WNBA má za sebou dramatický úvod

• 6
New York - Utkání mezi obhájkyněmi titulu Detroit Shock a newyorským týmem Liberty uzavřelo velmi dramatické první kolo letošního play-off. Shock se s podceňovaným soupeřem hodně natrápily a udolaly ho až po prodloužení rozhodujícího třetího zápasu 71:70. Ve finále Východní konference se utkají s Indianou.
Detroit byl jako nasazená jednička Východu v sérii proti Liberty jasným favoritem, ale překvapivě jednoznačně prohrál první zápas v newyorské Madison Square Garden 51:73. Na domácí palubovce pak Shock ve druhém utkání série horko těžko odolávaly závěrečnému náporu soupeře a vyhrály 76:73.

V rozhodujícím včerejším utkání, které se hrálo opět v Detroitu, vedl hostující tým už o 10 bodů a senzace byla blízko, ale závěr přece jen patřil "all-star hvězdám" favorita. Heroický výkon podala především Cheryl Ford, který navzdory zranění kolena odehrála 39 minut a zaznamenal 17 bodů a 10 doskoků.

"Vůbec by mě nenapadlo, že Cheryl může dnes odehrát 39 minut," prohlásil po utkání kouč Bill Laimbeer. "Tahle mladá žena má ale ohromné srdce. Lidé si nedovedou představit, jak těžké to pro ni muselo být..."

Další hvězdou utkání byla z české ligy dobře známá Deanna Nolan, která nastřílela 22 bodů, včetně vyrovnávacího koše na 69:69 zhruba minutu před koncem. New York vedl 2 minuty před koncem prodloužení o 5 bodů, ale Katie Smith trefila trojku, Nolan vyrovnala a rozhodující koš přidala po útočném doskoku Cheryl Ford její spoluhráčka Swin Cash.

Liberty měly ještě možnost vyrovnat, ale Jannelle McCarville trefila 4 sekundy před koncem jen jeden trestný hod ze dvou pokusů. Detroit se ve finále konference utká s druhou nasazenou Indianou, která o den dříve musela dotahovat dvaadvacetibodový náskok Connecticutu, aby také po prodloužení postoupila 2:1 na zápasy. Hned v prvním zápase této série se hrálo trojnásobné prodloužení.

V Západní konferenci potvrdil pozici jedničky jednoznačným postupem tým Phoenix Mercury, ve druhé sérii pak o postupujícím rozhodla až dramatická koncovka třetího utkání, ve které San Antonio Silver Stars porazily šampionky z roku 2005 Sacramento Monarchs.