Pondělí 18. ledna 2021, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 18. ledna 2021 Vladislav

České biatlonistky v elitní desítce sprintu nejsou, vyhrála Akimovová

  17:15aktualizováno  19:30
Českým biatlonistkám sprint v Novém Městě na Moravě nevyšel. Nadějně to dlouho vypadalo s Gabrielou Koukalovou, než přišla stojka. Na ní třikrát chybovala a ačkoliv se vše snažila zachránit rychlým během, ba vůbec nejrychlejším, stačilo to jen na 13. místo. Závod vyhrála Tatjana Akimovová z Ruska, jež předvedla bezchybnou střelbu.

Veronika Vítková minula jednou rovněž na stojce a skončila šestnáctá. To samé platí i pro Evu Puskarčíkovou, která nakonec doběhla na 21. pozici.

Tyto tři biatlonistky, tedy Koukalová, Vítková a Puskarčíková, si vybojovaly účast v sobotní stíhačce, jež se běží od 17:30 hodin.

Lucii Charvátové (64. místo) ani Markétě Davidové (69. příčka) jejich výkony nestačily.

Koukalová tratí letěla skvostně, ale stojka vzala sny o pódiu

Když Gabriela Koukalová vyrazila do běžecké stopy, desetitisíce fanoušků ve Vysočina Areně mohutně burácely. A české biatlonové jedničce tahle podpora dlouho pomáhala.

Klání zahájila rychlým během, vždyť už na prvním mezičase byla v průběžném pořadí první. Pak zalehla k první střelbě, všechny terče bryskně napálila za 34 vteřin a vyrazila dál.

Český fanoušek větřil: Teď to může být dobré! A také bylo. Po ležce už měla náskok přes deset vteřin.

Koukalová pak další okruhem letěla rychle a věděla, že pokud nezkazí stojku, úvahy o pódiu mohou být reálné.

Fotogalerie

Sprint žen v Novém Městě

Ale pak nastala právě stojka... Mezi ranami měla dlouhé prodlevy, nakonec to odstřílela za 39 vteřin. To by ještě nebylo tak hrozné, důležité bylo, že hned třikrát minula, musela tak na tři trestné okruhy. Sny o stupních vítězů byly pryč.

Co se stalo? „Já jsem se z toho trošku připo..., atmosféra mě strhla,“ smutnila Koukalová v rozhovoru pro Českou televizi.

A pokračovala: „Odložení první rány asi zapřičinilo, že se mi začaly klepat nohy. Cítila jsem, že bych mohla udělat výsledek, to mě rozhodilo. Mrzí mě to kvůli fanouškům. Naštěstí mám takovou povahu, že na to za půl minuty zapomenu.“

Na zbylém okruhu se Koukalová snažila zachránit, co se dalo. Jenže další vteřiny jí sebral pád při sjezdu, když najela na kámen.

I přesto měla v tomto závodě nejrychlejší běžecký čas! Ale nestačilo to na první desítku, v cíli na 13. místě ztratila na vítězku necelých sedmatřicet sekund.

Překvapivé pódium

Dorinová Habertová? Dahlmeierová? Hildebrandová? Wiererová? Zapomeňte! Stupně vítězů obsadily úplně jiné dámy. Co jméno, to překvapení.

On-line

Závod jsme sledovali v podrobné on-line reportáži.

Závodu vévodila Taťjána Akimovová z Ruska, pro šestadvacetiletou biatlonistku to je vůbec první vítězství ve Světovém poháru.

Druhé místo a první pódium v životě patři Anais Chevalierové z Francie, která na Akimovovou ztratila 4,3 sekundy. Bronz vybojovala Američanka Susan Dunkleeová.

V pátečním podvečeru, kdy teplota klesala k minus pěti stupňům, platilo: čistá střelba = stupně vítězů.

Ruská biatlonistka Tatˇjána Akimovová projíždí vítězně cílem sprintu v Novém...

Ruská biatlonistka Tatˇjána Akimovová projíždí vítězně cílem sprintu v Novém Městě na Moravě,

Vítězka sprintu z Östersundu Marie Dorinová-Habertová vyrobila na střelnici jednu chybu a doběhla jedenáctá. A na biatlonistku, která této disciplíně dominovala ve slovinské Pokljuce, tedy vedoucí ženu Světového poháru Lauru Dahlmeierovou z Německa, zbylo v Novém Městě nepopulární čtvrté místo.

Ležku Dahlmeierová zvládla bezchybně, zato na stojce dvakrát minula a na třetí pozici nakonec ztratila více než jedenáct vteřin.

Páteční sprint biatlonistek v Novém Městě na Moravě sledovalo 29 000 diváků.
Páteční sprint biatlonistek v Novém Městě na Moravě sledovalo 29 000 diváků.

Fenomenální divácká kulisa v Novém Městě

Zatímco mnoho biatlonistek včetně Gabriely Koukalové či právě Dahlmeierové zradila stojka, Finka Kaisa Mäkäräinenová chybovala už na ležce. Sice jednou, ale v konečném účtování ji to muselo mrzet. Na další položce zase jednou minula. Posledním okruhem letěla rychle, stahovala ztrátu...

A tak nakonec biatlonistka, jež byla v Östersundu ve sprintu druhá, doběhla na páté pozici. Od třetího místa ji dělilo více než třináct sekund.

Vítková: slibný úvod, dobrá ležka, jedna chyba na stojce

Jako první se z pětice Češek v závodu vydala na trať Veronika Vítková; žena, jež v této sezoně zatím výsledkově zaostávala za dvojicí Koukalová-Puskarčíková.

Na mezičase na druhém kilometru byla Vítková pátá a bylo jasné, že má-li pomýšlet o solidním umístění, ležka bude pro ni stěžejní. A ona ji zvládla!

Chytila výborný rytmus, celé to bylo hotové přesně za půl minuty a přestože byla čtvrtá a pak i pátá rána kalibr, na trestné kolo nemusela. Resumé? Po první střelbě byla průběžně třetí, ztrácela lehce přes sedm vteřin a mohla si říct, že sprint před domácími fanoušky zahájila více než slibně.

Jenže... Zase ta prokletá stojka. Přišla třetí rána... vedle! Zákonitě musela přijít vzpomínka na stíhačku v Pokljuce. Tam rovněž letěla její třetí rána vedle, jenže mimo pak spadla i další. V Novém Městě se to nestalo.

Veronika Vítková na trati sprintu v Novém Městě na Moravě.

Veronika Vítková na trati sprintu v Novém Městě na Moravě.

„Poslední dvě rány jsem si už pohlídala. Na trati to nebylo úplně ideální, diváci mi ale dali sílu. Byl to můj letos nejvyvedenější sprint, mám dobrou pozici pro sobotní stíhačku a doufám, že se zadaří i další dny,“ zůstala Vítková optimistkou v rozhovoru pro Českou televizi.

Na vítězku nakonec ztratila přes 41 vteřin a skončila šestnáctá.

Puskarčíková: Pomalejší běh, jedna chyba

Vzpomínáte na minulý týden? Ve sprintu byla usměvavá blondýnka Puskarčíková ve Slovinsku osmá a ve stíhačce senzačně třetí. A logicky se od ní nyní čekají další skvělé výsledky. Přichází tak nelehký úkol: vyrovnat se s tím.

Ležku zvládla Puskarčíková v Novém Městě obstojně, za jedenatřicet vteřin bez chyby. Na stojce pak nesestřelila jeden terč.

Eva Puskarčíková při střelbě ve sprintu Světového poháru v Novém Městě na...

Eva Puskarčíková při střelbě ve sprintu Světového poháru v Novém Městě na Moravě.

Jedna chyba vlastně nic není, tentokrát ovšem pětadvacetiletou závodnici nepodržel běh (až 30. pozice). Ale trable či snad výčitky z 21. místa Puskarčíková rozhodně nemá: „I jedna chyba je dobrá střelba. Doufala jsem, že předchozí výsledky mi na střelnici pomůžou a ony mi pomohly, takže jsem spokojená.“

Charvátová: za pět při střelbě, stíhačka je v trapu

Třiadvacetiletá Lucie Charvátová; ta, do níž trenéři vkládají potenciál. Za sprint na Vysočině ale musí dostat „pětku“. Přesně tolik chyb na střelnici udělala - při ležce zbabrala hned první dva výstřely, další tři terče ovšem vybílila bryskně. Jenže na stojce pálila mimo hned třikrát.

Stíhačka v sobotu je pryč. I přesto, že její běh byl dvanáctý nejrychlejší, celkově z toho bylo 64. místo.

„Nejsem se střelbou spokojená, zatím je to jak na houpačce. Víkend co víkend se to strašně mění. Jsem introvertní člověk, který se bojí vystupovat na veřejnosti a ti diváci tady, to je mazec,“ líčila posléze.

Velká premiéra Davidové: třikrát vedle, stačilo to na 69. místo

Je jí devatenáct. Je to vítězka letošního závodu IBU Cupu v Beitostolenu a medailistka z dorosteneckého světového šampionátu.

Markéta Davidová zažila v Novém Městě svou velkou premiéru: poprvé se zúčastnila klání Světového poháru.

Na ležce zkazila jednou, na stojce pak dvakrát. Z 96 závodnic, které dorazily do cíle (čtyři nenastoupily), více než dvě desítky předčila. Konkrétně skončila na 69. místě.

Závod SP v biatlonu v Novém Městě na Moravě

Ženy - sprint 7,5 km: 1. Akimovová (Rus.) 21:58,9 (0 trest. okruhů), 2. Chevalierová (Fr.) -4,3 (0), 3. Dunkleeová (USA) -5,1 (0), 4. Dahlmeierová (Něm.) -16,5 (2), 5. Mäkäräinenová (Fin.) -18,2 (2), 6. Braisazová (Fr.) -18,4 (2), 7. Wiererová (It.) -23,4 (1), 8. Bescondová (Fr.) -24,8 (0), 9. Birkelandová (Nor.) -29,4 (1), 10. Preussová (Něm.) -30,9 (1), ...13. Koukalová -36,8 (3), 16. Vítková -41,6 (1), 21. Puskarčíková -52,9 (1), 64. Charvátová -2:00,7 (5), 69. Davidová (všechny ČR) -2:08,9 (3).

Průběžné pořadí (po 6 z 26 závodů): 1. Dahlmeierová 320, 2. Mäkäräinenová 248, 3. Braisazová 227, 4. Dorinová Habertová (Fr.) 215, 5. Koukalová 211, 6. Hauserová (Rak.) 202, 7. Puskarčíková 188, ...16. Vítková 123, 33. Charvátová 52.

Program Světového poháru v biatlonu 2020/2021

Biatlonová sezona 2020/2021 startuje v sobotu 20. listopadu ve finském Kontiolahti a skončí v neděli 21. března závody v Oslu. Nové Město na Moravě hostí dva díly Světového poháru: od 4. do 7. března, a pak hned od 11. do 14. března. Celkové vítězství v seriálu obhajují Johannes Bö z Norska a Dorothea Wiererová z Itálie.

28. 11. - 21. 3. (program závodů)
10. - 21. 2. (Pokljuka)
4. - 14. 3. (Nové Město na Moravě)
  • Nejčtenější

Sexistické narážky? Loprais se omluvil za nevhodná slova o Kolocových dcerách

Sami na sociálních sítích zveřejňují videa z kabiny, aby fanouškům zprostředkovali co nejvěrnější obrázek slavné Rallye...

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Macík vyhrál na Dakaru už třetí etapu, Michek dostal penalizaci a je 10.

V létě bojoval o život a zvítězil. Svým způsobem „zvítězil“ Martin Michek i teď. Jako první z Čechů zvládl porci téměř...

Skvělý Macík. Na Dakaru vyhrál druhou etapu v řadě, i když jel bez okna

Devět let jezdí Dakar, v úterý se konečně dočkal etapového vítězství a hned následující den přidal další výhru. Martin...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Macík vyhrál nejtěžší etapu Dakaru, Loprais byl čtvrtý a Prokop šestý

Byla to nejtěžší etapa letošního Dakaru. Motorkářům rozdávala rány a oni končili v nemocnici. Češi ji však zvládli...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

  • Další z rubriky

Další povedený sprint v Oberhofu. Davidová byla desátá, vyhrála Eckhoffová

Před týdnem obsadila ve sprintu v Oberhofu sedmé místo a i tentokrát se jí v Německu dařilo. Markéta Davidová se ve...

Skvělá první polovina, pak chyby. Davidová byla v hromadném závodě desátá

První dvě položky zvládla bezchybně a pohybovala se na samém čele závodu, pak ale při střelbě chybovala. Markéta...

PROGRAM: Přehled závodů Světového poháru v biatlonové sezoně 2020/21

Kvůli koronaviru se program Světového poháru proměnil. Prvních šest zastávek se pojede jen na třech místech, Nové Město...

Jak jsem chytil covid. I s rodiči jsem byl jen v respirátorech, popisuje Krčmář

Premium Máš covid. Tu větu nikdo nechce slyšet. Biatlonista Michal Krčmář, stříbrný olympijský medailista z roku 2018, ji...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...