Quentin Serron dává podpis fanouškovi Štrasburku před zápasem Ligy mistrů s...

Quentin Serron dává podpis fanouškovi Štrasburku před zápasem Ligy mistrů s Olimpijí Lublaň. | foto: FIBA

Ve Štrasburku při Lize mistrů čelili strachu a panice. Koledou i hymnou

• 2
Když se v úterý večer ozvala na vánočním trhu ve Štrasburku střelba, tisíce lidí se v sousedství dobře bavily na zápase basketbalové Ligy mistrů, ve kterém francouzský celek vyzval slovinskou Olimpiji Lublaň. Hned po zápase však radost z výhry domácích 81:73 vyprchala. Dozvěděli se o teroristickém útoku. A že z bezpečnostních důvodů nesmějí halu Rhenus Sport opustit.

Musely to být pro více než pět tisícovek diváků na tribunách hodně nepříjemné desítky minut. Z prvních zpráv se dozvídaly, že k útoku došlo jen tři kilometry od haly. Že umírali lidé a další že si odnesli zranění.

Mnozí fandové nejspíš přemýšleli, co je s jejich blízkými. Nebo je napadalo, že útočník nemusí být jenom jeden. Že může druhý útok následovat...

Panující dusno se rozhodl narušil až Ali Traoré, rodák z Pobřeží slonoviny a bývalý člen francouzské reprezentace.

Chopil se mikrofonu a zapěl tradiční francouzskou koledu Petit Papa Noel. Asi nikomu nevadilo, že 208 centimetrů vysoký pořízek pěvecký talent nepředvedl.

Odvahu si štrasburští fandové pozvedli také spontánním zpěvem Marseillaisy.

12.prosince 2018 v 00:36, příspěvek archivován: 13.prosince 2018 v 09:16

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Les spectateurs confinés au Rhenus rendent hommage aux victimes des fusillades. @dnatweets @lequipe @strasbourg https://t.co/YzC9eo5ABY

Až třicet minut po půlnoci, víc než dvě hodiny po útoku, mohla začít evakuace arény. Tenhle zážitek z basketbalové Ligy mistrů diváci jen tak nezapomenou. Dopadlo to pro ně dobře, ale...

„My jsme se o té střelbě dozvěděli během poločasu, přiznal Youssoupha Fall, hlavní hvězda zápasu. „Vyhrálo se, to je hezké, ale v životě jsou mnohem důležitější věci. Samozřejmě teď na basketbal moc nemyslíme. Bylo těžké se koncentrovat, ale snažili jsme se, jak se dalo,“ svěřil se.

„Chápu, že jsme museli zůstat v hale a hrát dál, aby se zabránilo panice. V hlavách se nám teď honí myšlenky na oběti. Je strašné, co se stalo,“ doplnil ho trenér Vincent Collet, působící také u francouzské reprezentace.