Phoenix nedal Lakers šanci a postupuje

• 169
New York - Tým Phoenix Suns se stal posledním postupujícím z prvního kola play-off NBA, když v rozhodujícím 7.utkání série jednoznačně smetl Los Angeles Lakers 121:90, když hosté tentokrát vůbec nedokázali přibrzdit drtivou ofenzívu Suns. Ti se v semifinále Západní konference utkají s Los Angeles Clippers.
Phoenix (2) - L.A.Lakers (7) - 121:90 (konečný stav 4:3)
(32:15, 28:30, 30:20, 31:25)
Suns jako osmý tým historie dokázali otočit sérii ze stavu 1:3 na zápasy a postupují do semifinále Západní konference, ve kterém se utkají s dalším týmem z Los Angeles - s Clippers. Obrana Lakers tentokrát vůbec nedokázala přibrzdit vysoké tempo, ve kterém hrála ofenzíva domácích - ti ani jednou nepohrávali a udali zápasu tón už v prvních pěti minutách, které vyhráli 16:6.

Suns skvěle stříleli a nakonec překonali historický rekord NBA v sedmých zápasech série play-off, když si udrželi střelbu z pole 61%. Celkem 7 hráčů nastřílelo dvouciferný počet bodů a dařilo se všem hráčům, kteří přišli na palubovku - ani jediný neměl úspěšnost střelby nižší než 50%. Především zářil náhradník Leandro Barbosa, který nastřílel 15 ze svých 26 bodů v první půli (celkem 10/12 z pole, 5/5 šestky), Boris Diaw přidal 21 bodů, 9 asistencí a 6 doskoků.

Shawn Marion zaznamenal 14 bodů a 10 doskoků, Steve Nash tentokrát přidal 13 bodů, 9 asistencí, když v první půli skvěle dirigoval ofenzívu domácích, ale v jejím závěru si po nešťastném střetu s Marionem podvrtnul kotník - ve druhé půli sice znovu nastoupil, ale zraněním na něm bylo znát a koncovku už vzhledem k rozhodnutému stavu strávil na lavičce. Do prvního utkání semifinále má na uzdravení pouhých 48 hodin.

Suns si už do konce 1.čtvrtiny vybudovali náskok 17 bodů (32 bodů), když hosté se snažili hrát znovu kolektivně a využívat podkošové hráče, kterým se ale nedařilo (Kwame Brown 1/5 z první čtvrtinu). Naděje Lakers svitla ve druhé čtvrtině, když začal brát hru na sebe Kobe Bryant - po skvělém výkonu zaznamenal za tuto část hry 18 bodů a Lakers snížili na devítibodový rozdíl, ale koncovka patřila Diawovi a Suns do přestávky opět zvýšil na 60:45.

Druhá půle začala dalším velkým náporem Suns, kteří během prvních tří minuty posunuli náskok přes 20 bodů a bylo v podstatě rozhodnuto. Ve velké pohodě hrající Suns zvýšili postupně až na rozdíl 33 bodů a Lakers utrpěli svou historicky nejhorší porážku v 7.zápase série play-off. Bryant vystřelil za celý druhý poločas jen 3 (!) střely.

Bryant, který v zápase č.6 nastřílel 50 bodů, nakonec zaznamenal "jen" 24 bodů (8/16 z pole, z toho 4/8 trojky), když za druhý poločas dal jediný bod z trestného hodu za technickou chybu. Luke Walton přidal 16 bodů (trojky 2/3), ale celková úspěšnost střelby Lakers byla jen 35,2% - kromě dvou zmíněných hráčů měl zbytek týmu střelbu 11/37.

Kouč Phil Jackson po 14 postupech v řadě vůbec poprvé prohrál se svým týmem 1.kolo play-off, v sériích, v nichž jeho tým vedl, měl dosud bilanci 44/0. Za posledních 36 let se jen třem týmům podařilo vyhrát série, v níž prohráli 3 zápasy v řadě za sebou.