V NBA byl černý den favoritů

• 1
New York - Pondělí bylo v NBA černým dnem favoritů. Obhájci titulu San Antonio Spurs prohráli v Memphisu a ještě se jim zranil Tim Duncan, Minnesota si odváží porážku z Utahu, když pro změnu hrála více než polovinu zápasu bez vyloučeného Kevina Garnetta. V Atlantě neuspěl ani dosud neporažený tým New Orleans.
Orlando - New York 68:75
Orlando (stále bez zraněného Giričeka) zažilo střelecky nejhorší den za 15 let historie klubu - proti výborné obraně hostů v čele s Thomasem a Mutombem se hráči domácích nedokázali vůbec prosadit a celkových 25% úspěšnosti střelby je neslavným rekordem Magic. Loňský nejlepší střelec NBA Tracy McGrady byl neustále zdvojován, nastřílel jen 6 bodů za 1.půli a celkově proměnil pouhých 5 z 20 střel. Rozhodující šňůra 0:9 přišla na přelomu 3.a 4.čtvrtiny a zásluhu na ní měl rozehrávač hostů Charlie Ward. Pro New York je včerejší výhra první v sezoně po dvou porážkách.

Atlanta - New Orleans 90:80
Atlanta zahájila sezonu třemi porážkami v řadě (i když 2 z nich byly v prodloužení), New Orleans naopak třemi výhrami. Na palubovce to ale včera podle "papírových předpokladů" nevypadalo, a to přesto, že domácím chyběl nejlepší střelec Jason Terry, potrestaný za hrubý faul v minulém utkání. V hale pro téměř 20 000 diváků bylo téměř prázdno (3 000?), ale fanoušci, kteří nepřišli, mohli litovat - jejich tým hrál s velkým nasazením, ani jednou během utkání neprohrával a s přehledem odvedl svému soupeři úvodní porážku sezony z New Orleans. Za Terryho na rozehrávce výborně zaskočil Jacque Vaughn a Hawks jasně předčili svého soupeře v doskakování, což jinak bývá velká zbraň Hornets. Ti hráli samozřejmě znovu bez Jamala Mashburna, který po operaci kolena bude chybět zřejmě ještě 6 týdnů.
Střelci:
Hawks
- Glover 20, S.Jackson 19, Abdur-Rahim 18, Mohammed 10 (Ratliff 6 bodů a 10 doskoků)
Hornets - Traylor 20 bodů a 10 doskoků, Wesley 19, B.Davis 13, P.J.Brown 8 bodů a 12 doskoků
střelba: 43% - 41%
doskoky: 50 - 42

Memphis - San Antonio 88:80
Nejlepší hráč NBA z posledních dvou sezon Tim Duncan začal zápas ve velkém stylu a za prvních 7 minut nastřílel 10 bodů - po své poslední úspěšné střele ale dopadl nešťastně na palubovku a zranil si kotník (za stavu 10:20). Podle prvních zpráv se jedná o "středně silný" výron a Duncan se v dalších zápasech zřejmě připojí k Tonymu Parkerovi, který je se stejným zraněním na marodce Spurs. Domácí Grizzlies oslabení obhájců titulu dokonale využili, a i když 1.čtvrtinu ještě prohráli 16:27, od druhé začali být na palubovce lepším týmem. Druhou čtvrtinu vyhráli naopak 29:17 a kouč hostů Gregg Popovich byl dokonce za výpady proti rozhodčím vyloučen. Hosté vsadili vše na obranu a díky ní drželi v nepříliš pohledném utkání šanci na výhru až do samého závěru (76:78 zhruba 2 a půl minuty před koncem). Domácí ale dokázali koncovku vyhrát 12:2 (Swift 5 bodů), když proměnili 8 z 10 trestných hodů.
Střelci:
Grizzlies
- Swift 14, J.Williams 13, Person a Watson 12, M.Miller 10
Spurs - Nestěrovič 13 bodů a 14 doskoků, Ginobili 13, Duncan, M.Rose a Mercer 10
střelba: 37% - 38%
doskoky: 44 - 47 (útočné 13 - 8)
ztráty: 18 - 24 (!)

Dallas - Miami 103:93
Dallas nakonec svým typickým způsobem rozstřílel oslabené Miami (stále bez Carona Butlera, ale i Eddieho Jonese a Dwyanea Wadea), ale neměl to proti týmu, který ještě letos nevyhrál (0/4), zdaleka jednoduché. Celá základní pětka domácích (a s ní i náhradník Jamison) nastřílela dvouciferný počet bodů, ale jasnou jedničkou byl včera Dirk Nowitzki, který 16 ze svých 30 bodů nastřílel v rozhodující 3.čtvrtině. V obraně Mavericks to ale příliš neklapalo, a tak rozhodující nakonec bylo, že Dallas se mohl opřít o své typické zbraně - střelbu šestek (včera 16/17, tedy více než 94% úspěšnosti) a také nízký počet ztracených míčů.
Střelci:
Mavericks
- Nowitzki 30, Nash 18 bodů a 11 asistencí, Delk 17, A.Walker 13, Finley 11, Jamison 10
Heat - Haslem 20 bodů a 12 doskoků, J.Wallace 19, Odom 17, Alston 15, B.Grant 13 bodů a 12 doskoků
střelba: 51% - 47% (trojky: 9 - 7)
trestné hody: 94% (!) - 67%
doskoky: 36 - 43 (útočné 4 - 12!)
ztráty: 11 - 18

Chicago - Houston 66:98
Bulls znovu "vyhořeli" a už potřetí ze čtyř letošních zápasů prohráli o více než 25 bodů. Bez Scottieho Pippena (oteklé koleno) působili zcela bezradně, hráli příliš individualisticky a katastrofálně stříleli (27% z pole). V pohodě hrající Houston donutil domácí k 19 ztrátám míče a ani jednou v utkání neprohrával. Jediné, v čem byl horší, byly útočné doskoky - to ale bylo jen proto, že pod chicagským košem nebylo díky výborné střelbě Rockets co doskakovat. Za zmínku určitě stojí idnividuální střelecký zápis loňského nováčka Bostjana Nachbara - trojky 4/4!

Utah - Minnesota 93:88
Podceňovaný Utah si už letos podruhé vyšlápl na horkého favorita (v úvodním utkání porazil Portland) - je ale pravdou, že mu k tomu hodně pomohl Kevin Garnett, který už ve 2.čtvrtině neudržel nervy na uzdě, byl vyloučen a hodně hosty oslabil. Garnett se rozčílil na rozhodčího za to, že na něj neodpískal faul, a při oddechovém čase za ním vyrazil "vyjádřit svou nespokojenost." Kouč Flip Saunders se Garnetta marně snažil zadržet a rozhodčí po chvíli dohadování odpískal Garnettovi druhou technickou chybu a vyloučil ho. Garnett pak vztekle hodil míč mezi domácí jásající diváky, takže je možné, že bude následovat i disciplinární trest pro příští zápas. Minnesota je letos silná i bez Garnetta a díky výborně hrající dvojici Cassell-Sprewell vedla ješě v poslední čtvrtině o 7 bodů, ale skvěle doskakující domácí (Ostertag 21 doskoků!) předvedli šňůru 15:3 a především zásluhou skvěle střelecky disponovaného Matta Harpringa (32 bodů a 10 doskoků) dovedli zápas do vítězného konce.
Střelci:
Jazz
- Harpring 32 bodů a 10 doskoků, Kirilenko 17, Lopez 15, Ostertag 12 bodů a 21 doskoků
Timberwolves - Cassell 27 bodů a 10 asistencí, Sprewell 24, Trent 12, Garnett 10
střelba: 43% - 44% (trojky 2 - 6)
trestné hody: 21/29 - 10/12
doskoky: 53 - 33 (útočné 24 - 10) !!

Portland - Philadelphia 83:94
Philadelphia přece jen neodjíždí ze Západního pobřeží s prázdnou a po dvou porážkách (Sacramento, Golden State) získala cenné vítězství na palubovce silných, ale nevyzpytatelných Blazers. Pomohl jí k tomu jednak skvělý výkon Allena Iversona, ale také "návrat" nové posily Glenna Robinsona. Ten chyběl v úvodních 3 zápasech kvůli disciplinárnímu trestu od vedení NBA a ve své premiéře v dresu Sixers naznačil, že může Iversonovi hodně ulehčit od "útočného břemena" týmu. Iverson nastřílel 31 bodů, když proměnil 12 z 20 střel. Domácím se naopak střelecky nedařilo ani ze hry, ani z trestných hodů.