Damian Lillard z Portland Trail Blazers v utkání proti Brooklyn Nets.

Damian Lillard z Portland Trail Blazers v utkání proti Brooklyn Nets. | foto: AP

Lillard i Russell přes ohromující střelecké výkony v NBA prohráli

• 6
Jako první v této sezoně NBA zaznamenal Damian Lillard z Portlandu 60 bodů, jenže na vítězství nad basketbalovým Brooklynem to bylo málo, hosté vyhráli 119:115. Střeleckou explozi předvedl i D'Angelo Russell (52 bodů), ale s Golden State ztratili duel na palubovce Minnesoty v prodloužení a padli 119:125.

NBA přišla o hvězdu. Curry už si prý v této sezoně nezahraje

Damian Lillard 60 nastřílenými body vylepšil své osobní i klubové maximum. Střelbu z pole měl devětadvacetiletý rozehrávač 19/33, proměnil sedm trojek z 16 pokusů a všech 15 trestných hodů.

„Dal šedesát, ale naštěstí pro nás potřeboval 65,“ komentoval jeho výkon Spencer Dinwiddie, který byl s 34 body nejlepším střelcem vítězného Brooklynu. Kyrie Irving přidal 33 bodů.

Velký střelecký výkon Damiana Lillarda:

Sestavu Golden State, zdecimovanou o zraněné Stephena Curryho, Klaye Thompsona či Draymonda Greena, táhl D’Angelo Russell, jenž sám před pár dny laboroval s pohmožděným kotníkem.

Letní posila z Brooklynu přidala k 52 bodům po devíti doskocích i asistencích, ale drama v závěru ovládla Minnesota. Klíčovou trojku dal 23 sekund před koncem prodloužení Andrew Wiggins, se 40 body nejlepší střelec vítězů.

„S míčem v rukou jsem schopen čehokoli. Pokaždé se snažím něco vymyslet, dnes nám to navíc i padalo. Přesto jsme prohráli, to se v NBA stává,“ řekl třiadvacetiletý Russell, jenž v pátek připomenul Ricka Barryho. Ten v roce 1978 odehrál v dresu Warriors poslední zápas s bilancí alespoň 52+9+9, když dal ještě o tři body víc.

Souboj D’Angelo Russell vs. Andrew Wiggins:

Ani další zářivý individuální výkon na výhru nestačil. Dvacetiletý Slovinec Luka Dončič už počtvrté v sezoně dosáhl na triple double, 38 body si zlepšil osobní rekord, jenže Dallas doma prohrál s New York Knicks 102:106. Dončič nasbíral i 14 doskoků a 10 asistencí.

Spokojený však nebyl, v prodloužení totiž z velké dálky minul střelou, kterou mohl vyrovnat. „Špatně jsem se rozhodl, ani jsem v té chvíli vystřelit nechtěl. Co dodat, zase jsem zklamal spoluhráče,“ povzdechl si Dončič.

Osobní maximum si vylepšil také Kamerunec Pascal Siakam na 44 bodů, k tomu dodal 10 doskoků a obhájci titulu Torontu pomohl k výhře nad New Orleans 122:104.

Šampioni z Toronta přišli o zraněného rozehrávače Kyla Lowryho, který si v pátečním zápase zlomil palec levé ruky. V létě byl americký basketbalista se stejným palcem na operaci vazů.

Třiatřicetiletý Lowry se zranil v první čtvrtině. Na chvíli se do hry ještě vrátil a dal dvě trojky, před poločasovou pauzou však definitivně odstoupil.

„Původně jsme si mysleli, že mám něco s nehtovým lůžkem, protože zmodral. Ale rentgen objevil malou zlomeninu,“ uvedl Lowry. A dodal, že toto zranění s červencovou operací nesouvisí. Jak je vážné, uvidí až po návštěvě specialisty.

Torontu se zranil i Serge Ibaka, jenž si podvrtnul kotník.

Drama v Utahu rozhodl Chorvat Bojan Bogdanovič trojkou v poslední sekundě a povedený zápas korunoval 33 body. Utah zdolal 103:100 Milwaukee, jehož řecký lídr a nejužitečnější hráč minulého ročníku Janis Adetokunbo dal 30 bodů a doskočil 13 míčů.

Vítězná střela Bojana Bogdanoviče:

LA Lakers oslavili sedmou výhru v řadě, Miami zdolali 95:80. Anthony Davis zvládl 26 bodů, osm doskoků a sedm asistencí, LeBron James 25 bodů, z toho 12 v poslední čtvrtině. Celek z Los Angeles potvrdil postavení nejlépe bránícího týmu v úvodu soutěže.