Veronika Vítková v Östersundu.

Veronika Vítková v Östersundu. | foto: Marcela Havlová

Trenér Vítkovou zastavil a pak se ujišťoval: Opravdu závod zrušili?

  • 0
V podobné větrné smršti, jaká vládne v Östersundu, prý nikdy nezávodila. Když se na střelnici blížila ke třetí položce, střelbě vestoje, silný vítr ji ne a ne pustit ke střeleckému stavu. "Málem jsem tam nedojela," řekla Veronika Vítková. Přesto ji předčasné ukončení závodu po třetí střelecké položce překvapilo. "Ale asi se to mělo zastavit dřív," řekla 24letá závodnice.

Podmínky v Östersundu nepůsobily příliš regulérně. nečekaly jste spíš, že ani neodstartujete?
Na nástřelu foukalo, ale nebylo to tak strašný. Někdy kolem startu přišly první poryvy a až pak se to hodně zhoršilo v průběhu závodu. Ležky se ještě odstřílet daly. Sice jsem dost cvakala, čekala na rány a asi měla i štěstí, ale šlo to. Jenže když jsem přijela na stojku, byla jsem tak rozhozená, že jsem si před střelbou zapomněla zvednout brýle. 

Právě při položce vestoje byly poryvy větru opravdu silné.
Vždyť já ani pořádně nemohla dojet na stav! Když jsem pak po střelbě přijela na trestné kolo, byly jsme tam dvě. Jedno kolo jsem objela a už jsme jely ve vláčku. To se moc často nestává.

Patříte k útlejším závodnicím. Cítila jste na sobě vítr víc?
Nemyslím. Ale Jindra (trenér Šikola) mi říkal, ať se po startu schovám za Francouzku Bescondovou. Ona je trošku prostorově rozměrnější. Tak jsem se schovala a ty dvě kola se mi za ní jelo dobře... 

Jak jste se dozvěděla, že je závod předčasně ukončený?
Vyjela jsem z trestného kola a zastavil mě reprezentační kouč Ondřej Rybář. Jenže pak kolem mě projelo asi pět holek, tak mu říkám: Co se děje? Tak hned volal do vysílačky na trenéra Šikolu: Jindro, je to opravdu zrušený? Pořadatelé neměli dost lidí na to, aby zastavovali závodnice. 

Překvapilo vás rozhodnutí ukončit závod v jeho průběhu?
Nikdy jsem se s tím nesetkala, vůbec jsem nevěděla, co se bude dít. Asi se to mělo zastavit dřív. 

Byly to nejhorší podmínky, jaké jste na střelnici zažila?
Bezpochyby. Před lety na mistrovství světa v Koreji taky foukalo, ale nešlo o tak silné nárazy.

Co si z takového závodu můžete vzít?
Jak řekla v autě Gabča Soukalová: Máme v nohách víc závodních kilometrů. Jinak nic moc, je to takový tréninkový závod. 

V týdnu jste kvůli příznakům nemoc nejela vytrvalostní závod. Jak se cítíte nyní?
Je to dobrý. Ještě mám trochu rýmu, ale na těle to, zdá se, nic nezanechalo. Bylo správné nejet dlouhý závod. Ve sprintu jsem se pak cítila na lyžích velmi dobře, měla jsem sílu až do konce. Jen škoda těch dvou desetin na první desítku...