Pátek 26. února 2021, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 26. února 2021 Dorota

D’orothea. Jak si Wiererová možná ještě prodlouží dietu bez čokolády

  11:29
Anterselva (Od našeho zpravodaje) - Italská biatlonistka Dorothea Wiererová je od úterního odpoledne na svém „domácím“ světovém šampionátu podruhé zlatá. A její manažer Marco Fontanesi tvrdí: „Věřím, že neskončí. Indicií, že se rozhodne pokračovat, je stále víc.“

Italská biatlonistka Dorothea Wiererová ve vytrvalostním závodě na MS v Anterselvě. | foto: AP

Po první střelbě byla až 24. 

Po druhé položce 17. 

Po té třetí už 9. 

Po poslední 1. 

A v cíli také! Vytrvalostní závod mnoha emocí prožila Dorothea Wiererová. Když si večer v Anterselvě při ceremoniálu kráčí pro medaili, přehrává si v hlavě svůj další zlatý příběh a přiznává: „Už jsem nevěřila.“

Takhle se to vše odehrálo...

Na úterním startu, s relativně vysokým číslem 57 na hrudi, ještě vypadá tak uvolněně. Aby ne, zlato za nedělní stíhačku přece už trůní na hotelovém pokoji. „Sejmulo z mých ramen obrovskou tíhu,“ ujišťuje.

V Anterselvě je před vytrvalostním závodem žen opět modro, slunce ozařuje majestátní horské velikány, teplota šplhá k plus sedmi. Jde o skoro až jarní lyžování. Jen kdyby se ten vítr na střelnici pořád netočil.

MS v biatlonu 2020 v Anterselvě

Speciální příloha iDNES.cz

Poslední ranou úvodní položky Wiererová poprvé míjí. Zůstává klidná. To stále nic neznamená, formu máš, jen už se musíš trefovat, promlouvá sama k sobě.

Pak chybuje také při druhé položce, vstoje. Další trestná minuta.

Sbohem, zlato, pomyslí si.

Jenže chybují i další. Dost chybují. „Nic není ztraceno,“ křičí na ni na trati servismani. Tiril Eckhoffová, největší sokyně ve Světovém poháru, má na kontě dokonce čtyři rány mimo. Ta Eckhoffová, která o Wiererové na šampionátu prohlásila, že „Doro je hloupá“. Reagovala tím na údajně velmi přezíravé chování Italky k bývalému kouči Patricku Obereggerovi, jenž před sezonou opustil squadru azzuru a přešel k Norkám.

Ovšem na slova Eckhoffové teď Wiererová rozhodně nemyslí. Je na třetí položce a konečně vyčistí všechny terče.

Biatlonistka Lucie Charvátová ve vytrvalostním závodě na MS v Anterselvě.
Biatlonistka Eva Kristejn Puskarčíková ve vytrvalostním závodě na MS v...

ČESKÁ STOPA V TOP TEN. Markéta Davidová si jede pro 8. místo, Eva Kristejn Puskarčíková pro 10.

V cíli se mezitím přelévá vedení. Od švédské obhájkyně titulu Hanny Öbergové k silné Norce Marte Olsbuové-Röiselandové, největší sběratelce medailí v Anterselvě. Ani té však nezůstane. Sedmadvacetiletá vytáhlá Němka Vanessa Hinzová totiž jede největší závod kariéry.

Vzpomínáte na prosinec? Po totálním kolapsu v Hochfilzenu se na německé ženy snesla vlna kritiky. Ve sprintu tehdy žádná z nich nebodovala, ve štafetě propadly. Denise Herrmannová tvrdila, že líp by zastřílela i její babička, a Hinzová byla běžecky tak pomalá, že snad nikdy pomalejší nebyla.

Zato nyní? Herrmannová má stříbro ze stíhačky - a Hinzová už tři nuly ve vytrvalostním závodě. 

Německá biatlonistka Vanessa Hinzová ve vytrvalostním závodě na MS v Anterselvě.

ZE DNE NA VRCHOL. V prosinci si Vanessa Hinzová zoufala, teď útočí na titul.

„Na všem špatném najdeš i něco dobrého,“ zní její životní motto. Ani jednou nestála v sezoně na pohárových stupních vítězů. Ale v lednu se v Ruhpoldingu začínala cítit lépe. Povedlo se jí soustředění před šampionátem v Ridnaun. Páté místo ze stíhačky poté slavila skoro jako vítězství.

A co kdyby si teď vzala ve vytrvalostním závodě skutečné vítězství?

Už je na závěrečné stojce. Tribuny obsazené jako obvykle i stovkami německých fanoušků mohutným zaburácením kvitují zdařilé rány.

Dvě Češky v elitní desítce. Vytrvalostní závod ovládla Wiererová

Až při předposlední se ozve zklamaný vzdech. Nedala. Přesto opouští střelnici s náskokem 17,5 sekundy na Röiselandovou. V cíli z něj zbude 13 sekund. Radostně pumpuje pěstí s hůlkou. „Mistryně světa Vanessa Hinzová? Je to možné,“ říká komentátor německého Eurosportu.

Možné? Ano. Ale jisté? Ještě zdaleka ne. 

Wiererová střílí poslední položku. „Nemyslela jsem si, že mohu dát nulu, tak strašně se mi třásly nohy,“ prozradí italská hvězda po závodě. Přesto ji dá. Pět ran - a pět terčů zbělá! Rodí se velkolepé drama. Vyjíždí na trať s náskokem 2,2 sekundy. Podiví se: Já vedu? Vážně? Na chvíli ji to překvapí. 

„To je ale fantastický závod,“ křičí hlasatel na stadionu. „Obrovská mentální bitva,“ zhodnotí jej později Wiererová.

Další časové informace nezná. „Kolem trati bylo tolik hluku a já byla příliš ponořena do závodu. Něco na mě sice křičeli, jenže já je neslyšela,“ poví. 

Neví tedy, že na mezičasu na 13,6 kilometru má převahu před Hinzovou takřka totožnou - 2,1 sekundy. Na chviličku jí překáží na trati korejská reprezentantka Maria Abreová, když ji Wiererová předbíhá. Napadne ji, že kdyby právě tohle byla ta desetina sekundy, která jí na konci bude chybět, bude to k vzteku.

Poslední kolo je tvrdé. Fyzických sil ubývá. I stříbro je krásné, mihne se jí hlavou. „Vzápětí jsem se okřikla: Musíš bojovat, musíš vyhrát!“ 

Právě ve vytrvalostním závodě kdysi slavila své první vítězství ve Světovém poháru. V Östersundu 4. prosince 2015. Pouze čtyři a čtvrt roku od té doby uběhlo. Přesto, jak dávno se to zdá.

Poslední mezičas, 300 metrů před cílem. Jen 1,5 sekundy k dobru. Fanoušci jsou u vytržení. Jak že to řekla běžecká legenda Manuela di Centaová? „Díky této ženě vstupuje biatlon do obýváků všech Italů.“

Ženou ji do cíle, čas utíká, Hinzová a Němci věří, je to však Wiererová, kdo zvedne ruce nad hlavu, padne na kolena a slaví.

Podruhé zlatá ve svém rodném údolí. „Napsala další šťastnou stránku své biatlonové novely,“ napíše list Corriere della Serra.

Už před šampionátem vyšel časopis Mezinárodní biatlonové unie s velkou fotografií Wiererové na první straně a titulkem Campeonessa (šampionka). Teď si hrají italská média v titulcích s jejím jménem. 

Stačí přece přidat apostrof: D’OROTHEA (d’oro = zlato).

Fotogalerie

Vytrvalostní závod žen v Anterselvě

Hinzová bleskurychle zažene kratičký závan zklamání. „Rozdíl 2,2 sekundy je nic. Ale nezlobím se proto. Vicemistryně světa zní tak cool. Připadá mi to bláznivé, šílené, nemohu uvěřit. Medaile! Kvůli tomu jsem léta pracovala.“

Volá domů mámě i sestře Viktorii, pláče dojetím do telefonu. „Vím, jak moc se mnou moji blízcí vše prožívali, celou tu těžkou sezonu, kdy jsem byla tak moc dole, ale nikdy mi nepřestali věřit,“ vykládá. „Tahle medaile patří mé rodině.“

Šampionát ještě nekončí, přesto plánuje, že večer si dopřeje sklenku ginu s tonikem. „Musím. Takový den se musí oslavit. Takový už možná nikdy v životě neprožiju.“

Totéž možná platí i pro Wiererovou, přestože ji na šampionátu čekají ještě tři další medailové šance. Přichází na tiskovou konferenci, opět s dokonalým make upem a s nenapodobitelným úsměvem prostě a přece výstižně popíše závěrečné kolo závodu: „Jela jsem na plný plyn. A pak jsem byla první.“

V dubnu bude Dorothee Wiererové třicet. Předloni řekla, že po třicítce se biatlonu věnovat nechce. Aby se kruh její kariéry uzavřel sezonou, během níž ovládne šampionát na domácí půdě, by bylo stylové. Média se rozepisují o velkolepém rozlučkovém turné, o tom, jak s manželem Stefanem založí v Cavalese rodinu.

Ale skutečně se to tak odehraje? Už letos?

Stále se nevyjádřila.

Její manažer Marco Fontanesi by mohl vědět víc. A ten tvrdí: „Myslím, že Doro se čím dál víc přiklání k tomu, že vydrží až do olympiády v Pekingu 2022. Existuje pro to stále více indicií.“

Jednu z nich vlastně Wiererová drží při tiskové konferenci v ruce. Plechovka Red Bullu, se kterou si nápadně pohrává v rukách.

Lukrativní smlouvy s tímto výrobcem nápojů, ale i s Adidasem a německou firmou Joka uzavřela až do roku 2022. Red Bull jí údajně nabídl až 250 tisíc eur ročně. 

Sice se pousměje: „Bude krásné, až po kariéře konečně nebudu muset držet nečokoládovou dietu.“

Možná si však své oblíbené čokoládové pochoutky ještě nějaký ten čas odepře.

Nejen kvůli tučným „příspěvkům“ od sponzorů.

„Občas má Doro potíže s ploténkami, bolí ji,“ říká manažer. „Ale naučila se dávkovat své síly, aby vydržela. A zlaté medaile jí dodaly obrovskou motivaci zkusit to dál.“

Autor:

Program Světového poháru v biatlonu 2020/2021

Biatlonová sezona 2020/2021 startuje v sobotu 20. listopadu ve finském Kontiolahti a skončí v neděli 21. března závody v Oslu. Nové Město na Moravě hostí dva díly Světového poháru: od 4. do 7. března, a pak hned od 11. do 14. března. Celkové vítězství v seriálu obhajují Johannes Bö z Norska a Dorothea Wiererová z Itálie.

28. 11. - 21. 3. (program závodů)
10. - 21. 2. (Pokljuka)
4. - 14. 3. (Nové Město na Moravě)
  • Nejčtenější

Morální selhání, omlouvá se šéf Slavie za pozvání hostů na fotbal

Šéf fotbalové Slavie se kaje za to, že klub na výjimečný souboj ve vyřazovací fázi Evropské ligy pozval VIP hosty....

Leicester - Slavia 0:2, senzace v Evropě, osmifinále trefili Provod se Simou

Slávističtí fotbalisté způsobili pohárovou senzaci. Český šampion vyhrál v Leicesteru 2:0 a slaví postup do osmifinále...

Muchová se po boji do finále Australian Open nepodívá, podlehla Bradyové

Znovu předvedla statečný a houževnatý výkon, odvrátila čtyři mečboly. Na vítězství ale tentokrát nedosáhla. Karolína...

Sen pro každého trenéra. Souček jako Terminátor, West Ham velebí české Ironmany

Ten záběr během neděle obletěl sociální sítě. „On je jako Terminátor,“ žasl televizní expert Jamie Redknapp, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Leicester 0:0, zlepšení po půli, ale bez gólu. Šance do odvety jsou vyrovnané

Dlouho očekávaný dvojzápas zůstává po prvním duelu otevřený: fotbalisté Slavie remizovali doma v Edenu v úvodním kole...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Češi na MS biatlonistů: oslnivá záře zlata, ale i problémy žádající nápravu

Premium Davidová a ti druzí, tak se dá z českého pohledu zhodnotit právě skončený světový šampionát biatlonistů ve slovinské...

VÝSLEDKY: Mistrovství světa biatlonistů v Pokljuce v roce 2021

Světový šampionát v biatlonu v roce 2021 hostila slovinská Pokljuka. Program odstartoval ve středu 10. února smíšenou...

Bezchybná Hauserová je mistryní světa. Davidová v hromadném závodu třináctá

Ve všech třech závodech s hromadným startem této sezony dojela Markéta Davidová pokaždé mezi nejlepšími deseti. Až na...

ZÁPISNÍK: My z konce světa, s puškou a lyžemi, aneb Za kulisami šampionátu

Pokljuka není vesnice a už vůbec ne město, ale náhorní plošina a oblast uprostřed hlubokých lesů Triglavského národního...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...