České biatlonistky v elitní desítce sprintu nejsou, vyhrála Akimovová

16 2016
Českým biatlonistkám sprint v Novém Městě na Moravě nevyšel. Nadějně to dlouho vypadalo s Gabrielou Koukalovou, než přišla stojka. Na ní třikrát chybovala a ačkoliv se vše snažila zachránit rychlým během, ba vůbec nejrychlejším, stačilo to jen na 13. místo. Závod vyhrála Tatjana Akimovová z Ruska, jež předvedla bezchybnou střelbu.

Veronika Vítková minula jednou rovněž na stojce a skončila šestnáctá. To samé platí i pro Evu Puskarčíkovou, která nakonec doběhla na 21. pozici.

Tyto tři biatlonistky, tedy Koukalová, Vítková a Puskarčíková, si vybojovaly účast v sobotní stíhačce, jež se běží od 17:30 hodin.

Lucii Charvátové (64. místo) ani Markétě Davidové (69. příčka) jejich výkony nestačily.

Koukalová tratí letěla skvostně, ale stojka vzala sny o pódiu

Když Gabriela Koukalová vyrazila do běžecké stopy, desetitisíce fanoušků ve Vysočina Areně mohutně burácely. A české biatlonové jedničce tahle podpora dlouho pomáhala.

Klání zahájila rychlým během, vždyť už na prvním mezičase byla v průběžném pořadí první. Pak zalehla k první střelbě, všechny terče bryskně napálila za 34 vteřin a vyrazila dál.

Český fanoušek větřil: Teď to může být dobré! A také bylo. Po ležce už měla náskok přes deset vteřin.

Koukalová pak další okruhem letěla rychle a věděla, že pokud nezkazí stojku, úvahy o pódiu mohou být reálné.

Fotogalerie

Sprint žen v Novém Městě

Ale pak nastala právě stojka... Mezi ranami měla dlouhé prodlevy, nakonec to odstřílela za 39 vteřin. To by ještě nebylo tak hrozné, důležité bylo, že hned třikrát minula, musela tak na tři trestné okruhy. Sny o stupních vítězů byly pryč.

Co se stalo? „Já jsem se z toho trošku připo..., atmosféra mě strhla,“ smutnila Koukalová v rozhovoru pro Českou televizi.

A pokračovala: „Odložení první rány asi zapřičinilo, že se mi začaly klepat nohy. Cítila jsem, že bych mohla udělat výsledek, to mě rozhodilo. Mrzí mě to kvůli fanouškům. Naštěstí mám takovou povahu, že na to za půl minuty zapomenu.“

Na zbylém okruhu se Koukalová snažila zachránit, co se dalo. Jenže další vteřiny jí sebral pád při sjezdu, když najela na kámen.

I přesto měla v tomto závodě nejrychlejší běžecký čas! Ale nestačilo to na první desítku, v cíli na 13. místě ztratila na vítězku necelých sedmatřicet sekund.

Překvapivé pódium

Dorinová Habertová? Dahlmeierová? Hildebrandová? Wiererová? Zapomeňte! Stupně vítězů obsadily úplně jiné dámy. Co jméno, to překvapení.

On-line

Závod jsme sledovali v podrobné on-line reportáži.

Závodu vévodila Taťjána Akimovová z Ruska, pro šestadvacetiletou biatlonistku to je vůbec první vítězství ve Světovém poháru.

Druhé místo a první pódium v životě patři Anais Chevalierové z Francie, která na Akimovovou ztratila 4,3 sekundy. Bronz vybojovala Američanka Susan Dunkleeová.

V pátečním podvečeru, kdy teplota klesala k minus pěti stupňům, platilo: čistá střelba = stupně vítězů.

Ruská biatlonistka Tatˇjána Akimovová projíždí vítězně cílem sprintu v Novém...

Ruská biatlonistka Tatˇjána Akimovová projíždí vítězně cílem sprintu v Novém Městě na Moravě,

Vítězka sprintu z Östersundu Marie Dorinová-Habertová vyrobila na střelnici jednu chybu a doběhla jedenáctá. A na biatlonistku, která této disciplíně dominovala ve slovinské Pokljuce, tedy vedoucí ženu Světového poháru Lauru Dahlmeierovou z Německa, zbylo v Novém Městě nepopulární čtvrté místo.

Ležku Dahlmeierová zvládla bezchybně, zato na stojce dvakrát minula a na třetí pozici nakonec ztratila více než jedenáct vteřin.

Páteční sprint biatlonistek v Novém Městě na Moravě sledovalo 29 000 diváků.
Páteční sprint biatlonistek v Novém Městě na Moravě sledovalo 29 000 diváků.

Fenomenální divácká kulisa v Novém Městě

Zatímco mnoho biatlonistek včetně Gabriely Koukalové či právě Dahlmeierové zradila stojka, Finka Kaisa Mäkäräinenová chybovala už na ležce. Sice jednou, ale v konečném účtování ji to muselo mrzet. Na další položce zase jednou minula. Posledním okruhem letěla rychle, stahovala ztrátu...

A tak nakonec biatlonistka, jež byla v Östersundu ve sprintu druhá, doběhla na páté pozici. Od třetího místa ji dělilo více než třináct sekund.

Vítková: slibný úvod, dobrá ležka, jedna chyba na stojce

Jako první se z pětice Češek v závodu vydala na trať Veronika Vítková; žena, jež v této sezoně zatím výsledkově zaostávala za dvojicí Koukalová-Puskarčíková.

Na mezičase na druhém kilometru byla Vítková pátá a bylo jasné, že má-li pomýšlet o solidním umístění, ležka bude pro ni stěžejní. A ona ji zvládla!

Chytila výborný rytmus, celé to bylo hotové přesně za půl minuty a přestože byla čtvrtá a pak i pátá rána kalibr, na trestné kolo nemusela. Resumé? Po první střelbě byla průběžně třetí, ztrácela lehce přes sedm vteřin a mohla si říct, že sprint před domácími fanoušky zahájila více než slibně.

Jenže... Zase ta prokletá stojka. Přišla třetí rána... vedle! Zákonitě musela přijít vzpomínka na stíhačku v Pokljuce. Tam rovněž letěla její třetí rána vedle, jenže mimo pak spadla i další. V Novém Městě se to nestalo.

Veronika Vítková na trati sprintu v Novém Městě na Moravě.

Veronika Vítková na trati sprintu v Novém Městě na Moravě.

„Poslední dvě rány jsem si už pohlídala. Na trati to nebylo úplně ideální, diváci mi ale dali sílu. Byl to můj letos nejvyvedenější sprint, mám dobrou pozici pro sobotní stíhačku a doufám, že se zadaří i další dny,“ zůstala Vítková optimistkou v rozhovoru pro Českou televizi.

Na vítězku nakonec ztratila přes 41 vteřin a skončila šestnáctá.

Puskarčíková: Pomalejší běh, jedna chyba

Vzpomínáte na minulý týden? Ve sprintu byla usměvavá blondýnka Puskarčíková ve Slovinsku osmá a ve stíhačce senzačně třetí. A logicky se od ní nyní čekají další skvělé výsledky. Přichází tak nelehký úkol: vyrovnat se s tím.

Ležku zvládla Puskarčíková v Novém Městě obstojně, za jedenatřicet vteřin bez chyby. Na stojce pak nesestřelila jeden terč.

Eva Puskarčíková při střelbě ve sprintu Světového poháru v Novém Městě na...

Eva Puskarčíková při střelbě ve sprintu Světového poháru v Novém Městě na Moravě.

Jedna chyba vlastně nic není, tentokrát ovšem pětadvacetiletou závodnici nepodržel běh (až 30. pozice). Ale trable či snad výčitky z 21. místa Puskarčíková rozhodně nemá: „I jedna chyba je dobrá střelba. Doufala jsem, že předchozí výsledky mi na střelnici pomůžou a ony mi pomohly, takže jsem spokojená.“

Charvátová: za pět při střelbě, stíhačka je v trapu

Třiadvacetiletá Lucie Charvátová; ta, do níž trenéři vkládají potenciál. Za sprint na Vysočině ale musí dostat „pětku“. Přesně tolik chyb na střelnici udělala - při ležce zbabrala hned první dva výstřely, další tři terče ovšem vybílila bryskně. Jenže na stojce pálila mimo hned třikrát.

Stíhačka v sobotu je pryč. I přesto, že její běh byl dvanáctý nejrychlejší, celkově z toho bylo 64. místo.

„Nejsem se střelbou spokojená, zatím je to jak na houpačce. Víkend co víkend se to strašně mění. Jsem introvertní člověk, který se bojí vystupovat na veřejnosti a ti diváci tady, to je mazec,“ líčila posléze.

Velká premiéra Davidové: třikrát vedle, stačilo to na 69. místo

Je jí devatenáct. Je to vítězka letošního závodu IBU Cupu v Beitostolenu a medailistka z dorosteneckého světového šampionátu.

Markéta Davidová zažila v Novém Městě svou velkou premiéru: poprvé se zúčastnila klání Světového poháru.

Na ležce zkazila jednou, na stojce pak dvakrát. Z 96 závodnic, které dorazily do cíle (čtyři nenastoupily), více než dvě desítky předčila. Konkrétně skončila na 69. místě.

Závod SP v biatlonu v Novém Městě na Moravě

Ženy - sprint 7,5 km: 1. Akimovová (Rus.) 21:58,9 (0 trest. okruhů), 2. Chevalierová (Fr.) -4,3 (0), 3. Dunkleeová (USA) -5,1 (0), 4. Dahlmeierová (Něm.) -16,5 (2), 5. Mäkäräinenová (Fin.) -18,2 (2), 6. Braisazová (Fr.) -18,4 (2), 7. Wiererová (It.) -23,4 (1), 8. Bescondová (Fr.) -24,8 (0), 9. Birkelandová (Nor.) -29,4 (1), 10. Preussová (Něm.) -30,9 (1), ...13. Koukalová -36,8 (3), 16. Vítková -41,6 (1), 21. Puskarčíková -52,9 (1), 64. Charvátová -2:00,7 (5), 69. Davidová (všechny ČR) -2:08,9 (3).

Průběžné pořadí (po 6 z 26 závodů): 1. Dahlmeierová 320, 2. Mäkäräinenová 248, 3. Braisazová 227, 4. Dorinová Habertová (Fr.) 215, 5. Koukalová 211, 6. Hauserová (Rak.) 202, 7. Puskarčíková 188, ...16. Vítková 123, 33. Charvátová 52.

MS v biatlonu 2019 v Östersundu (Švédsko)

Světový šampionát biatlonistů 2019 hostí švédský Östersund od 7. do 17. března. Předchozí MS 2017 pořádal rakouský Hochfilzen, kde dominovala Němka Laura Dahlmeierová s pěti zlatými medailemi. Dařilo se i Čechům: Gabriela Koukalová získala zlato (sprint), stříbro (vytrvalostní závod) i bronz (stíhačka). Ondřej Moravec skončil druhý ve vytrvalostním závodě.

Markéta Davidová, Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Michal Krčmář, Johannes Bö, Martin Fourcade, Dorothea WiererováMS ve sjezdovém lyžování, Sport 2019

Nejčtenější

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním...

Program a výsledky mistrovství světa v alpském lyžování ve Švédsku

Ester Ledecká v závodě alpské kombinace na mistrovství světa ve švýcarském...

Mistrovství světa v alpském lyžování míří do švédského Aare. Šampionát se uskuteční od 5. do 17....

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku,...

Vítková nejlepší Češkou, sprint v Soldier Hollow ovládla Röiselandová

NEJLEPŠÍ ČEŠKA. Česká biatlonistka Veronika Vítková doběhla v Soldier Hollow...

Přesná a rychlá střelba, to byl pro Veroniku Vítkovou klíč k 19. místu. Česká biatlonistka v...

Lakomec? Golfista vydělal 1,3 milionu dolarů, caddiemu dal čtyři promile

Americký golfista Matt Kuchar (vpravo) se svým caddiem s přezdívkou El Tucan...

Má tisíc a jeden důvod k úsměvu. Na hřištích válí. Je světovou dvaadvacítkou. Po čtyřech letech...

Další z rubriky

Větrná loterie pro Christiansena. Šlesingr byl ve sprintu devatenáctý

POPRVÉ. Norský biatlonista Vetle Sjaastad Christiansen se raduje v Soldier...

Byť Johannes Thingnes Bö čtyřikrát minul a skončil pátý, norská show v Soldier Hollow pokračuje....

Vítková po sprintu: Zase jsem byla i schopná s někým na trati závodit

NEJLEPŠÍ ČEŠKA. Česká biatlonistka Veronika Vítková doběhla v Soldier Hollow...

Byla v minulých letech zvyklá na ještě mnohem lepší umístění, přesto je 19. místo ve čtvrtečním...

SOUTĚŽ: Tipujte nejlepšího biatlonového střelce

Michal Krčmář v závodu s hromadným startem v Novém Městě na Moravě.

Podobně jako v minulé sezoně, i tentokrát se na iDNES.cz hledá nejlepší střelec či střelkyně mezi...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz