Gabriela Soukalová vysílá do třetího úseku Michala Šlesingera | foto: Český biatlon, Petr Slavík

Smíšená štafeta jela po prvním úseku poslední, skončila desátá

  • 398
Jsou mistry světa z Kontiolahti. Ve smíšené štafetě v Canmore však bylo favorizované české kvarteto po prvním úseku až úplně poslední, dvaadvacáté. Potom už Češi stoupali pořadím, ale na více než desátou příčku v cíli to nestačilo. Za suverénními vítězi Němci zaostali o 2:04 minuty.

Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec. V navlas stejném složení vybojovali před jedenácti měsíci zlaté medaile na světovém šampionátu v Kontiolahti.

Také tentokrát patřili společně s Německem a Itálií k největším favoritům.

Jenže skutečnost na trati byla úplně jiná.

On-line

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži.

Pouze v průběhu prvního kola byly české barvy k vidění v popředí závodu, když zde Vítková uháněla s dalšími „kolegyněmi“ z první desítky pohárového pořadí Wiererovou a Hildebrandovou.

A potom už bylo zle.

Při první ležce přecvakávala, první terč sestřelila, načež začalo velké trápení. Vyústilo ve trojnásobné objetí trestného kola.

Vítková po něm kroužila jako jediná ze všech, Češi byli rázem beznadějně poslední z 22 štafet, se ztrátou 1:45 minuty na čelo a 58 vteřin na předposlední Estonsko.

„Tu položku Verča nezvládla. Byla víc napjatá, než měla být,“ hodnotil trenér Zdeněk Vítek pro Českou televizi. „V individuálních startech byly její ležky ovlivněné větrem, jenže tahle byla vyloženě nezvládnutá. To nebylo uskupení, ale rány vpravo, nahoře, daleko. Doufám, že šlo jen o výjimku. Přece jen je Verča zkušená závodnice.“

Vše, co následovalo, byly pouze záchranářské práce. Soukalová i Šlesingr pouze jednou dobíjeli. Předvedli druhý, respektive první běžecký čas úseku a vytáhli Čechy postupně na 9. místo. Finišman Moravec (dvě dobití) jej po prohraném boji se Švýcary o jednu příčku pohoršil.

Gabriela Soukalová při střelbě ve stoje v závodu smíšených štafet.
Michal Šlesingr na třetím úseku závodu smíšených štafet.

Gabriela Soukalová byla na úseku druhá nejrychlejší a Michal Šlesingr nejrychlejší

„Ti tři předvedli parádní výkony, jak běžecky, tak i střelecky, vždyť nikdo nedobíjel na položce víc než jednou,“ shrnul Vítek.

Bezkonkurenční byla tentokrát německá čtveřice v sestavě Hildebrandová, Preussová, Peiffer a Schempp.

Druzí jsou navzdory jednomu trestnému kolu Italové a třetí nečekaně Norové, přestože jim v Canmore chybělo pět nejlepších závodníků.

Jak se vše odehrálo

Start závodu smíšených štafet v Canmore.

Po kolapsu na ležce byla stojka v podání Vítkové naopak bezchybná, nicméně ztráta na posledním místě zůstávala stále hrozivá a přerostla dvě minuty.

V čele závodu dorazilo na první předávku společně trio Švýcarsko, Itálie, Německo, naopak Češka už zůstala na 22. místě, dvě vteřiny za předposledním Slovenskem.

Soukalová si poté vyzkoušela roli, kterou nezná: vyrážet úplně poslední.

První žena Světového poháru už po 800 metrech předběhla tři štafety. Po čisté ležce pokračovala šestnáctá, po stojce s jedním dobíjením patnáctá a na předávku dorazila čtrnáctá - s odstupem 2:07 minuty na čelo a 41 vteřin na první desítku.

Na svém úseku byla Soukalová druhá nejrychlejší, o 13 vteřin za Finkou Mäkäräinenovou.

Oberhoferová naopak odeslala při ležce na trestné kolo i favorizovanou italskou štafetu, zatímco na stojce tentýž osud potkal Francouzku Bescondovou.

Německý tým, za nějž zvládly Hildebrandová a Preussová úvodní dva úseky jen se dvěma dobíjenými ranami, držel už v poločase závodu první pozici s 23vteřinovým náskokem před oslabeným Norskem.

Šlesingr po jednom dobití vleže jel jedenáctý a když skvostně odstřílel stojku v rytmu za 25 vteřin, ocitl se dokonce na osmé příčce, těsně před Francouzem Beatrixem. Ten jej v posledním kole předstihl, a tak Šlesingr vyslal do závěrečného úseku Moravce z 9. místa se ztrátou 2:12 minuty. Přesto na svém úseku dosáhl absolutně nejlepšího běžeckého času.

Ve vedení mezitím Němec Peiffer na třetím úseku neudělal jedinou chybu a navyšoval náskok až na minutu před Norskem a Itálií, vracející se zásluhou Hofera do popředí.

Čtvrtý úsek v podání Schemppa podtrhl německou dominanci, vítězné kvarteto vyhrálo s převahou 1:12 minuty před druhými Italy.

Moravec na každé položce jednou dobíjel, předstihl jej Švýcar Wiestner, a tak posléze uzavíral první desítku.

„Ondra dobíhal ztrátu a i když měl šesté místo na dostřel, tak ho jedna rána, kterou dobíjel, vždy zdržela,“ podotkl Vítek. „Ale s aklimatizací se už srovnal a dneska to od něj byl pěkný výkon.“

Světový pohár biatlonistů

Canmore (Kanada)

Smíšená štafeta: 1. Německo (Hildebrandová, Preussová, Pfeiffer, Schempp) 1:05:38,8 (0 tr. okruhů + 4 dobíjení), 2. Itálie (Wiererová, Oberhoferová, Hofer, Windisch) -1:12,9 (1+10), 3. Norsko (Olsbuová, Solemdalová, Os, Bogetveit) -1:23,8 (0+7), 4. USA -1:25,5 (1+9), 5. Francie -1:30,7 (1+8), 6. Kanada -1:34,3 (0+4), ...10. ČR (Vítková, Soukalová, Šlesingr, Moravec) -2:04,3 (3+7).


Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)