Yao Ming dal 26 bodů, Houstonu to nestačilo

• 269
New York - Ani 26 bodů čínské hvězdy Yao Minga nestačilo basketbalistům Houstonu k výhře v domácím utkání proti L.A.Lakers. Kobe Bryant se blýskl 23 body a hosté nakonec v jednom ze čtyř duelů úterního programu zámořské NBA vyhráli 102:94. Houstonu citelně chyběl Tracy McGrady, Lakers se zranil Lamar Odom.

Atlanta (8/12) - Denver (12/7) - 87:100
(29:22, 25:21, 16:28, 17:29)
Hostující Carmelo Anthony nastřílel 26 bodů (10/25 z pole), ale byl to nejmenší muž NBA Earl Boykins, který měl hlavní zásluhu na rozhodující šňůře 17:1 - ta nakonec hostům pomohla k relativně jasné výhře, ačkoli v průběhu zápasu prohrávali až o 13 bodů.

Boykins nastřílel 19 bodů (8/11 z pole), z toho 9 během klíčové fáze hry v poslední čtvrtině - obrana Atlanty si s jeho rychlostí nevěděla rady. J.R.Smith nastřílel za hosty 17 bodů, Marcury Camby zaznamenal 8 bodů, 17 doskoků a 4 bloky.

Hawks i bez svého nejlepšího střelce Joea Johnsona velmi dobře začali a v poločase vedli 54:43, ale po přestávce už přidali jen 33 bodů a v jednom úseku hry (přelom 3. a 4.čtvrtiny) dokonce minuli 18 (!) střel v řadě za sebou - to je rekord letošní sezony.

Hawks prohráli potřetí za sebou a od překvapivě dobrého startu do sezony (4/1) neuspěli v 11 z dalších 15 zápasů. V minulém týdnu však překvapivě vyhráli právě v Denveru (98:96), když v poslední čtvrtině dotáhli sedmnáctibodovou ztrátu. Nejlepším střelcem domácích byl Josh Smith s 21 body, 10 doskoky, 5 asistencemi a 5 bloky (8/15 z pole).
Střelci:
Hawks
- Smith 21b. a 10d., Lue 16, Stoudamire 13, Williams 10, Pachulia 8...
Nuggets - Anthony 26, Boykins 19, J.R.Smith 17, Diawara 9, Camby 8b. a 17d., Nene 7, Evans 6b. a 10d...
střelba: 41% - 49% (trojky: 3/13 - 7/18)

(32:25, 36:29, 27:29, 31:30)
Proti týmu ze svého rodného města zazářil domácí Matt Barnes - vylepšil si osobní rekordy na 32 bodů a 11 doskoků (trojky 6/9). V jeho stínu trochu zůstal další vynikající výkon mladého pivota Andrise Biedrinse, který zaznamenal 20 bodů, 14 doskoků a 3 bloky se střelbou 7/7 z pole a 6/6 z šestek - ještě nikomu v historii se nepodařilo nastřílet tolik bodů a doskočit tolik míčů, aniž by minul jedinou střelu.

Domácí nastoupili bez zraněných Jasona Richardsona a Troye Murphyho, ale dařilo se všem 6 hráčům ve "zúžené" rotaci - celá šestice nastřílela aspoň 14 bodů a odehrála přes 31 minut. Trojice náhradníků Foyle, McLeod a Roberson hrála jen sporadicky.

Warriors vyhráli teprve podruhé z posledních 7 zápasů, ale Sacramento dokázali přehrát v obou letošních soubojích. Tentokrát měli úspěšnost střelby 53% a vedli téměř po celý zápas - do poločasu si vybudovali čtrnáctibodový náskok, který ve druhé půli udrželi.

Hlavní zbraní domácích byly trojky - nasázeli jich do koše soupeře celkem 15 z 27 pokusů. Kromě Barnese se dařilo především Mickaelu Pietrusovi (trojky 4/6 - 21 bodů), 3 trojky přidal Monta Ellis (16 bodů) a 2 Baron Davis, který sice trefil proti těsné obraně Rona Artesta jen 4 z 15 střel z pole, ale ke 14 bodům přidal 13 asistencí.

Hostům nestačilo 32 bodů Kevina Martina (32 bodů, 10/18 z pole), Ron Artest přidal 22 bodů a 9 doskoků, když sice trefil jen 4 ze 14 střel z pole, ale také 13 ze 13 trestných hodů.  John Salmon zaznamenal 18 bodů a 10 asistencí a Mike Bibby 16 bodů (trojky 4/12).

Když Ron Artest po zápase viděl, kolik bodů zaznamenal Matt Barnes, v rozhovoru s novináři řekl: "Můj Bože, tak to je asi něco, na čem musím zapracovat - bránit Barona Davise i Matta Barnese najednou..."
Střelci:
Warriors
- Barnes 32b. a 11d., Pietrus 21, Biedrins 20b. a 14d., Dunleavy 20, Ellis 16, Davis 14b. a 13as...
Kings - Martin 32, Artest 22, Salmons 18b. a 10as., Bibby 16, Abdur-Rahim 11...
střelba: 53% - 43% (trojky: 15/27 - 10/32)

(25:21, 26:33, 13:30, 30:18)
Rockets nastoupili bez Tracyho McGradyho (záda), jehož návrat na palubovky je zatím nejistý, ale hostům se už ve 4.minutě naopak zranil Lamar Odom - zranění kolena, které nevypadalo v první chvíli až tak vážně, si podle posledních zpráv vyžádá minimálně měsíc léčení.

Domácí v čele s Yao Mingem (26 bodů, 9/19 z pole) vedli v úvodu až o 10 bodů, ale Lakers do poločasu otočili na 54:51 a ve třetí čtvrtině smetli svého soupeře 30:13, když Rockets postihl velký střelecký výpadek a navíc ztráceli jeden míč za druhým (celkem 10 za tuto čtvrtinu) - proti výborné obraně Lakers se nedokázal prosadit ani Yao, který dal jen 5 bodů za 2.půli.

Lakers si vybudovali i díky šňůře 16:0 až sedmadvacetibodový náskok a všechno vypadalo jasně - Kobe Bryant si už dokonce ledoval kolena na střídačce, ale nakonec se ještě musel v závěru vrátit do hry.

Domácí předvedli v koncovce velký nápor, vyhráli úsek hry 19:0 (!) a snížili až na rozdíl 2 bodů (92:94). Lakers, kteří nedali téměř 7 minut ani bod, se ale probudili včas. Kwame Brown dopíchl na začátku poslední minuty do koše míč po nájezdu Bryanta (96:92) a Smush Parker srazil Rockets 26 s před koncem definitivně do kolen (98:92).

"To byl nejdivnější zápas, jaký jsem kdy hrál," prohlásil po zápase Bryant, který sice trefil jen 8 z 26 střel (23 bodů), ale pomohl svému týmu v klíčových chvílích. "Ještě nikdy se mi nestalo, abych si začal ledovat kolena a potom se ještě musel vrátit do hry..."

Luke Walton zaznamenal za hosty 18 bodů, 7 asistencí a 5 doskoků (7/10 z pole), obrana Lakers donutila domácí k 20 ztraceným míčům. Za Houston nastřílel Luther Head (v základní pětce místo McGradyho) celkem 21 bodů (trojky 4/8), když spolu s náhradníky táhl závěrečný nápor domácích.

Na palubovce se po dlouhé době aspoň na chvíli objevil domácí Bonzi Wells, který kvůli problémům s trenérem Van Gundym nehrál od 3.zápasu - Rockets by jeho body určitě potřebovali, protože bez McGradyho mají bilanci 9/31.
Střelci:
Rockets
- Yao 26, Head 21, Lucas 13, Howard 10...
Lakers - Bryant 23, Walton 18, Parker 14, Brown 12, Radmanovič 10, Cook 8...
střelba: 45% - 48% (trojky: 7/27 - 8/22)

(30:29, 20:23, 23:23, 21:18)
Ve vyrovnaném utkání ani jeden z týmů nevedl dvouciferným rozdílem a nakonec se rozhodovalo až v dramatické koncovce. Šest a půl minuty před koncem se zdálo, že k výhře mějí blíž hosté, kteří po tříbodové akci Rasharda Lewise vedli 86:79, ale poslední minuty zvládli lépe Bucks.

Nejlepší střelci Michael Redd (22 bodů, 6/16 z pole) a Ruben Patterson (21 bodů, 8/10 z pole, 4 zisky) vyrovnali skóre na 88:88 a uzdravený Charlie Villanueva (15 bodů) pak dvakrát za sebou dostal Bucks do nejtěsnějšího vedení (podruhé 93:92 tři minuty před koncem). Závěr se pak změnil v nervózní bitvu obran, ve které už ani jeden tým nedal koš ze hry.

Hostující Nick Collison trefil minutu a půl před koncem 1 ze 2 trestných hodů a vyrovnal na 93:93, přesně minutu a 14 sekund před závěrečným klaksonem ho pak napodobil domácí Andrew Bogut (16 bodů, 9 doskoků a 6 asistencí, 7/8 z pole) a nakonec se ukázalo, že jeho šestka byla vítězná. Ve zbývajícím čase už koš nepadl, poslední šanci promarnil Luke Ridnour, který nedokázal přihrát pod koš zcela volnému Lewisovi a přes dva hráče minul zoufalou střelu v poslední sekundě.

Sonics (stále bez Raye Allena) prohráli navzdory tomu, že měli úspěšnost střelby 51% a celkem 6 hráčů nastřílelo aspoň 12 bodů. Lewis zaznamenal 26 bodů (11/20 z pole), Chris Wilcox přidal 16 bodů a 8 doskoků (7/11). Sonics ztratili celkem 20 míčů (Ridnour 6, Wilkins 5) a jejich šňůra 3 výher v řadě je u konce.