Armstrongovi dala rakovina sílu vítězit

4 2005
Stali se nezapomenutelnými idoly díky sportovnímu nadání, ale miliony lidí je vnímají i jinak. Vedle kariéry bojovali s těžkou nemocí, rasovými předsudky, ovlivňovali dějiny světové politiky či stavěli mantinely velkého byznysu. Měnili svět. MF DNES vám v novém seriálu představí 10 takových osobností. Začíná cyklistou Armstrongem.

V sobotu zahájil boj o sedmé vítězství na slavné Tour de France. Je jedním ze šesti Američanů (včetně české rodačky Navrátilové), kteří jsou ve výběru MF DNES. Na jeden národ početné zastoupení, ale všichni splňují pravidla výběru: 1. byli špičkou v oboru, 2. překročili hranice sportu, 3. ovlivnili svět.

Rakovina bylo to nejlepší, co mě v životě potkalo. Jedno vím jistě: že bych nevyhrál Tour de France ani jednou, kdyby mě nepostihla ta hrozná nemoc. To napsal Lance Armstrong. Muž, jemuž dala rakovina sílu vítězit. Cyklista, který se stal už za života mýtem.

Jak je to možné? "Byl jsi na samém kraji, stál jsi na hranici mezi životem a smrtí a mohl sis to tam prohlédnout. Vrátil ses zpátky. Můžeš se s ostatními podělit o svou zkušenost," řekla mu jednou manželka Kristin.

Armstrong sám později uvažoval: "Musel jsem se rozhodnout, co se zbytkem života. A nejsmysluplnější mi přišlo vyhrávat Tour de France, nejdrsnější závod světa."

Celý život boj. Proti všem

Tak jednoduché to nebylo. Od dětství musel bojovat. Nejdřív s otčímem, terorizujícím jeho mladou matku. Pak s "popcornovým" americkým pojetím sportu. Triatlonista, cyklista? Kdo to je? Poté s konzervativní Evropou, kam přijel na zkušenou: Tenhle fracek nám bude kázat, jak jezdit na kole? Později dobyl i tenhle kontinent.

Co o něm řekli

"Synku, nikdy nic nevzdávej. Dokážeš to."
Matka Linda Mooneyhamová před prvními závody a před první operací

"Prostě tam vyřízneme díru, odklopíme to, odstraníme léze, dáme to zpátky a zakryjeme."
Chirurg v nemocnici před operací mozku

"Vydrží tam, kde ostatní končí."
Chris Carmichael, Armstrongův trenér

"Imponuje mi síla jeho vůle, přesvědčení a víra v sebe sama. Je neuvěřitelné, jak si umí vsugerovat, že to prostě dokáže."
Pavel Padrnos, týmový kolega z Discovery Channel

"Až odejde, bude chybět nám všem, celé cyklistice."
Jan Ullrich, největší soupeř na Tour de France

Ale nejtěžší bitvu svedl s nemocí. V roce 1996 mu objevili rakovinu varlat, podstoupil čtyři cykly chemoterapie a dvě operace, při nichž mu odstranili metastázy z žaludku, plic a mozku. Doktoři mu řekli: "Budeme tě zabíjet. Když přežiješ, zdoláme ji."

Necelé tři roky nato vyhrál poprvé Tour de France. A teprve tehdy začal doopravdy vyhrávat.

Šestkrát za sebou proměnil nejvýznamnější cyklistický závod světa v Tour de Lance. Ale tím také "zbulvarizoval" cyklistiku, neboť ukázal: Beru jen to, co se nejvíc počítá. Ostatní podniky jako by sabotoval. Změnil cyklistiku v týmový sport. "Je to náčelník a my osm indiánů," řekl Pavel Padrnos, český cyklista, který pracuje po jeho boku. Po nemoci revolučně převrátil vlastní techniku jízdy.
 
A válčí dál. Vede až inkviziční svatou válku se všemi, kdo si jen slovem dovolí zapochybovat o jeho výjimečnosti. Stále čelí jedovatým dopingovým šípům. Podstoupil víc než 300 dopingových kontrol, vede 10 soudních sporů na očištění jména po nařčení z dopingu, posílá peníze na boj proti užívání nedovolených prostředků.

Je snad zázrakem medicíny? Nebo nedostižným androidem? A dozvíme se to někdy? Jisté je jedno: jeho tělo funguje jinak. Zcela výjimečným způsobem. Chemicky i psychologicky.

"Má obrovský genetický potenciál, to je nezpochybnitelné," tvrdí doktor Jan Hnízdil, který se zabývá také dopingovou problematikou.

A také má až fanatickou motivaci dokázat své schopnosti. Nejen sobě, ale i druhým – protivníkům, ale ještě víc lidem léčícím se z rakoviny. "O vůli rozhoduje myšlenka, ne svalstvo," dodává trenér Marian Jelínek, který napsal knihu o sportovní psychoanalýze. "Vydrží tam, kde ostatní končí," říká Armstrongův trenér Chris Carmichael.

Kdo chce vyhrát, musí trpět

"Nedělám to pro potěšení, ale pro bolest. Ti, kdo chtějí nejvíc vyhrát, musí nejvíc trpět," napsal Armstrong v knize Návrat do života. "Z bolesti vytěžíte sebepoznání."

Věnuje týdny času a miliony dolarů péči o nemocné. Ale také obratně prodává svůj příběh, inkasuje miliony za exhibice a přednášky. Opustil tři děti a ženu, která při něm stála v nejtěžších chvílích. Před veřejností si drží drzý kovboj z Texasu stěnu nepřístupnosti. Ale za ní? "Je s ním sranda. A vydrží hodně. Na kole i na baru," usmívá se Padrnos.

Kolo a Armstrong, to je hyperaktivní spojení. A zvládne i plno věcí okolo. "Buď funguju na sto padesát procent, nebo spím," říká.

Na krku se mu houpe křížek, ale v Boha nevěří. "I když jsem hleděl smrti do tváře, nikdy jsem si nemyslel, že je něco na druhé straně. Nebe a peklo jsou přímo tady a my v nich žijeme svůj život."

Už jen tři týdny bude psát poslední kapitolu svého sportovního příběhu. Vyhraje posedmé Tour a opevní trůn nedosažitelnosti? Prohraje a – a) odejde se vztyčenou hlavou jako vítěz, nebo b) neunese porážku a na rozloučenou ztropí skandál?

A dál? Už teď ho významný časopis Forbes zařadil mezi sto nejvlivnějších osobností planety. Vydělal přes 50 milionů dolarů. Chce být guvernérem, trávit víc času s dětmi. Ale už je to skoro jedno. Mýty ani v zrcadle času obraz moc nemění.

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Proč sportovce zabíjí srdce? Jak Messi prožívá odběr krve? Lékař vypráví

TRAGÉDIE NA TRÁVNÍKU. Fotbalisté lisabonské Benfiky volají pomoc k Miklósi...

Půlka bratislavské kavárny, kde jsme seděli, zpozorněla. Takové zvuky nečekala a nejspíš ani nikdy...

Viděl žlutou, usmál se a... Tragicky zesnulému Fehérovi by bylo čtyřicet

TRAGÉDIE NA TRÁVNÍKU. Lékaři se snaží pomoci Miklósi Fehérovi,...

Z roku 2004 ještě ani neuběhl první měsíc, když se v maďarském Györu sešly davy fanoušků. Bohužel...

Stanciu je zpět, Slavia dominovala a Sparta zabrala. Výhru má i nováček

Rumunský záložník Nicolae Stanciu střílí v Teplicích svůj první soutěžní gól za...

VIDEO Nicolae Stanciu už zase hraje českou ligu. Rumunský reprezentant pomohl Slavii k suverénnímu...

Rozkoukával jsem se, líčil Krejčí. Hodně pomohl, chválil trenér Sparty

Ladislav Krejčí ze Sparty (v červeném) lituje zmařené šance v utkání s...

VIDEO Za Spartu zase hraje Ladislav Krejčí. Levá noha, dvacet let, záložník. "Dvacet minut jsem se...

Francie na nohou. Pinot vládl na Tourmaletu, Alaphilippe dojel druhý

Francouzský cyklista Thibaut Pinot se raduje z vítězství ve 14. etapě Tour de...

Už celkem 83krát figuroval v itineráři Tour de France. Pouze dvakrát ale končila etapa přímo na...

Další z rubriky

Francie na nohou. Pinot vládl na Tourmaletu, Alaphilippe dojel druhý

Francouzský cyklista Thibaut Pinot se raduje z vítězství ve 14. etapě Tour de...

Už celkem 83krát figuroval v itineráři Tour de France. Pouze dvakrát ale končila etapa přímo na...

Kreuziger: Nechal jsem tam všechno, k lepšímu času mě tělo nepustilo

Roman Kreuziger se vyjíždí na trenažeru po časovce v Pau.

Pau (Od našeho zpravodaje) Tušil, že to nebude jeho disciplína. Odvedl v časovce v Pau maximum, co mohl, zvládl ji mnohem lépe...

Slavík vyhrál závod Světové série fourcrossu v Jablonci i posedmé

Tomáš Slavík během závodu Světové série ve fourcrossu horských kol JBC 4X...

Český biker Tomáš Slavík prodloužil svou vítěznou šňůru v domácím závodě Světové série ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz