Sacramento opět chudým dávalo

New York - Ve stylu bohatým brát a "chudým" dávat hraje v současné době tým Sacramento Kings - bez zraněného Chrise Webbera sice dokázal zmobilizovat síly a vyhrát v Dallasu, ale jinak "body" rozdává a prohrál už 6 z posledních 8 zápasů. Včera si na favorita vyšlápli New Orleans Hornets (108:84) v čele s výborným Jamalem Mashburnem (26 bodů), kteří potřebují každou výhru jako sůl. Mají totiž také zraněnou velkou oporu (Barona Davise) a v tabulce se pohybují už jen těsně na postupových místech do playoff. Z dalších výsledků patří k nejzajímavějším určitě výhry Clevelandu nad Houstonem a oslabeného New Jersey ve Philadelphii.
New Orleans - Sacramento 108:84
Domácí si byli dobře vědomi, že hosté hrají třetí těžké utkání ve 4 dnech a dokonale toho využili. Od začátku na svého soupeře "vyrukovali" s nátlakovou hrou a postupně zvyšovali náskok, když vyhráli všechny jednotlivé čtvrtiny. Hosté drželi zpočátku krok výbornou střelbou, ale ta jim s přibývající únavou postupně "odcházela" (nakonec 38%) a v druhé půli už neměli sebemenší šanci. Výborně opět hrál "All-Star" Jamal Mashburn, celý tým Hornets mnohem lépe doskakoval a lépe střílel ze hry. Hosté se opírali znovu o Predraga Stojakoviče, který si udržuje od svého návratu z marodky obdivuhodnou střeleckou formu, ale zklamala je tentokrát lavička náhradníků - ta proměnila jen 13 ze 44 střeleckých pokusů, což je pouhých 29,5% úspěšnosti.
Střelci: Mashburn 26, Wesley 17, P.J.Brown 14b. a 10d., Moiso 13, Magloire 10 - Stojakovič 20, J.Jackson 19, Bibby 11, Clark 10

Boston - Seattle 114:74
Hra Bostonu je v posledních dnech jako na houpačce - pouhých 5 dnů poté, co Celtics utrpěli nejhorší porážku v historii (66:118 proti Detroitu), dosáhli naopak nejvyšší výhry za posledních 10 let. Proti Seattlu byli po celý zápas jasně lepší a navíc předvedli dvě šňůry, které hosty srazily do kolen - nejprve ve druhé čtvrtině, kterou vyhráli 34:19, a pak na začátku poslední čtvrtiny (21:2), když ze sedmnáctibodového rozdílu byl během 5 minut náhle téměř čtyřicetibodový. Boston se opět spoléhal na svou velkou zbraň - střelbu trojek - kterých trefil včera celkem 16, zatímco hosté jen 2! "Hráli jsme, jako bychom už měli volný víkend," postěžoval si kouč hostů Nate McMillan, zatímco domácí kouč Jim O´Brien měl důvod k oslavě - včerejší výhra byla totiž jubilejní 100. na lavičce Celtics.
Střelci: Pierce 26, Delk 22, S.Wiliams 15, A.Walker 14, Battie 12b. a 12d., Bremer 12 - Lewis 15, Payton 14, D.Mason 12

Cleveland - Houston 105:102
Houston hrál na palubovce nejslabšího týmu ligy první 3 čtvrtiny tak, jako by se mu nemohlo nic stát - když se v poslední probudil, bylo už pozdě. Hosté v koncovce téměř vymazali čtrnáctibodový náskok, ale Cleveland podržel Milt Palacio, který se na poslední chvíli posunul do základní pětky místo zraněného Smushe Parkera a odvděčil se výborným výkonem. Palacio trefil svých prvních 7 střel, nakonec nasbíral 16 bodů a 6 doskoků a především v klíčové chvíli zachytil přihrávku Steva Francise - za stavu 103:102 zhruba 12 sekund před koncem. Překvapivou výhru domácích pak ještě potvrdil dvěma trestnými hody. Za domácí hrál výborně Ricky Davis (21 bodů, 10 asistence a 6 doskoků) a také pivotman Ilgauskas, který dobrou střelbou zdálky trochu zaskočil svého protějška Yao Minga. Houston si porážkou komplikuje život, protože si na osmém místě v Západní konferenci pohoršil bilanci na 26/22 a Lakers (23/23) se mu začínají nebezpečně přibližovat.
Střelci: R.Davis 21b. a 10as., Ilgauskas 20, Palacio 16, Boozer a Wagner 10 - Taylor 30, Mobley 24, Francis 16, Yao 14

Philadelphia - New Jersey 85:111
Nejlepší hráč New Jersey z posledních zápasů Kenyon Martin si zranil koleno (podle posledních zpráv nijak vážně), ale hosté i bez něj nedali Sixers žádnou šanci. Největší zásluhu na tom má Kerry Kittles, který chytil "střeleckou slinu" a proměnil 12 ze 16 střel, včetně 5 trojek z 8 pokusů - 35 bodů je pro něj letošním maximem. O utkání se rozhodlo uže ve druhé čtvrtině, kterou hosté vyhráli 19:34. Ve střelbě obou týmu byl až neuvěřitelný rozdíl - Philadelphia v domácím prostředí netrefila ani jedinou trojku (0/6) a celkem měla úspěšnost 38,7%, naproti tomu hosté trefili 9 trojek (z 18 pokusů) a celkovou úspěšnost měli přes 55%. Domácím nijak nepomohl návrat zraněných Thomase a Bucknera, naopak se v průběhu zranil McKie (kotník) a znovu nehrál MacCulloch. Philadelphia se po výborném začátku sezony v tabulce propadá a po 3 prohrách z posledních 4 zápasů už je definitivně v oblasti boje o postup do playoff - bilance 25/24 ji v této chvíli řadí na sedmou příčku ve Východní konferenci před Washington (24/25) a Orlando (24/26). New Jersey se naproti tomu opět vyhouplo na čelo konference po bok Indiany (34/15).
Střelci: Iverson 28, Van Horn 16b. a 11d., Snow 12 - Kittles 35, J.Collins 13, Scalabrine a A.Williams 12, Jefferson a A.Johnson 10

Miami - Portland 87:101
Hosté stříleli 32 trestných hodů a domácí jen 7 (fauly 25:15) - to spolu s faktem, že domácí ztratili v poslední čtvrtině velmi dobře rozehraný zápas, rozlítilo kouče Pata Rileyho natolik, že bez ohledu na nevyhnutelnou pokutu od vedení NBA označil rozhodčí za komedianty a jejich rozhodování za absolutní tragédii. Hostující Scottie Pippen, který opět posunul své letošní střelecké maximum a zaznamenal 26 bodů, měl na věc jiný názor: "Já jsem to tak neviděl. Rozhodčí výsledek zápasu nijak neovlivnili a rozdíl v trestných hodech je výsledkem stylu hry obou týmů - nemůžete chtít trestné hody, když jen stojíte kolem a střílíte zdálky..." Domácí vedli v první půli o 12 bodů a ještě po třech čtvrtinách to bylo 81:83 - poslední čtvrtinu ale vyhrál Portland 16:28. Blazers vyhráli 22 z posledních 27 zápasů - takovou bilancí se nemůže chlubit žádný jiný tým NBA.
Střelci: E.Jones 20, House 18, Best 11, C.Butler a M.Allen 10, B.Grant 8b. a 14d. - Pippen 26, R.Wallace 22, D.Anderson 16, Wells 12

Detroit - L.A.Clippers 89:80
Detroit nastoupil bez pivotmana a nejlepšího doskakovače ligy Bena Wallace, který je kvůli úmrtí své matky v Alabamě a přiletí v neděli do Atlanty rovnou na exhibiční All-Star Game. Domácí měli obavy, jak si tým bez "základního kamene" své obrany povede, ale Wallace skvěle nahradil Turek Mehmet Okur, který dosáhl prvního "double-double" v kariéře - 19 bodů a 11 doskoků. Domácí začali výborně a vypracovali si až sedmadvacetibodový náskok - hosté se potom sice probudili, ale jejich stíhací jízda přišla příliš pozdě. Clippers prohráli 7 z posledních 8 utkání a jsou už jasně poslední v Pacifické divizi - pokud dojde v NBA v nejbližší době k výměně kouče, není třeba příliš dlouho hledat kandidáta.
Střelci: Okur 19b. a 11d., C.Robinson 17, C.Williamson 12, R.Hamilton a Prince 10 - Brand 18, Ely 14, Q.Richardson 12

Utah - Memphis 105:84
Domácí veteráni opět "vyučovali" mladíky z Memphisu - Karl Malone nastřílel 31 bodů a John Stockton téměř dosáhl triple-double, když nasbíral 10 bodů, 11 asistencí a 8 doskoků. Memphis sice dobře začal a v první půli vedl až o 11 bodů, když Malone po zápase připustil jisté podcenění a myšlenky na volný víkend - ve druhém poločase však domácí zapnuli naplno a velmi rychle se začala projevovat jejich převaha. Poslední čtvrtinu vyhráli dokonce 34:15, když v jejím průběhu vedli až o 26 bodů. Oba týmy nastoupily oslabeny - domácí o Matta Harpringa, kterého trápí naražená žebra, ale hosté na tom byli ještě mnohem hůř, když jim scházeli 4 hráči - střední rozehrávač Jason Williams a také Wesley Person, Stromile Swift a Brevin Knight.
Střelci: Malone 31, Kirilenko 13, Massenburg 11b. a 12d., Stockton 10b. a 11as., Ostertag 10 - Giricek 17, Wright 16b. a 13d., Watson 16, Gasol 14b. a 11d.

Golden State - San Antonio 99:103
Zápas měl podobný průběh jako minulé vzájemné zápasy obou týmů a konec konců i další zápasy mladého týmu Warriors - favorit získal rychle výrazné vedení (včera až o 17 bodů), ale bojovní domácí dokázali ještě ze zápasu udělat drama, z kterého však odcházejí s prázdnou. Domácí Gilbert Arenas nastřílel za druhou půli 24 bodů, ale nakonec to nestačilo - Tim Duncan nasbíral 30 bodů a 12 doskoků a hosté "přežili" i jeho vyfaulování necelé 3 minuty před koncem. Skvěle hrál rozehrávač Tony Parker (21 bodů, 10 asistencí a 8 doskoků), klíčovou trojku trefil 14 sekund před koncem Stephen Jackson. Ke svému poslednímu utkání v Oaklandu nastoupil přes bolesti kolena i David Robinson - zaznamenal jen 6 bodů a 6 doskoků, ale jeho smeč 2 a půl minuty před koncem byl také jedním z důležitých okamžiků zápasu. "Nechtěl jsem tady prohrát svůj poslední zápas," řekl po utkání Robinson. "Cítil jsem se tu dobře. V hledišti jsem viděl spoustu nápisů a dresů s mým číslem..." Český basketbalista Jiří Welsch zůstal bohužel opět jen na lavičce náhradníků.
Střelci: Arenas 28, J.Richardson 16, Dampier a Dunleavy 11, Murphy 10 - Duncan 30b. a 12d., T.Parker 21b. a 10as., S.Jackson 14, M.Rose 10