Neděle 18. dubna 2021, svátek má Valérie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 18. dubna 2021 Valérie

Zlaté mámení v rodném údolí. O dívčí válce a nejkrásnějším dni Wiererové

  9:59
Anterselva (Od našeho zpravodaje) - V posledním kole už věděla: Dokázala jsem to. Podél trati utíkali členové italského týmu, fandila tu její rodina. „O tomhle dni jsem od dětství snila. A najednou je tu, sen se stal skutečností,“ svěřovala se Dorothea Wiererová.

Italská biatlonistka Dorothea Wiererová (vpředu) na trati stíhacího závodu v Anterselvě | foto: AP

V tomto údolí se narodila. 

Tady kdysi chodila do školy. 

Tady se na stadionu v Anterselvě učila biatlon.

Tady byla v roce 2007 mladičkou předjezdkyní při mistrovství světa.

A teď, před očima 22 tisíc bouřících diváků, je tu sama světovou šampionkou.

Fotogalerie

„Víc si přát nelze,“ vykřikoval hlasatel. Tolik soupeřek a trenérů tento triumf Dorothee Wiererové přeje. Včetně Markéty Davidové, která vypráví: „Vyhrát na domácí půdě je podle mě ze všeho nejtěžší. Doro mám ráda, je na mě vždycky milá, popovídá si. Vypadá, že si život i závody dost užívá.“

Tedy jak kdy. 

V neděli musela Wiererová ustát souboj nervů s norskou sokyní Marte Olsbuovou-Röiselandovou na poslední položce stíhacího závodu. 

A předtím, na prahu šampionátu, ustála i podivnou kauzu plnící italská média.

Spustila ji Lisa Vittozziová, její týmová kolegyně.

Dříve bývaly při závodech a na soustředěních spolubydlící na pokoji. Snad i kamarádky. Tvrdily o sobě, že se vzájemně motivují. Dokonce si dávaly dárky k narozeninám.

Jenže v Anterselvě jako by mezi nimi vyrostla neviditelná zeď. Italští reportéři, s oblibou se vyžívající ve všemožných polemikách, vzniklý konflikt doprovázeli slovy rozkol, zášť, krize, odcizení.

„Myslím si ale, že média to až příliš nafoukla,“ soudí česká biatlonistka Eva Kristejn Puskarčíková.

Byla jsem v šoku a rozzlobená

Prvopočátkem sporu, jenž letos v únoru nečekaně vybublal na povrch, přitom byly už rok staré události na minulém šampionátu v Östersundu.

Wiererová tehdy nenastoupila k ženské štafetě s odůvodněním na žaludeční a střevní potíže. Od trenérů dostala k této absenci dobrozdání. Jenže Vittozziová tvrdí, že kolegyně nemoc jen fingovala, aby si odpočinula. Den poté totiž Wiererová ve švédském středisku triumfovala v klání s hromadným startem a dojela si pro svůj první titul mistryně světa v kariéře.

Dorothea Wiererová vítězí v závodě s hromadným startem na mistrovství světa v...

TRIUMF. Dorothea Wiererová vítězí v závodě s hromadným startem na mistrovství světa v Östersundu 2019.

Nešlo jen o to, že neúčastí Wiererové předtím výrazně poklesly ambice italské štafety na mistrovství. Jádrem sporu byl velký glóbus. 

O něj se ty dvě loni přetahovaly.

Hned po šampionátu se konalo pohárové finále v Oslu. Vittozziová před ním v celkové klasifikaci těsně vedla. Ale Wiererová ve finále na Holmenkollenu otočila skóre ve svůj prospěch.

„V Östersundu směla Dorothea na rozdíl ode mě den odpočívat,“ připomněla nyní Vittozziová. „Ta kauza mě ke konci sezony úplně destabilizovala. V Oslu jsem pak úplně ztratila předchozí lehkost.“

Pocit trpkosti v sobě nosila dlouho, ani úvod letošní sezony jí nevyšel. Ale teprve zkraje minulého týdne v rozhovoru pro list Messagero Veneto veškeré své úvahy zveřejnila.

MS v biatlonu 2020 v Anterselvě

Speciální příloha iDNES.cz

Reakce Wiererové? „Byla jsem v šoku, rozzlobená a zklamaná z toho, co Lisa řekla. Načasování těsně před mistrovstvím je vyloženě hloupé.“

Pochopitelně se hájí, že v Östersundu skutečně nemocná byla. „Rozhodnutí zůstat místo štafety na hotelu podpořili trenéři a lékaři. Bylo i výrazem respektu k mým kolegyním. Nenacházela jsem se ve stavu, abych podala ve štafetě odpovídající výkon.“

Sportovní ředitel Italů Fabrizio Curtaz musel každopádně minulý týden v Anterselvě řešit emoce uvnitř týmu.

„Obě teď mrzí, co se kolem nich spustilo,“ říká. „Lisa nechtěla rozpoutat takovou bouři. A Doro nečekala kontroverzi v tak nevhodnou chvíli. Ani nevěděla, co Lisu trápí. Ta s tím šla ven, až když si ujasnila, že nemůže dál pracovat v klidu. Nikoho neobvinila, jen popsala své pocity.“

Italská biatlonistka Dorothea Wiererová na střelnici v Antersevlě
Italská biatlonistka Lisa Vittozziová v závodu smíšených štafet na MS v...

VE SPORU. Dorothea Wiererová (vlevo) a Lisa Vittozziová.

Na přání trenérů se údajně v Anterselvě krátce sešly a záležitost probraly. „Ale měly bychom si později sednout na delší dobu, všechno si důkladně vyříkat a udělat za tím definitivní tečku,“ navrhla Wiererová.

Přítelkyně nejsme

Vztahy mezi špičkovými závodnicemi v ženském kolektivu bývají často komplikované, zvlášť když jsou natolik odlišné jako tichá 25letá Vittozziová a temperamentní 29letá Wiererová. „Myslela jsem si, že jsme kamarádky. Ale Lisa mě zklamala,“ říká ta starší.

Ta mladší tvrdí: „Přítelkyně nejsme. Jsme týmové kolegyně, tréninkové partnerky a rivalky. Já a Dorothea máme úplně jinou povahu. Dvě tak odlišné povahy nevycházejí spolu dobře. Ovšem coby sportovkyně se navzájem respektujeme.“

Stíhací závod žen v Anterselvě

Zpravodajství

Její slova dávají vzpomenout na bariéru, jež v minulosti vyrostla v českém týmu mezi Gabrielou Koukalovou a Veronikou Vítkovou. Také ty se povahově i zájmově výrazně rozcházely. O nesouladu v jejich vztahu se Koukalová rozepsala ve své knize, Vítková její tvrzení popřela. Přesto společně dosáhly na mnohé štafetové úspěchy.

Rovněž sportovní šéf Italů Curtaz ujistil, že kauza nenaruší bojového ducha týmu na šampionátu. Dokonce usoudil: „Ta kontroverze nám možná i pomohla, protože takové opepření atmosféry může být pro tým také pozitivním nakopnutím.“

Ve čtvrtek si Italové jeli pro stříbro ze smíšené štafety, které oslavovaly Vittozziová i Wiererová. Ta poté prohlásila: „Ve štafetě jsme jeden tým.“

Lisa Vittozziová (vpravo) a Dorothea Wiererová ři závodu smíšených štafet na...

PŘEDÁVKA. Lisa Vittozziová (vpravo) a Dorothea Wiererová při závodu smíšených štafet na mistrovství světa v Anterselvě.

V neděli se pak Wiererová ve stíhačce vydala sama pro zlato.

Příjezdové silnice do Anterselvy se dopoledne před závodem ucpaly, jak sem mířily stovky aut fanoušků. Když poté vyvolávali jméno Wiererové a odpočítávali start, aktivovala atmosféra na stadionu husí kůži.

Startovala až ze sedmého místa po sprintu, se ztrátou 39 sekund na vedoucí Röiselandovou. Nástřel se Wiererové předtím nepovedl, lamentovala a rozhazovala rukama. 

„Ale jakmile jsem se rozjela do závodu, měla jsem ze svého běhu mnohem lepší pocity než při pátečním sprintu. Tak jsem si předsevzala: Dneska budeš útočit.“

První položka - nula.

Druhá položka - nula.

Třetí položka - nula.

Už nebyla sedmá. Naopak, uháněla s Röiselandovou v čele závodu, mezi špalíry diváků. Uvědomovala si, že poslední stojka může rozhodnout.

„Proto jsem v předposledním kole netlačila moc na pilu, abych na střelnici přijela v dobrém stavu,“ vyprávěla. Načež si stoupla na podložku vedle Norky, vypálila ránu jako první... a minula.

„Slyšela jsem tu Dorotheinu ránu, jak nezasáhla terč,“ popisovala Röiselandová. V tu chvíli udělala Norka osudovou chybu. „Až příliš jsem začala myslet na to, že pokud teď trefím všech pět terčů, budu zlatá. Což bylo z mé strany naprosto hloupé uvažování. Připravilo mě o střelecký klid.“

Vzápětí Röiselandová dvakrát minula. Přišla o naději na zlatou medaili, která mohla být už její třetí na tomto šampionátu. 

Wiererová naopak další střeleckou chybu neudělala. „Zapomněla“ na svoji obvyklou rychlopalbu a na poslední ránu si počkala. Potom vypálila. A zasáhla střed terče.

„Pohlídala si tu ránu, nebyla zbrklá, protože věděla, o co jde,“ ocenil na střelnici Ondřej Rybář, sportovní ředitel Čechů.

Poslední kolo se proměnilo ve spanilou jízdu italské hvězdy.

Už 400 metrů před cílem se na trati smála. Na stadionu si plácla s italskými trenéry i servismany. Proťala cíl, pumpovala nad hlavou pěstmi.

Italská biatlonistka Dorothea Wiererová slaví v cíli stíhacího závodu v...

JÁ TO ZVLÁDLA. Dorothea Wiererová slaví v cíli stíhacího závodu v Anterselvě.

„Tohle je nejkrásnější den v mém životě,“ vykládala.

Röiselandová po závěrečném souboji s Němkou Denise Herrmannovou posléze nezískala ani stříbro, musela se spokojit s bronzem. 

Patrick Oberegger, někdejší kouč Italek, který Wiererovou tolik naučil, od týmu před sezonou odešel právě k Norkám. Wiererová jeho „dezerci“ považovala za zradu, vztah zcela ochladl. Teď jí Oberegger přišel pogratulovat k tomu, jak porazila jeho současnou svěřenkyni.

„Každému, kdo pořádá mistrovství světa, bych přál, aby mohli takhle oslavovat domácí prvenství,“ podotkl Rybář. „Pro závodníka je to nejvíc, co může zažít. A Doro si zlato zasloužila. Za to, jak jezdí stabilně celou sezonu, i za dnešní krásný závod.“

Wiererová se pochlubila, že jí italský premiér Giuseppe Conte hned poslal blahopřání. Došla na květinový ceremoniál, zkrášlila se, usedla na tiskové konferenci. Pečlivý make up k italské krásce patří stejně jako kdysi ke Gabriele Koukalové. Prsty s černě nalakovanými nehty uchopila růžový mobil a četla si, kdo všechno jí ještě gratuluje.

Žena, o níž list Corrierre della Serra píše, že má „šedivé tygří oči, nádherné dlouhé řasy a tvář modelky“, vydělává na prémiích za závody a od sponzorů 400 tisíc eur za sezonu. Ročně stráví na střelnici nejméně 300 hodin, přičemž dalších 800 hodin zaplní ostatními tréninkovými aktivitami.

Triumf na domácí půdě může být nádherným happy endem její kariéry. Už dříve přece naznačila, že možná po letošní sezoně skončí.

„Ani bych se tomu moc nedivila,“ poznamenala Markéta Davidová.

„Rozhodnu se ale až na jaře,“ oznámila Wiererová v Anterselvě. 

Corrierre della Serra nicméně soudí: „S takovou skvostnou formou je zcela nemyslitelné, že odejde.“ 

Jedna mocná vábnička by zde byla. 

Olympijský titul ještě Dorothea Wiererová ve sbírce nemá. 

Autor:

Výsledky Světového poháru v biatlonu 2020/2021

Celkové vítězství ve Světovém poháru v biatlonu 2020/2021 vybojovali Johannes Bö a Tiril Eckhoffová z Norska. Největším úspěchem české reprezentace v sezoně byla zlatá medaile Markéty Davidové z vytrvalostního závodu na mistrovství světa na Pokljuce.

  • Nejčtenější

Exemplární trest. Kúdela dostal za rasismus 10 zápasů, zvažuje odvolání

Disciplinární komise UEFA potrestala fotbalového reprezentanta Ondřeje Kúdelu ze Slavie zákazem činnosti na deset...

Slavia - Arsenal 0:4, kruté loučení s Evropou, domácím došly síly

Slávističtí fotbalisté nezvládli odvetu čtvrtfinále Evropské ligy a s Arsenalem na vlastním hřišti padli nečekaně...

Jak to vidí Británie: UEFA je měkká. Kúdela měl dostat víc, Kamara nic

Desetizápasový trest pro Ondřeje Kúdelu že je bláznivě vysoký? Že jsou tří- a čtyřzápasové flastry pro Kamaru a Roofa...

Slavia - Sparta 2:0, derby pro lídra, rozhodl gól Holeše do šatny

Fotbalové derby číslo 298 vyhrála Slavia 2:0. Sparta měla slušný nástup, tři šance, ale když inkasovala gól do šatny,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kúdela neměl k soupeři přistoupit, omlouvám se, řekl šéf Slavie Tvrdík

Fotbalová Slavia trest pro Ondřeje Kúdelu v soutěžích Evropské fotbalové unie (UEFA) na deset zápasů přijala. „Jako...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Eckhoffová vyhrála sedmý sprint v řadě, Češky v Östersundu propadly

Norská biatlonistka Tiril Eckhoffová vyhrála sprint na 7,5 kilometru ve švédském Östersundu, v napínavém finiši těsně...

Větrná stíhačka v Östersundu. Röiselandová v ní porazila Eckhoffovou

Praporky ve vodorovné poloze a nespočet chyb na střelnici. Takový byl závěrečný stíhací závod biatlonistek v této...

V Östersundu se vytáhli Krčmář i Štvrtecký, boj o glóbus stále těsný

Poslední ranou závodu minul terč, i tak se Michal Krčmář ve sprintu v Östersundu umístil vysoko, obsadil 18. příčku. O...

Svítání na lepší časy. Štvrtecký: Už se mi při stojce neklepou nohy

Loni mu bylo hej. Oslavoval stříbro z mistrovství světa juniorů i zdařilý vstup mezi dospělé ve Světovém poháru během...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....

Princové William a Harry na pohřbu dědečka nebudou kráčet vedle sebe

Zesnulého britského prince Philipa na jeho poslední cestě poveze speciálně upravený vůz britské značky Land Rover, na...