Martin Fourcade pálí v závodu smíšených dvojic v Canmore.

Martin Fourcade pálí v závodu smíšených dvojic v Canmore. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

Francie neměla v závodě smíšených dvojic konkurenci, české duo třinácté

  • 64
V úvodním dílu Světového poháru v Östersundu projížděli Francouzi v závodu smíšených dvojic cílem rovněž jako první, ale následná penalizace je odsunula až na 21. místo. V kanadském Canmore už to Martinovi Fourcadovi s Marii Dorinovou-Habertovou vyšlo. Duo Lucie Charvátová a Michal Krčmář obsadilo stejně jako v Östersundu 13. místo z celkem 23. startujících štafet.

Vzpomínáte? Simon Fourcade tehdy nepoužil náhradní náboj a minul trestné kolo. Čtyřminutová penalizace následně Francii odsunula až do třetí desítky.

On-line reportáž

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži

Tentokrát Martin Fourcade s Marii Dorinovou-Habertovou nic podobného nepřipustili a dojeli si pro premiérové vítězství v této disciplíně. A byla to výhra o „parník“, druzí Rakušané do cíle dorazili o 45 sekund později. Třetí místo brali Norové.

Zato Němci, kteří na poslední střeleckou položku přijížděli ve skupině bojující o druhé místo, nakonec byli rádi za sedmou příčku, Erik Lesser totiž musel na trestné kolo.

Z českého pohledu je snad třinácté místo zakleté. Třináctí dojeli Michal Krčmář s Evou Puskarčíkovou loni v Novém Městě při premiéře této disciplíny i ve švédském Östersundu na začátku letošní sezony. V kanadském Canmore se sice česká sestava z poloviny obměnila, ale výsledek byl stejný i kvůli dvěma trestným kolům Lucie Charvátové.

„Lucka ukázala takovou svoji klasickou tvář, kterou je nevyrovnanost. Přičítám to tomu, že biatlonu se stále věnuje hodně krátce a sbírá zkušenosti,“ říkal po závodě trenér Zdeněk Vítek. „Když už jsme měli osmé místo na dosah, přišel její krach ve stojce na dvě trestná kola. A s tím Michal, přestože všechny svoje úseky zvládl pěkně, už nemohl nic dělat. Běžel sám, soupeři předním byli daleko.“

Lucie Charvátová na střelnici v závodu smíšených dvojic v Canmore.
Lucie Charvátová na předávce s Michalem Krčmářem v závodu smíšených dvojic v...

V původní nominaci byla jména Tomáš Krupčík a Lucie Charvátová. „Michal Krčmář byl pro nás do poslední chvíle žolíkem pro obě štafety, kdyby se cokoliv klukům stalo. Tento postup jsme konzultovali s naším šéftrenérem Ondrou Rybářem,“ vysvětloval trenér mužů Marek Lejsek. „Dvě hodiny před startem už jsme věděli, že Michal nahradí Tomáše Krupčíka.“

Naopak Eva Puskarčíková tentokrát chyběla. „Byla hodně unavená. Nechceme ji odrovnat do další fáze sezony. Má před sebou ještě hodně mnohem důležitějších startů,“ prozradil před startem trenér Jiří Holubec.

Ve sprintu zažila Lucie Charvátová krušnou chvilku, když byla diskvalifikována za použití náhradního, šestého náboje a další zažila hned při první střelbě vleže. Na trati se sice pohybovala na druhém místě za Dorinovou-Habertovou, ale potom musela třikrát dobíjet a odjížděla předposlední se ztrátou jednačtyřiceti sekund. Stojku už zvládla čistě a Michal Krčmář vyrážel na svůj první úsek jako patnáctý.

„Při první ležce mi bohužel vypadl náboj, musela jsem použít náhradní. Měla jsem dvojnásobný strach, jestli nebudu střílet vícekrát jako ve sprintu, a pak aby mi vyšly náhradní náboje na stojku,“ líčila Charvátová po závodě.

Momentka z biatlonového závodu smíšených dvojic v Canmore.

To Francouzka sice na obou střelbách jednou dobíjela, ale na trati neměla konkurenci a Martinovi Fourcadovi předávala jako první těsně před Švédy. Stenersen se lídra Světového poháru držel zuby nehty, ale ten na rozdíl od něj střílel vleže čistě a pomalu svým soupeřům odjížděl. Při stojce Fourcade jednou dobíjel a Rusa Volkova si držel za zády s odstupem šesti sekund.

Krčmář se při střelbě nedostal do žádných větších potíží. Na obou musel dobíjet jen jednou a českou štafetu posunul na třinácté místo s odstupem 57 sekund.

Ten se na trati znovu snažila redukovat Lucie Charvátová, rychleji jela jen vedoucí Dorinová-Habertová a když Češka nechybovala při střelbě na své třetí položce, rázem se české duo pohybovalo na osmém místě.

Ale Charvátová měla před sebou ještě stojku...

Třiadvacetileté biatlonistce na likvidaci pěti terčů nestačilo ani osm nábojů a putovala na dvě trestná kola. Štafeta se propadla na třinácté místo.

„Tady mě doběhla nervozita. Rány jsem měla nahoře, a to znamená, že jsem moc spěchala, moc tlačila na pilu,“ přiznala.

Vepředu mezitím třetí žena Světového poháru Dorinová ani žádný náhradní náboj nepotřebovala a svému mladšímu reprezentačnímu kolegovi tak štafetu předávala s luxusním náskokem padesáti sekund na Norsko. Fourcade žádné překvapení nepřipustil a náskok si podržel, zato za ním roli favorita nezvládl Erik Lesser, který šel na trestné kolo a propadl se až na sedmou příčku.

Stříbro tak získali Rakušané, bronz vítězové z Östersundu Norové.

Michal Krčmář měl na svém posledním úseku velký odstup na štafety před sebou i za sebou, a když při stojce potřeboval jen jeden náhradní náboj, Čechům znovu patřilo třinácté místo.

„Mrzí mě, že už jsem s tím nemohl nic udělat, ale pozitivem je, že jsem zrychlil střelbu. Využil jsem toho, že se na střelnici přijíždělo z kopce a zkrátil jsem čas před prvním výstřelem o dva nádechy,“ povídal Krčmář spokojeně v cíli.

SP v biatlonu v Canmore

Štafeta smíšených dvojic: 1. Francie (Dorinová Habertová, M. Fourcade) 37:59,0 (0 tr. okruhů + 4 dobíjení), 2. Rakousko (Hauserová, Eder) -45,2 (0+8), 3. Norsko (Fenneová, Birkeland) -55,3 (0+7), 4. Rusko -57,3 (0+2), 5. Itálie -1:02,6 (0+8), 6. Ukrajina -1:13,6 (0+6), ...13. ČR (Charvátová, Krčmář) -2:43,8 (2+9).


Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)