Viktor Půlpán z Pardubic zakončuje na brněnský koš, zastavit ho nedokázal Roman...

Viktor Půlpán z Pardubic zakončuje na brněnský koš, zastavit ho nedokázal Roman Zachrla. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pilný žák dvou učitelů zatím hraje druhé housle. Ale až se zklidní...

  • 0
Hra na dva rozehrávače, to je basketbalová postmoderna. Následovat jeden ze světových trendů, to však jde české reprezentaci dost obtížně, když za Tomášem Satoranským zeje ohromná výkonnostní propast. Jeden z náctiletých mladíků, kteří pracují na jejím zasypání, se jmenuje Viktor Půlpán. A v Kooperativa NBL patří k důležitým stavebním kamenům pro lídra tabulky JIP Pardubice.

Před sezonou přislíbil trenér Dušan Bohunický teprve osmnáctiletému talentu velký prostor. Tento slib dnes plní. Půlpán tráví na hřišti v průměru 18 minut na zápas.

Například po souboji s Ariete Prostějov byl označen za první hvězdu zápasu. Za 26,5 minuty na hřišti tehdy nastřílel 14 bodů, doskočil i získal po čtyřech míčích a přidal pět asistencí.

Odchovanec „welschovské“ líhně z východočeských Holic si však žádné velké zásluhy o aktuální kralování Pardubic české nejvyšší soutěži nedělá. „Za naším skvělým startem je široká rotace a velká zkušenost. Do týmu přišli Dušan Pandula, Ondra Kohout a Joseph Wall,“ soudí Půlpán.

A pochválí i svého kolegu na dirigentské pozici - Levella Sanderse, o plných 21 let staršího: „Ell to tady drží svými zkušenostmi.“

Není se asi co divit, že český mladík slova amerického veterána hltá. „Pro mě je spolupráce s Ellem hrozně moc prospěšná. Potkáváme se každý trénink, hrajeme spolu. Jako mladší jsem byl hodně poblázněný, poradil mi, ať jako rozehrávač na pozici jedna hru co nejvíce zklidním a nedělám zbytečné ztráty,“ popisuje Půlpán, v čem už dostal instrukce.

Co se týče učitelů, těžko by si mohl přát lepší. Kromě Sanderse jej cennými radami zásobuje i hlavní trenér Dušan Bohunický, v minulosti opora Sparty Praha či Kondorů Liberec.

Viktor Půlpán

rozehrávač, 190 cm

Narodil se 17. srpna 1996. S basketbalem začínal v Holicích, od minižákovských kategorií však působí v Pardubicích. S tamním mládežnickým klubem BK Synthesia vybojoval několik českých titulů. V kategoriích do 17 let (2013) i do 19 let (2014) byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem finálového turnaje.

Od sezony 2013/14 zároveň působí v nejvyšší české soutěži v dresu JIP Pardubice a hostuje do první ligy za Sokol Hradec Králové.

V reprezentaci stihl Viktor Půlpán evropské šampionáty do 16 let 2012 i letošní evropský šampionát osmnáctiletých.

Mládežnickými výběry České republiky prošla i jeho starší sestra Aneta, dnes křídlo prvoligového Noem Arch Brno, starší sourozence následuje desetiletý benjamínek Marek.

Právě důvěry slovenského kouče, který se na začátku tisíciletí usadil v Česku, s Půlpán velice cení. „Znamená pro mě hrozně moc,“ děkuje hráč. „Už minulou sezonu, když jsem začínal v NBL, jsem dostával od trenéra Bohunického hodně příležitostí. Snažím se každou minutu maximálně využít.“

Svou hrou však Půlpán spíše než někdejšího čarostřelce Bohunického připomíná kontrolora Sanderse. Svou kvalitu v roli zásobovače spoluhráčů prokázal i během letního mistrovství Evropy do 18 let: s 6,7 asistencemi na zápas byl na turnaji jasně nejlepší. V klíčovém duelu proti Anglii, který rozhodl o setrvání Čechů v elitní divizi, jich nasbíral dokonce 13.

Ve své druhé sezoně v NBL si připisuje „jen“ 2,6 finální přihrávky na utkání, významně však pozvedl svůj loňský průměr 0,9. (Pro srovnání: ti nejlepší ligoví rozehrávači sbírají nad pět asistencí za zápas, na hřišti však tráví o více než deset minut déle než Půlpán.)

Na cestě mezi českou basketbalovou špičku poznává východočeský mladík i mimosportovní úkoly, jejichž plnění se žádá od profesionálního sportovce. Třeba společný projekt „Beksy“ a Komorní filharmonie Pardubice.

„Tu spolupráci si hodně užívám,“ tvrdí Půlpán. „Už jsme měli několik společných akcí - natáčeli jsme video, byli fotit... Bavili jsme se filharmoniky a dozvěděli se, jak to oni mají ve své kariéře. To pro mě bylo hodně zajímavé.“

Před objektivem se Půlpán ocitl v úloze trumpetisty či houslisty. Zvlášť druhý z obou svěřených nástrojů mu však nebyl cizí. „Sestra Aneta na housle hrála, takže jsem se s nimi doma setkával často,“ prozrazuje na někdejší členku juniorských basketbalových reprezentací.

Čtyřiadvacetiletá Aneta dnes střílí na koš už jen v rámci snahy odreagovat se od studia paragrafů, o šest let mladší zatím hodlá naplno krotit míč. „Největším snem, asi jako každého, je NBA. Cílem je ale dostat se do Evropy a bylo by skvělé zahrát si Euroligu proti nejlepším evropským hráčům,“ přál by si.

Dnes patří Viktor Půlpán k největším talentům v Kooperativa NBL. A zítra?

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)