dopingovým šípům. Podstoupil víc než 300 dopingových kontrol, vede 10 soudních sporů na očištění jména po nařčení z dopingu, posílá peníze na boj proti užívání nedovolených prostředků.

Je snad zázrakem medicíny? Nebo nedostižným androidem? A dozvíme se to někdy? Jisté je jedno: jeho tělo funguje jinak. Zcela výjimečným způsobem. Chemicky i psychologicky.

"Má obrovský genetický potenciál, to je nezpochybnitelné," tvrdí doktor Jan Hnízdil, který se zabývá také dopingovou problematikou.

A také má až fanatickou motivaci dokázat své schopnosti. Nejen sobě, ale i druhým – protivníkům, ale ještě víc lidem léčícím se z rakoviny. "O vůli rozhoduje myšlenka, ne svalstvo," dodává trenér Marian Jelínek, který napsal knihu o sportovní psychoanalýze. "Vydrží tam, kde ostatní končí," říká Armstrongův trenér Chris Carmichael.

Kdo chce vyhrát, musí trpět

"Nedělám to pro potěšení, ale pro bolest. Ti, kdo chtějí nejvíc vyhrát, musí nejvíc trpět," napsal Armstrong v knize Návrat do života. "Z bolesti vytěžíte sebepoznání."

Věnuje týdny času a miliony dolarů péči o nemocné. Ale také obratně prodává svůj příběh, inkasuje miliony za exhibice a přednášky. Opustil tři děti a ženu, která při něm stála v nejtěžších chvílích. Před veřejností si drží drzý kovboj z Texasu stěnu nepřístupnosti. Ale za ní? "Je s ním sranda. A vydrží hodně. Na kole i na baru," usmívá se Padrnos.

Kolo a Armstrong, to je hyperaktivní spojení. A zvládne i plno věcí okolo. "Buď funguju na sto padesát procent, nebo spím," říká.

Na krku se mu houpe křížek, ale v Boha nevěří. "I když jsem hleděl smrti do tváře, nikdy jsem si nemyslel, že je něco na druhé straně. Nebe a peklo jsou přímo tady a my v nich žijeme svůj život."

Už jen tři týdny bude psát poslední kapitolu svého sportovního příběhu. Vyhraje posedmé Tour a opevní trůn nedosažitelnosti? Prohraje a – a) odejde se vztyčenou hlavou jako vítěz, nebo b) neunese porážku a na rozloučenou ztropí skandál?

A dál? Už teď ho významný časopis Forbes zařadil mezi sto nejvlivnějších osobností planety. Vydělal přes 50 milionů dolarů. Chce být guvernérem, trávit víc času s dětmi. Ale už je to skoro jedno. Mýty ani v zrcadle času obraz moc nemění.

Vuelta a España 2019

Etapový závod Vuelta a Espaňa se jezdí každoročně během tří týdnů na přelomu srpna a září ve Španělsku a v sousedních zemích. Na trase 74. ročníku v roce 2019 čeká na cyklisty 21 etap o celkové délce 3 257 kilometrů. Startuje se 24. srpna týmovou časovkou v Torrevieja, vrcholí 15. záři v Madridu. Závodníky čeká osm horských dojezdů a 59 kategorizovaných stoupání.

24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Překvapivá Vuelta. Klasikáře a sprintery předčili lídři, jásal Quintana

Kolumbijský cyklista Nairo Quintana slaví etapové vítězství na Tour de France.

Sprinterská zkouška se nakonec proměnila v souboj největších favoritů. Druhou etapu cyklistické...

Liberecký Malinský drsně o penaltě: Hanousku, přečti si pravidla

Sparta bojuje o ligové body s Libercem.

VIDEO Liberecký fotbalista Tomáš Malinský měl v neděli narozeniny, osmadvacátiny oslavil dvěma góly proti...

Plzeň přišla o Krmenčíka s Kayambou. Dokážeme je nahradit, říká Vrba

Plzeňský trenér Pavel Vrba během duelu s Olomoucí

VIDEO Tentokrát musel být spokojený. Plzeňský trenér Pavel Vrba s potěšením sledoval, jak jeho svěřenci...

Slávistický luxus: deset změn a čtyři góly. Loni bych si netroufl, řekl kouč

Josef Hušbauer (vpravo) a Michal Frydrych slaví vítězství Slavie.

VIDEO Vyměnila takřka celou jedenáctku, a stejně soupeři ve vršovickém derby nastřílela čtyři góly....

Nafukovací bazén praskl a změnil Vueltu. Voda pak srazila tým Jumbo

Cyklisté stáje Jumbo-Visma v týmové časovce na Vueltě.

Sobota byla ve městě Torrevieja zasluněná a suchá, obloha modrá. Tak kde se, proboha, vzala na...

Další z rubriky

Nafukovací bazén praskl a změnil Vueltu. Voda pak srazila tým Jumbo

Cyklisté stáje Jumbo-Visma v týmové časovce na Vueltě.

Sobota byla ve městě Torrevieja zasluněná a suchá, obloha modrá. Tak kde se, proboha, vzala na...

Roglič, Kruijswijk, nebo Kolumbijci? Startuje nevypočitatelná Vuelta

Primož Roglič před startem 21. etapy na Giru.

Na Giru oblékal Primož Roglič pět dní růžový dres, načež byl ve veronském cíli třetí. Na Tour pak...

Štybar s týmem sahali po vítězství, Jumbo se skácelo na zem, Astana slaví

Momentka z úvodní etapy letošní Vuelty. V týmové časovce byli nejrychlejší...

Pouhopouhé dvě sekundy dělily Zdeňka Štybara a tým Deceuninck-Quick-Step od triumfu v úvodní etapě...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz