Shaq zničil Boston Celtics

• 1
New York - Velký muž Lakers Shaquille O´Neal byl včera ve vrcholné formě - jeho 48 bodů a 20 doskočených míčů bylo na Boston prostě příliš mnoho a Celtics přes velmi dobrý výkon nakonec odjíždějí z Los Angeles poraženi 104:96. Skvělý souboj špičkových "power-forwardů" vidělo San Antonio. Domácí Tim Duncan zaznamenal 29 bodů a 12 doskoků, ale jeho Spurs to nakonec nebylo nic platné, protože hostující Kevin Garnett z Minnesoty nasbíral 24 bodů, 18 doskoků a 8 asistencí a jeho Timberwolves si z SBC Center odvážejí po velké bitvě a prodloužení výhru 94:101.
L.A.Lakers - Boston 104:96
Celtics neměli pod košem hráče, který by se mohl se Shaqem "měřit" - navíc zvolili taktiku bránit ho zepředu a to O´Nealovi podle vlastních slov vyhovuje - dostával jednu "lobovou" přihrávku za druhou a zblízka tvrdě "trestal" své zhruba o 40kg lehčí obránce. O´Neal proměnil 19 z 24 střel z pole, 10 z 19 šestek a připsal si 6 útočných doskoků - tedy tolik, kolik jich měli hosté z Bostonu dohromady. Ti těžili z trojek a výborných trestných hodů a v první půli vedli až o 13 bodů, když obranná taktika na O´Neala ještě slavila trochu úspěch, ale Lakers vyhráli třetí čtvrtinu 34:17 a otočili skóre. Kobe Bryant tentokrát přenechal O´Nealovi "místo na slunci" a za celý zápas vystřelil jen 11 střel (13 bodů a 7 asistencí). Za hosty nejlépe střílel Antoine Walker (25 bodů), ale v druhé půli zaznamenal jen 5 bodů. Přes 20 nastřílených bodů se dostali i J.R.Bremer a Paul Pierce. "Dnes jsem se cítil skvěle a chtěl jsem se předvést před jedním z nejlepších pivotů historie (pozn.: utkání sledoval Bill Russell)," řekl po zápase O´Neal. "Spoluhráči mi výborně přihrávali míč a já jsem mohl nastřílet klidně 60 bodů, ale minul jsem moc trestných hodů."
Střelci: S.O´Neal 48b. a 20d., K.Bryant 13, Fox 11 - A.Walker 25, Bremer 23, Pierce 21, E.Williams 12

Indiana - Memphis 101:92
S Indianou to už opět vypadalo "bledě," když ještě v polovině třetí čtvrtiny prohrávala o 19 bodů, ale naštěstí  měla ve svém středu vynikajícího Jermaina O´Neala, který podal téměř životní výkon a nasbíral 38 bodů a 18 doskoků. Domácí nastoupili bez potrestaného Rona Artesta (a zraněného Brada Millera), v úvodu se jí vůbec nedařilo a 5 minut před koncem třetí čtvrtiny to bylo ještě 51:70 - nápor domácích zahájil sedmi body v řadě veterán Reggie Miller (šňůra 14:0), na začátku poslední čtvrtiny pak dominoval O´Neal, který nastřílel 12 bodů během úseku hry, který Pacers vyhráli 18:7. Hosté skvěle stříleli trojky (celkem 10, Mike Miller 4/6), ale doplatili na 19 ztracených míčů.
Střelci: J.O´Neal 38b. a 18d., R.Miller 14, E.Strickland a Croshere 11 (Tinsley 10as.) - M.Millw, Person a Wright 15, Gasol 13, J.Williams 10b. a 15as.

Orlando - Cleveland 109:85
Další vynikající výkon Tracyho McGradyho, který už se stává téměř pravidlem - McGrady nastřílel za 30 minut hry 39 bodů a v poslední čtvrtině už za rozhodnutého stavu v klidu odpočíval na lavičce. Kouč hostů Keith Smart dokonce s humornou nadsázkou označil ostatní hráče Orlanda za "parazity": "Vůbec to nemyslím tak, že by to byli špatní hráči, ale McGrady je tak skvělý, že se z jeho velikosti mohou ´živit´ - a dělají to výborně..." Domácí nastoupili bez Drew Goodena, který si v minulém utkání zranil palec na noze, ale proti slabému týmu Cavaliers jim to příliš nevadilo. Magic od začátku mírně vedli a v prostřední části hry svého soupeře "knokautovali" - McGrady nastřílel za třetí čtvrtinu 23 bodů! a poosmé za sebou překonal hranici 30 bodů (letos celkem 42-krát!). Navíc prodloužil i jeden rekord klubu, když po 39. v řadě za sebou nastřílel přes 20 bodů. Cleveland včera hodně ulehčil svému soupeři život, když ztratil celkem 23 míčů (domácí 11).
Střelci: McGrady 39, D.Armstrong 14 - Palacio 15, Ilgauskas 13, R.Davis a J.Jones 12, Mihm 11

Philadelphia - Atlanta 105:114
Na Philadelphii teď po její nedávné skvělé sérii dolehla únava a krize - po tvrdé porážce v Detroitu prohrála dokonce doma s "lottery" týmem z Atlanty. Pravdou ale je, že se Sixers proti tomuto soupeři příliš nedaří a letos je poměr v jejich vzájemných soubojích 0:3. Domácí nezačali špatně a v úvodu mírně vedli (ještě v druhé čtvrtině o 11 bodů) - hosté ale postupem času stále více těžili z výborných trestných hodů (33/37 - 90%!) a z vynikajícího individuálního výkonu Glenna Robinsona, který zaznamenal 37 bodů a 11 doskoků. Ještě v druhé čtvrtině srovnali skóre (Glover 15 bodů) a za druhý poločas nastříleli 60 bodů. "Nebránili jsme tak jako obvykle," prohlásil po zápase Allen Iverson, který nasbíral 25 bodů a 12 asistencí (osobní maximum v sezoně), ale proměnil jen 9 z 27 střel.
Střelci: Iverson 25b. a 12as., Coleman 17b. a 10d., McKie 15, Van Horn a T.Hill 13, K.Thomas 11b. a 10d. - G.Robinson 37b. a 11d., Abdur-Rahim 22b. a 11d., Glover 18, Terry 17, Newble 10

Miami - Toronto 107:98
Vince Carter se po vleklých zdravotních problémech dostává do své bývalé formy - ale to je jediná dobrá zpráva pro současné Toronto, které prohrálo už posedmé z 8 utkání. Domácí nastříleli teprve poosmé v sezoně přes 100 bodů a ve čtvrté čtvrtině vedli už o 19 - hosté sice zabojovali a Carter snižoval až na 99:94, ale nápor hostů zastavil útočný faul nováčka Chrise Jefferiese a domácí koncovku zvládli. Výborně zahrála jejich lavička. která nastřílela 53 bodů. Oba týmy byly oslabeny, domácí především o Eddieho Jonese, hosté o Antonia Davise.
Střelci: C.Butler 22, R.Butler a M.Allen 18, B.Grant 12b. a 10d., Lampley 11 - V.Carter 30, A.Williams 15, McCoy 10

New York - Detroit 97:93
Domácí Knicks stále ještě bojují o playoff a jejich šance po včerejším zápase opět (i vzhledem k porážkám Milwaukee a Washingtonu) výrazně vzrostly. Velkou zásluhu na tom má Latrell Sprewell (22 bodů a 9 doskoků), který se jednak výrazně podílel na tom, že si domácí v koncovce vypracovali klíčový náskok 93:84 a jednak přidal i zázračný rozhodující koš. Hosté totiž šňůrou 2:9 ještě dokázali snížit na 95:93, ale Sprewell se trefil 15 sekund před koncem z naprosto neuvěřitelného úhlu za deskou a pojistil pro Knicks velmi cennou výhru. Hostující Ben Wallace doskočil tentokrát 18 míčů a už tedy neprodloužil svou úžasnou sérii (5 zápasů za sebou přes 20 doskoků). Přesto je jeho nedávný průměr doskočených míčů opravdu obdivuhodný - za posledních 7 zápasů přesahuje 20 doskoků na utkání!
Střelci: Sprewell 22, Houston 19, O.Harrington 14, Weatherspoon 11, Eisley 10 - R.Hamilton 27, C.Williamson 14, C.Robinson a Billups 10 (B.Wallace 9b. a 18d.)

New Orleans - Milwaukee 113:98
Domácí pod taktovkou skvěle hrajícího dua Mashburn-Davis (celkem 44 bodů a 17 asistencí) nedali svému soupeři příliš šancí a o výhře rozhodli už v první půli - tu totiž vyhráli 70:44! (druhá čtvrtina 38:18), a i když hosté úplně nerezignovali, v druhém poločase už v podstatě nebylo o co hrát. Hornets byli lepší především pod košem (na body zpod koše 56:42, na doskoky 45-30) a v první půli výborně bránili obávané duo Payton-Cassell. Hosté byli o chloupek lepší v trojkách (5:6, Michael Redd 3 ze 4), ale ve všem ostatním měli navrch domácí. Milwaukee zůstává na východě osmé (33/36), znovu však nevyužilo šanci se odpoutat trápícímu se Washingtonu (32/36). Za nimi už je jen těsně New York (31/38).
Střelci: Mashburn a B.Davis 22, Magloire 14b. a 10d., P.J.Brown 14, Alexander 12, Moiso 10 - Redd 24, D.Mason 21, Payton 17, Cassell 13

San Antonio - Minnesota 94:101 po prodl.
Domácí nastoupili po delší době i s Davidem Robinsonem (2 body a 10 doskoků), ale jak už to tak bývá, právě tento zápas se jim příliš nevydařil. V čele se znovu vynikajícím Timem Duncanem sice začali výborně (Duncan nastřílel prvních 10 bodů Spurs) a v první půli vedli až o 14 bodů. Pak se ale na nich začala zřejmě projevovat únava, přestala se jim dařit střelba a hosté postupně dotahovali. Ke skvělému Garnettovi se přidal Anthony Peeler (23 bodů, 7 asistencí, 4 zisky) a Minnesota měla na dosah výhru už v normální hrací době - Troy Hudson střílel za stavu 86:88 zhruba 2 sekundy před koncem 2 trestné hody, ale trefil jen jeden a Stephen Jackson ještě stihl v poslední sekundě trojkou vyrovnat. Prodloužení však hosté vyhráli 5:12 (Hudson 6 bodů, Garnet 4), když domácí trefili jen 2 střelecké pokusy z 8 a dvakrát v úvodu ztratili míč. Spurs měli dost špatné procento střelby (41%, trojky 7/30 - Ginobili 0/7!) a letos vůbec poprvé prohráli prodloužení (bilance 5/1). Kevinu Garnettovi chyběly jen dvě asistence k letos šestému triple-double, ale už pošedesáté v sezoně (ze 71 zápasů) zaznamenal double-double a tomu se nemůže rovnat žádný jiný hráč NBA (druhý je Duncan - 49). Výhra je pro hosty, bojující o čtvrté místo na západě, o to cennější, že hráli znovu bez zraněného pivota Nestěroviče.
Střelci: Duncan 29b. a 12d., T.Parker 17, S.Jackson a Ginobili 15 (D.Robinson 10d.) - Garnett 24b., 18d. a 8as., Peeler 23, Hudson 15, Szczerbiak 14

Seattle - Denver 101:99 po prodl.
Domácí Sonics by ještě rádi mysleli na boj o playoff, ale příliš se jim nedaří a včera měli s outsiderem z Denveru až nečekaně mnoho práce. Vůbec se totiž nevedlo Rashardu Lewisovi (střelba 3/14, jen 7 bodů za 50 odehraných minut) a skvělý Ray Allen prostě na všechno nestačil. Allen trefil 7 z 10 trojkových pokusů a nastřílel celkem 38 bodů (27 ve druhé půli), ale nutně potřeboval alespoň trochu pomoci - ta přišla v prodloužení od Vladimira Radmanoviče, který trefil za stavu 97:97 klíčovou trojku (zhruba minutu před koncem) a celkem nasbíral 17 bodů. Hosté ještě snížili Howardovými šeskami na 100:99, ale to bylo z jejich strany vše - jejich další snahu ukončili rozhodčí, když 2 sekundy před koncem (při vyhazování domácích z autu) odpískali Nene Hilariovi přešlap čáry a tedy "zdržování hry". Ray Allen pak uzavřel skóre jednou šestkou za technickou chybu. Hosté, který mají na palubovkách soupeřů katastrofální bilanci 4/32, začali utkání šňůrou 2:15, a přestože domácí rychle vyrovnali hru, díky velmi dobrému procentu střelby z pole (53,2%) a doskakování (29-44) si udržovali šanci na výhru až do konce. Domácí díky Allenovi těžili především z trojek (12:4), hosty určitě může mrzet 10 zahozených šestkek.
Střelci: R.Allen 38, Radmanovič 17, Ollie 14 - S.Williams 22, Howard 20, R.White 19, Camby 17b. a 10d., Hilario 13b. a 10d.

Golden State - Houston 107:117
Utkání mělo z hlediska boje o postup do playoff klíčový význam a zřejmě definitivně pohřbilo letošní naděje Golden State. Hosté, jejichž celá základní pětka nastřílela dvouciferný počet bodů, jasně předčili Warriors v procentu střelby, v trojkách, ale i v doskakování. Jediným jejich problémem (ale podstatným) bylo 21 ztracených míčů. Cuttino Mobley nastřílel 26 bodů (trojky 4/5), Yao Ming přidal 23 bodů, 14 doskoků a 4 bloky a Steve Francis dosáhl dokonce triple-double - 13 bodů, 12 asistencí a 11 doskoků. V závěru, když trochu ztrácel nervy po sporném výroku rozhodčích, a domácí dotáhli devatenáctibodový rozdíl až na 5 bodů, ho však musel uklidňovat nováček Yao Ming. "Řekl mi, ať se zklidním, a znovu mi dokázal, že jako hráč zraje," prohlásil po utkání Francis a Yao dodal: "Je to náš lídr a my ho potřebujeme. Pokud by se nechal vyvést z rovnováhy, doplatil by na to celý tým. " Yao dokonce 43 sekund před koncem trefil svou vůbec první trojku v NBA, která pomohla hostům v závěru udržet bezpečný bodový rozdíl. Domácí se jako obvykle opírali o hru dvojice Arenas-Jamison, ale znovu se blýskl i 165cm vysoký náhradník Earl Boykins, který byl hlavním strůjcem náporu ve druhé půli - za 20 odehraných minut nastřílel 22 bodů (8/9 z pole). Warriors nastoupili už znovu s Troyem Murphym, kterému se po zranění ale moc nedařilo, Jiří Welsch opět zůstal jen na lavičce náhradníků.
Střelci: Arenas 25, Boykins 22, Jamison 21, Foyle 12, Sura 10 - Mobley 26, Yao 23b. a 14d., Posey 21, Francis 13b., 12as. a 11d., E.Griffin 12

Phoenix - Washington 109:83
Jordanův Washington zahájil klíčovou šňůru zápasů na Západním pobřeží (6 za sebou) velmi špatně a jeho naděje na playoff se i přes nevyrovnané výkony Milwaukee začínají ztenčovat. Washington prohrál venku už pojedenácté ze 13 zápasů a jeho celková letošní bilance na palubovkách soupeřů je jen 9/22. Pro Michaela Jordana to byl poslední zápas ve Phoenixu a mnoho místních fanoušků se s ním přišlo rozloučit a vzdát mu poctu - přestože právě jejich tým Jordan v minulosti několikrát "potopil" ke dnu. Tentokrát však nemohla být o něčem takovém ani řeč, domácí vedli od prvních minut, byli zcela jasně lepší a postupně zvyšovali náskok až na 33 bodů. Měli vynikající procento střelby (55%, trojky 8/14) a mnohem lépe i doskakovali. Jordan byl sice nejlepším střelcem svého týmu, ale zaznamenal jen 15 bodů (4/12 u pole) a závěr už prosadil na lavičce. S hrou svého týmu nebyl vůbec spokojen: "Náš výkon byl trapný a nemůžu věřit, že jsme za něco takového byli dokonce placeni. Máme v týmu mladé a talentované hráče, ale jestli tady budou jen sedět a čekat, až nastřílím 50 bodů, tak je brzy čeká pořádné probuzení. Já už neponesu tenhle tým na zádech, jako jsem to dělal v roce 1984 v Chicagu." Phoenix se po výhře nadále dělí o osmé místo v Západní konferenci s Houstonem (bilance 36/32).
Střelci: Marbury 23, J.Johnson 19, Marion 18, Stoudemire 16 - Jordan 14, Hughes 13, Laettner 12, Simmons 10