Michal Šlesingr si díky 10. místu v hodnocení Světového poháru vyjel hrazené ubytování pro první třetinu příštího ročníku.

Michal Šlesingr si díky 10. místu v hodnocení Světového poháru vyjel hrazené ubytování pro první třetinu příštího ročníku. | foto: Reuters

Biatlonisté mají 7 milionů na rok, Norové 400. Ale rozhoduje i vůle

  • 18
Soukupův bronz z mistrovství světa, Šlesingrova desátá příčka v konečném pořadí Světového poháru a čtyřikrát stupně vítězů v pohárových kláních. Tím se chlubí čeští biatlonisté v sezoně, která předcházela zimě, kdy bude Nové Město hostit mistrovství světa. To vše s rozpočtem, jenž je v porovnání s velmocemi směšný.

"Norové přiznali, že mají na rok 16 milionů eur. Připadám si jako v jiném světě,“ povídá šéf svazu Václav Fiřtík. Obdobnými financemi disponují i Němci. "Obě tyto země jezdí na poháry s kamionem, který je dražší než náš rozpočet na dospělou i juniorskou reprezentaci dohromady," dodává šéftrenér Ondřej Rybář.

A Rusové? Ti hradí zahraniční přípravu 50 závodníkům z A, B i C týmu, dále ze speciálního Soči týmu a juniorského týmu. "Už se v tom prý sami ztrácejí, kdo je v jakém týmu," říká Fiřtík.

Biatlonové peníze

Rozpočty na sezonu: Norsko 400 milionů Kč, Německo a Rusko (u obou odhad) 350 milionů Kč - Česko 7 milionů Kč.
Bonusy Čechů z této sezony: Za 6. místo v Poháru národů 40 tisíc Kč od federace IBU + čtyřem biatlonistům, kteří skončili celkově do 25. místa v SP, bude hrazeno ubytování na SP v příští sezoně.

Velmoci jsou protežované i při přerozdělování příjmů mezinárodní federace IBU. "Sponzoři IBU jsou Němci, trochu tam funguje lobbing, a tak německý tým dostane touto formou milion eur ročně, zatímco my 24 tisíc eur." Celý rozpočet české reprezentace činí sedm milionů korun, téměř šedesátkrát méně, než mají Norové. "Nejsme fotbal nebo hokej. Musíme vyjít s tím, co máme," říká Rybář.

Pro Čechy jsou tak důležité i "drobné". Třeba 16 tisíc eur za 6. místo v Poháru národů. Nebo když si Šlesingr, Moravec, Soukup a Vítková umístěním do 25. místa v celkovém pořadí SP vyjeli hrazené ubytování pro první třetinu příštího ročníku. Blížící se mistrovství světa v Novém Městě vzbuzuje aspoň naději, že vzroste zájem sponzorů. "Rýsuje se nový generální partner, ale nechci to zakřiknout," říká Fiřtík.

Zatím rozhodně nejsou ve stavu, aby po vzoru Rusů zaplatili závodníkům regeneraci umoře. Kdyby však peníze přibyly... "Mohli bychom si dovolit víc přípravy na sněhu," říká Michal Šlesingr. Ta před sezonou obnášela dva týdny na Dachsteinu.

"Třeba sněhový tunel je pro nás drahý," připomíná Rybář. Češi mají i jeden z nejmenších realizačních týmů, do Chanty Mansijsku nyní letěli jen dva trenéři a čtyři servismani, často cestují bez masérů a fyzioterapeutů.

Rovněž tabulkami dané platy reprezentantů jsou ve střediscích až úsměvné. "Nedosahují ani platů uklízeček v Praze. Vlastně je obdivuju, že to s takovými penězi dělají," vyzdvihuje šéftrenér.

Úspěchy Čechů rázem vystupují v jiném světle. "Není to vždy jen o penězích, ale i o silné vůli." S tou chtějí zaútočit též na medaile v Novém Městě.


Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)