DeJuan Blair (nahoře) je po krátké ruské anabázi zase doma ve Státech.

DeJuan Blair (nahoře) je po krátké ruské anabázi zase doma ve Státech. | foto: AP

Všichni mluví jen italsky. A tak hráč NBA raději míří zpět domů

  • 5
Účty za nás nikdo nezaplatí a basketbal je všude stejný. Tak se hráči NBA v době výluky zaříkávají, když míří vydělávat sportem jinam – do Evropy, do Číny. Jenže někdy jejich snaha stačí jen na velmi krátké příběhy.

"Připravte se úplně na všechno," varuje ostatní DaJuan Summers. Ten přitom nezamířil někam na Dálný východ, ale do Itálie. Jenže angažmá v Sieně – pro našince krásné turistické destinaci v normální evropské zemi – se basketbalistovi Detroitu zprotivilo.

"Druhý den, co mi dali auto, do mě napálil malý jeep," líčil basketbalista pro Yahoo. "Nikdy předtím jsem neměl nehodu, teď jsem skončil na zadním sedadle na opačné straně vozu. Byl jsem v šoku, jezdí se tu mezi pruhy, není to vůbec organizované jako v USA."

Místo tréninku musel do nemocnice. Pomoc nepřišla, všichni na něj mluvili jen italsky. Změnilo se to až ve chvíli, kdy někdo zjistil, že hraje za místní basketbalisty.

Trable mimo hřiště však nekončily. "Na zápasy jsme jezdili osm hodin autobusem nebo létali linkou, takže jsme bojovali o místo u exitu, abychom si natáhli nohy. Postele v hotelích byly malé."

Summers tak zažil v koncentrované podobě vše, nač se upozorňovalo: borci z NBA jsou zvyklí na luxus soukromých tryskáčů a špičkového ubytování, mohou se soustředit jen na hru. V Evropě to neplatí – a ani sport není úplně stejný. "Varováním mi mělo být už to, že jsem v lize najednou hrál dvakrát méně minut než v přípravě," soudí Summers. "Bylo to zvláštní. V Evropě dávají větší důraz na obranu, přitom se tu hraje méně silově."

Resumé – po čtyřech soutěžních zápasech v Sieně skončil.

A není sám. Ruská Samara po stejném počtu duelů poslala zpět do San Antonia DeJuana Blaira. Pravda, měl krátkodobý kontrakt na tuto dobu, jenže se mu skvěle vedlo s průměrem 16 bodů na zápas. Málo platné. Tak aspoň něco málo si odveze domů: "Bylo to nezapomenutelné a holky jsou zde neuvěřitelně krásné."

Třetí případ: Earl Clark z Orlanda vyrazil do Číny, bez jediného odehraného zápasu se však vrátil. "Nemohl jsem si zvyknout na jídlo," znělo původní odůvodnění; pak jej Clark změnil na rodinné důvody, konkrétně těhotnou přítelkyni.

Všichni teď společně mohou doufat, že majitelé klubů a hráči se dohodnou a NBA brzy začne. Dá se čekat, že jim italské památky, ruská děvčata ani čínská kuchyně příliš chybět nebudou.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž