Tomáš Krupčík na prvním úseku štafety na mistrovství světa v Hochfilzenu

Tomáš Krupčík na prvním úseku štafety na mistrovství světa v Hochfilzenu | foto: Český biatlon, Petr Slavík

Šipulin dotáhl Rusy ke zlatu, českou štafetu odstřelil Krupčík

  • 743
V úchvatné drama se změnilo závěrečné kolo mužské štafety v rakouském Hochfilzenu, Anton Šipulin uhájil první místo pro Rusko před dotírajícím Francouzem Martinem Fourcadem, bronz vybojoval díky fantastickému nástupu na posledním kopci domácí Dominik Landertinger, když pokořil Němce Simona Schemppa. České kvarteto skončilo desáté, zradila jej střelba.

Čeští biatlonisté nenapodobili povedený závod na loňském mistrovství světa v norském Oslu a málem vyrovnali nejhorší umístění v dějinách ze světových šampionátů, tedy 11. příčku.

Desáté místo nakonec zajistil Čechům až fotofiniš, Michal Krčmář porazil Švéda Fredrika Lindströma. „Za to jsem rád. Jinak ale nemůžeme být spokojeni, našim cílem bylo osmé, respektive šesté místo,“ hodnotil závod trenér Michael Málek.

Jeho svěřenci přišli o naději na dobré umístění hned na prvním úseku, Tomáš Krupčík musel po stojce na trestné kolo a propadl se do třetí desítky. „To, co jsem předvedl, bylo na pokutu,“ zlobil se na sebe. Se střelbou bojovali také Ondřej Moravec, Michal Šlesingr a Krčmář. Celkem Češi dobíjeli patnáctkrát, nejvícekrát ze všech štafet.

Zklamáním skončila štafeta také pro Němce, kteří berou čtvrtou příčku. Nejvíce však vyhořeli obhájci titulu z Norska, i vinou trestného kola v podání Tarjeiho Bøa zůstali bez medaile a dojeli na osmém místě.

Z vítězství se radovali Rusové, na čtvrtém úseku obstál jako finišman Šipulin, když skvělým během udržel za sebou Fourcadea. Bronz k veliké radosti domácího publika patří navzdory deseti dobíjeným nábojům Rakušanům.

Kritický první úsek

Trenér Málek dal na prvním úseku přednost Krupčíkovi před Adamem Václavíkem a dlouho se zdálo, že nešlo o špatný výběr. Krupčík se držel v polovině druhé desítky, při ležce jednou dobíjel a pokračoval se ztrátou 16 sekund na vedoucího Lotyše Andrejse Rastorgujevse.

Jenže pak přišla na řadu položka vestoje.

Krupčík rychle nasbíral tři chyby, přičemž nic na svém počínání nezměnil a pálil dál. „Největší chyba byla, že na chyby nijak nezareagoval,“ mrzelo Málka. Nakonec z toho bylo jedno trestné kolo a propad na 23. příčku.

Krupčík předával jako jednadvacátý. Moravec vybíhal s mankem přes minutu na první Německo.

Moravec střílel lépe

Stříbrný medailista z individuálního závodu se snažil stáhnout českou ztrátu, běželo se mu ale hodně těžce a na střelnici, i přes pouze jedno dobíjení vleže i na stojce, strávil poměrně dost času.

On-line

Závod jsme sledovali v podrobné on-line reportáži.

„Když nejedete v první skupině, hrozně těžko se vyvíjí ideální tempo. Se svým výkonem nejsem moc spokojený,“ hodnotil v rozhovoru pro Českou televizi, krátce poté co předal štafetu na 16. místě se ztrátou téměř dvou minut Šlesingrovi.

V čele v tu chvíli byli Francouzi, v popředí se díky vynikající střelbě drželi Rusové. Němce odsunulo na páté místo opakované dobíjení, Norové zase nestačili běžecky. Obhájci titulu vyráželi na třetí úsek 44,5 sekundy za čelem závodu.

Šlesingr senzačně běžel

Asi nejlepší výkon z českého kvarteta podal Šlesingr, českou štafetu posunul na desáté místo. Základem byl skvělý běh, naopak střelba mu příliš nevycházela.

Při ležce musel Šlesingr odvracet trestné kolo, protože po čtyřech trefách se nemohl trefit do posledního terče. Zatímco Čech ležel na podložce, na čele závodu už jeli Rusové, Anton Babikov totiž střílel zcela bezchybně a držel za sebou Rakušana Simona Edera.

Propadli se Francouzi, kterým hrozilo trestné kolo.

Michal Šlesingr na třetím úseku štafety na mistrovství světa v Hochfilzenu

Babikov zvládl čistě také stojku, před Rakouskem ujížděl o osm sekund, na Francii měl k dobru půl minuty. Norské naděje na medaili definitivně pohřbil Tarjei Bø, obhájce titulu a největší favority poslal na trestné kolo.

Šlesingr při své druhé střelecké položce dvakrát dobíjel a pokračoval na jedenáctém místě, dvě minuty a 19 sekund zpět za Babikovem. Do předávky Čechy ještě o příčku posunul.

„Závod byl pro mě těžký. Trať je hodně rozbitá a hrabavá. Nedařilo se mi ani na střelnici,“ byl na sebe Šlesingr i přes posun do desítky přísný.

Strhující souboj o zlato a Krčmář jako finišman

Za Rusy vyrazil do čtvrtého úseku Šipulin, k dobru měl jen půl sekundy na Landertingera a 12 sekund na Fourcadea. Těsně za francouzským suverénem vyrážel Schempp.

Z této čtveřice vzejde šampion.

Vleže nechybovali ani Šipulin, ani Fourcade. Schylovalo se k bitvě velikánů. Landertinger i Schempp dobíjeli.

Zatímco Šipulin běžel v čele s desetisekundovým náskokem před Fourcadem, Francouz bojoval s domácím reprezentantem. Sen o cenném kovu ještě nenechával rozplynout ani Schempp.

Mimo hlavní dění probíhal česko-slovenský souboj o desítku, Krčmář pokračoval po ležce a dvou opravách jedenáctý.

Zpátky ale k medailovým bojům. Na střelnici dojel s pohodlným náskokem Šipulin. Pokud by zastřílel čistě, nebylo by co řešit. Jednou míjí. Fourcade kosí všechny terče a vydává se Rusa stíhat, zaostává o pouhé čtyři sekundy.

Landertinger dobíjí a dává šanci Schemppovi. Na trati se utváří dva duely - jeden o zlato, druhý o bronz.

Ruský biatlonista Anton Šipulin na čtvrtém úseku štafety na MS v Hochfilzenu

Šipulin jede famózně, možná překvapivě nedává Fourcadeovi sebemenší šanci. To Schempp má na zisk bronzu reálnou šanci. Přichází o ni při závěrečném stoupání, Rakušan, povzbuzován domácím publikem, jej odpárá.

Je rozhodnuto, první Rusko, druhá Francie, třetí Rakousko.

Krčmář po dalších dvou dobíjeních stále bojuje o desítku. Nakonec se Švédskem. Vykopne v cíli lyži kupředu a nakonec Lindströma poráží o desetinu sekundy. Aspoň to utěšuje jinak zklamaného kouče Málka.

Mistrovství světa v biatlonu

v Hochfilzenu (Rakousko):

Muži - štafeta 4x7,5 km: 1. Rusko (Volkov, Cvetkov, Babikov, Šipulin) 1:14:15,0 (0 tr. okruhů + 3 dobíjení), 2. Francie (Beatrix, Fillon Maillet, Desthieux, M. Fourcade) -5,8 (0+4), 3. Rakousko (Mesotitsch, Eberhard, Eder, Landertinger) -20,1 (0+10), 4. Německo -29,6 (0+8), 5. Itálie -1:30,8 (0+5), 6. Ukrajina -1:41,3 (0+10), 7. USA -1:50,5 (0+8), 8. Norsko -2:22,3 (1+8), 9. Bulharsko -2:50,3 (1+7), 10. ČR (T. Krupčík, Moravec, Šlesingr, Krčmář) -3:10,0 (1+15).


Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)