Pondělí 6. července 2020, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. července 2020 Státní svátek.

Papírově jsme ještě silnější, hlásí mistři

  14:37aktualizováno  3. října 12:09
Praha - PREVIEW NBL, II. DÍL - Už jen na hodiny počítají basketbaloví fanoušci dobu, která zbývá do začátku dalšího ročníku Mattoni Národní basketbalové ligy mužů. Elitní tuzemská soutěž odstartuje šesti zápasy prvního kola dnes, tedy ve středu 3. října. Ve druhé části preview nové sezony vám přinášíme informace z týmů, které skončily v uplynulé sezoně na 1. až 6. místě.

ČEZ Basketball Nymburk

Bilance v základní části 06/07:
41 výher, 3 porážky, 1. místo
Bilance v play-off 06/07:
čtvrtfinále s Ostravou (2-1)
semifinále s A Plus Brno (3-0)
finále s Prostějovem (3-0)

Pětice českých reprezentantů (Ladislav Sokolovský, Petr Benda, Radek Nečas, Pavel Beneš, Michal Křemen), kteří byli s národním týmem na letošním evropském šampionátu ve Španělsku, dále slovenský reprezentant Radoslav Rančík, americké trio Monty Mack-Blake Schilb-Terrell Everett, zkušený anglický pivot Mike Bernard a dva členové širšího reprezentačního kádru: Pavel Slezák a Aleš Chán. Tak vypadá aktuální soupiska čtyřnásobných českých šampiónů, kteří hodlají prodloužit období své tuzemské nadvlády o další rok.

Najde se vůbec někdo, kdo pochybuje o tom, že se jim to skutečně podaří? Těžko. Pakliže v loňské sezoně Nymburk vyhrál základní část s luxusním desetibodovým náskokem (!) a až na počáteční zakolísání ve čtvrtfinálové sérii play-off proti Ostravě suverénně dominoval i v bojích o medaile, tentokrát může být jeho převaha nad zbytkem prvoligového pelotonu ještě výraznější.

Na české poměry má totiž opravdu nevídaně kvalitní a hlavně široký kádr. "Nymburk je někde jinde." Nebo "Nymburk je o třídu výš". Právě takováto uznalá vyjádření posílají na adresu nymburského klubu mnozí trenéři z ostatních týmů Mattoni NBL. Není to přehnaný respekt, ale pouze reálný pohled na věc. V dlouhodobé části se loni našly pouze tři týmy, které dokázaly lídra tabulky porazit: Ostrava, Prostějov a Mlékárna Kunín.

Ve své hale Nymburk neprohrál ani jednou a těžko lze předpokládat, že by se to právě letos mělo změnit. Už kvůli premiérové účasti v ULEB Cupu vybíralo nymburské vedení nové posily velice pečlivě. Do svých řad získalo brněnského Petra Bendu, dlouhodobě jednoho z nejužitečnějších hráčů ligy, o jehož kvalitách nikdo nepochybuje. Z prostějovské mise se vrátil výborný obránce Radek Nečas a soudě podle výsledků v přípravných zápasech to vypadá, že i při výběru zahraničních hráčů měli u Labe šťastnou ruku.

Možná pět až šest dalších družstev Mattoni NBL může postavit velmi kvalitní základní pětku a mít v rotaci sedm či osm kvalitních hráčů. Pouze Nymburk má však dvanáctičlennou sestavu, z níž může sehraná izraelská dvojka Katzurin-Ginzburg poslat na hřiště prakticky kteréhokoliv basketbalistu a tempo a kvalita hry by tím neměly nijak znatelně utrpět. Pravda se sice v každém případě ukáže až na hřišti, nicméně bez diskuze platí, že favoritem číslo jedna zůstávají i pro tuto sezonu úřadující mistři.

KLÍČOVÁ OTÁZKA: Dokáží si individuality navzájem vyhovět?

Každý z dvanácti hráčů nymburského klubu by byl v každém jiném klubu v Česku hvězdou. Teď se ale všichni musejí srovnat v jedné kabině, ukázat soudržnost a pokorně se podělit o minuty na hřišti. "Každý si musí před sezonou uvědomit, že je na lavičce hráč, který jej může kdykoliv nahradit a tým tím nic neztratí," říkal v nedávném rozhovoru pro server iDnes jeden z lídrů týmu Radoslav Rančík. "Záležet bude i na filozofii trenéra. A pokud ta bude taková, že všichni budeme hrát dvacet minut, každý se s tím musí smířit a ukázat, co v něm je, za ty minuty, kdy svoji příležitost dostane." Například Petr Benda byl v Brně po několik let zvyklý hrávat více než 35 minut a podobně jsou na tom i další hráči. Je skoro jisté, že nyní se budou muset spokojit s podstatně menším vytížením. "Přišla řada nových hráčů, z nichž každý má jiné návyky. Naším úkolem je vše skloubit do správné týmové chemie," nastínil jeden ze stěžejních úkolů hlavní kouč Muli Katzurin. Pokud se to nymburským basketbalistům skutečně podaří, budou na domácí scéně jen těžko hledat přemožitele.

NÁZOR iDNES

Získat již pátý mistrovský titul v řadě a obhájit triumf v Českém poháru. Jen ty nejvyšší cíle si před začínající sezonou dalo na domácí basketbalové scéně vedení nymburského klubu. A vlastně to není nic nového, o nejvyšší mety usiluje klub ze středních Čech už několik let. Lze s největší pravděpodobností předpokládat, že v Mattoni NBL si Nymburk udrží své výsadní postavení i nadále. Dokonce je dost dobře možné, že se propast mezi obhájci titulu a jeho největšími konkurenty ještě zvětší. Může se stát, že Katzurinovu družinu v průběhu sezony někdo nachytá v nedbalkách a získá cenný skalp, avšak nejspíš to bude jen čestná výjimka - podobně jako v loňské sezoně. Tip na umístění po základní části: 1. místo.

ZMĚNY V KÁDRU

Přišli: Petr Benda, Aleš Chán, Radek Nečas, Pavel Slezák, Blake Schilb, Terrell Everett, Mike Bernard

Odešli: Stanislav Votroubek, Pavel Englický, Darius Washington, Goran Savanovič, Antti Nikkila, Miloš Mirkovič, Ladislav Horák

3 otázky pro trenéra Muliho Katzurina

V hráčském kádru došlo k poměrně výrazným změnám, které byly nepochybně prováděny i s ohledem na premiérovou účast Nymburka v ULEB Cupu, je tomu tak? Na co jste při skládání nové soupisky kladli největší důraz?
Samozřejmě jsme kladli důraz na naši účast v této evropské soutěži, díky tomu potřebujeme mnohem silnější soupisku. Loni nám vyrovnaná soupiska chyběla, to jsme letos nechtěli a ani nemohli dovolit. V tuto chvíli máme dvanáct vyrovnaných hráčů, kteří můžou naskočit do hry, aniž by se snížila její kvalita. Zatížení ligovými zápasy a evropským ULEB Cupem bude znát nejen po fyzické stránce, ale také po psychické, je tedy důležité rozumně rozložit minuty všem hráčům.

Měli jste velice kvalitní přípravu a v ní velmi dobré výsledky. Co vám přípravné zápasy napověděly a jak se podařilo zabudovat nové hráče do vašeho týmu?
To je sice pravda, že jsme vyhráli hodně zápasů, ale vyhrávat v přípravě není důležité. Je to vždy hezký pocit, když vyhrajete, ale k tomu neslouží příprava, ta je tu od toho, aby se zlepšoval herní projev týmu, aby si hráči porozuměli a naučili se spolu spolupracovat. Co se týče mých pocitů z přípravy, tak musím říct, že naše hra je ještě daleko vzdálena mým představám a očekávání, hlavně v defenzivní části. Ale vím, že to přijde, chce to čas.

Ve druhé polovině srpna, prakticky na začátku přípravy, jste prohlásil, že papírově jste mnohem silnější než loni. Dá se teď, po několika týdnech přípravy říct, že už to není jenom na papíře, ale že ten pocit skutečně máte?
To jsem řekl a je tomu skutečně tak, na papíře jsme oproti loňsku mnohem silnější. Realita je ovšem trochu jiná, tam si to ještě nemyslím. Nicméně tým má velký potenciál, který musíme využít. Ještě ale musíme tvrdě makat.

BK Prostějov 

Bilance v základní části 06/07:
30 výher, 14 porážek, 3. místo
Bilance v play-off 06/07:
čtvrtfinále s Pardubicemi (2-1)
semifinále s Děčínem (3-2)
finále s Nymburkem (0-3)

Orli se v loňské sezoně dlouho hledali. Ve finiši základní části ale konečně nabrali sílu, vyhráli třináct z posledních čtrnácti zápasů a málem se ještě stihli dotáhnout na druhý Děčín. Právě s tímto severočeským klubem pak svedli nádhernou semifinálovou bitvu a po triumfu v rozhodujícím pátém utkání se poprvé v historii dočkali vytouženého postupu do finále. V něm sice prohráli s Nymburkem všechny tři zápasy s průměrným rozdílem ve skóre téměř 24 bodů, avšak vedení klubu jednoznačně označilo sezonu za úspěšnou.

V letní přestávce došlo v hráčském kádru k velkým změnám. Smlouvy nebyly prodlouženy Petru Czudkovi či Markovi Stuchlému, dohromady odešlo hned deset hráčů! Není přitom bez zajímavosti, že ze základních pětic, které trenér Marko posílal na palubovku ve finálové sérii, nezůstal v Prostějově ani jediný hráč!!! Do kolonky příchodů bylo nejvýraznějším písmem vepsáno jméno Rahsaana Amese, amerického rozehrávače, jenž byl v uplynulém ročníku nejlepším střelcem (21,1 bodu na zápas) a třetím nejužitečnějším hráčem (koeficient 23,2) Mattoni NBL.

Z Nymburka přišlo duo zkušených hráčů Goran Savanovič-Stanislav Votroubek, ekipu zahraničních akvizic rozšířili Nerius Lisauskas a Alexandar Bojič. Z hráčů loňského základního kádru zůstali jen Robert Tomaszek a nový kapitán Jan Pavlík. "Tým je  sestaven podle jiné filozofie než v minulém roce. Na rozdíl od sezony 2006/2007 se letošní tým opírá ne o dvanáct, ale o sedm zkušených hráčů," informují oficiální webové stránky prostějovského klubu.

Novou filozofii tamtéž potvrdil i Milan Matzenauer, předseda představenstva BK Prostějov. "Poměrně pečlivě sleduji NBA. Je to sice jiná soutěž, ale i v ní se dají najít věci, které se u nás mohou uplatnit," míní Matzenauer. "Všechny týmy odehrály soutěž v osmi lidech, pouze San Antonio hrálo v devíti. K této zkušenosti museli dojít během řady ročníků. Podobně to bude i v našem klubu."

Jedna věc se však navzdory výše uvedeným změnám nemění: Prostějov chce znovu do finále. Tady platí, že Orli rozhodně patří do skupiny týmů, které mohou aspirovat na umístění v nejvyšších patrech ligové tabulky. Ames, Pavlík a Savanovič tvoří na perimetru velice kvalitní útočnou sestavu, v přípravných zápasech se střelecky dařilo i Votroubkovi s Tomaszkem. Důležité bude, jak svou roli back-upů zvládnou nově příchozí hráči Kunst s Bosákem a v jakém světle se ve své premiérové sezoně v Mattoni NBL ukáží Bojič s Lisauskasem.

KLÍČOVÁ OTÁZKA: Obstojí Ames v nové roli?

Obsazení klíčové pozice středního rozehrávače vyřešilo prostějovské vedení angažováním Rahsaana Amese. Tři roky dirigoval ambiciózní hanácký klub bývalý reprezentat Petr Czudek, avšak v Prostějově si po skončení uplynulé sezony řekli: nastal čas na změnu. Na Amese v jeho novém působišti nečeká jednoduchý úkol. Czudek plnil důležitou roli nejen na hřišti, ale i v kabině. Od devětadvacetiletého Američana se očekává výrazný příspěvek především na palubovce. Je to "bodový" hráč, muž, pro něhož není problémem opakovaně nastřílet 20 i více bodů. Třeba Nymburku dokázal nasázet v minulém ročníku ve čtyřech utkáních celkem 94 bodů, což činí skvělý průměr 23,5 bodu na zápas. Teď se však bude muset vyrovnávat s mnohem větším tlakem. Zatímco v Pardubicích byli v podstatě spokojeni s umístěním v horní polovině tabulky, Prostějov má dovést až do finále. Dokáže to Ames ustát?

NÁZOR iDNES

Za Nymburkem bude v tabulce Mattoni NBL velká tlačenice. Minimálně dalších pět týmů může usilovat o co nejlepší výchozí pozici pro play-off, tedy o umístění na druhém až čtvrtém místě. Prostějov je v každém případě jedním z nich. Je zřejmé, že pokud Orli zachytí začátek a nebude se opakovat situace z loňské sezony, kdy museli ve druhé polovině základní části dohánět poměrně velkou ztrátu na čelo tabulky, mohou to být právě oni, kdo vstoupí do vyřazovací části z druhé nejvýhodnější pozice. Tip na umístění po základní části: 2. místo.

ZMĚNY V KÁDRU

Přišli: Stanislav Votroubek, Petr Kunst, Pavel Bosák, Rahsaan Ames, Goran Savanovič, Alexandar Bojič, Nerius Lisauskas

Odešli: Petr Czudek, Marek Stuchlý, Jan Svoboda, Radek Nečas, Ondrej Šoška, Igor Kudelin, Lamar Butler, Cameron Crisp, Sylvere Bryan, Daniel Novák

3 otázky pro trenéra Miroslava Marka

Váš tým zažil v létě doslova zemětřesení, odešlo devět hráčů a přišlo sedm nových basketbalistů. Podařilo se vám sladit nově sestavený tým podle vašich představ?
Tohle samozřejmě přesně ukáží až naše výsledky v lize, ale mám takový pocit, že by náš tým neměl být slabší než v loňské sezoně. V přípravě jsme odehráli hodně těžkých zápasů a v nich jsme dokázali vzdorovat i movitějším klubům, takže z toho mám dobrý pocit. Určitě ještě máme na čem pracovat, ale myslím, že by to mohlo fungovat.

Přivedli jste hvězdy typu Rahsaana Amese či Gorana Savanoviče, ale překvapením jsou zejména příchody Pavla Bosáka a Petra Kunsta. Jaká by měla být jejich role v týmu?
Oba dva se kupovali s určitou perspektivou, s výhledem do budoucnosti. Je pravděpodobné, že role back-upů by jim zatím měla zůstat, ale nikde není napsáno, že tomu tak bude celou sezonu. Jak jsem ale už řekl, spíš jde o perspektivní krok, proto jsme je angažovali. Pavel Bosák by měl zacelit díru po Crispovi. Je to podobný typ hráče, malá dvojka. Má velký potenciál, jde jenom o to, aby své dovednosti správně využil. Petr Kunst je poctivý a zodpovědný hráč, který by měl zvládnout roli krýt záda Amesovi.

Nemůže být v dlouhé sezoně, v níž navíc opět hrajete kromě Mattoni NBL i evropský pohár, problémem, že kádr zkušenějších hráčů je přece jen užší než v minulém ročníku?
Spíš je potřeba to vzít tak, že tenhle fakt by Prostějov trápil za rok, a tak je možná lepší to řešit trochu v předstihu, což jsme také udělali. Přece jen už jsme měli starší tým, k odchodům nosných hráčů Czudka, Stuchlého a dalších by stejně jednou muselo dojít. Rozhodli jsme se to řešit teď, na všech pozicích jsme omladili.

A Plus OHL ŽS Brno

Bilance v základní části 06/07:
27 výher, 17 porážek, 4. místo
Bilance v play-off 06/07:
čtvrtfinále s Mlékárnou Kunín (2-1)
semifinále s Nymburkem (0-3)
o 3. místo s Děčínem (2-0)

S uplynulou sezonou mohou být v Brně navýsost spokojeni, vždyť Petr Benda dovedl svůj tým až k bronzovým medailím. V zajímavém play-off A Plus nejprve přehrál Mlékárnu Kunín a po očekávaném semifinálovém nezdaru s Nymburkem si poradil v sérii o třetí místo s Děčínem. Teď se však zdá, že nastane výsledkově mnohem chudší období. "Začíná nová éra klubu," prohlásil dokonce nový trenér Zdeněk Hummel.

Výčet osobností, které z klubu odešly, musíme začít dlouholetým trenérem Miroslavem Pospíšilem a všeobecně uznávaným lídrem Petrem Bendou. Dvouleté angažmá na Moravě ukončil i křídelník Pavel Prach a skončili i oba Američané - Roland a Whitehead - přičemž zejména ztráta prvního z nich se jistě projeví. V osobách Bendy, Pracha a Rolanda odešli A Plus tři nejlepší střelci, kteří se společnými silami postarali v každém utkání průměrně o 42 bodů!

Z nových posil mají dostatek ligových zkušeností David Panáček a Jan Wiedner, z osvědčených opor pak zůstali pouze rozehrávači Štěpán Vrubl s Danielem Gajdošíkem, a také David Machač. Do rotace lze počítat ještě s Jakubem Skálou a Pavlem Novotným, o svou šanci v Mattoni NBL se bude prát Michal Norwa.

KLÍČOVÁ OTÁZKA: Najde A Plus nového lídra?

V roce 2001 přišel do Brna hráč, který se zde v průběhu šesti sezon vypracoval v jednu z největších osobností ligy. Petr Benda byl ikonou BVV a později A Plus Brno, mužem, který držel svůj tým mezi tuzemskou elitou. Byl téměř nepostradatelný, o čemž svědčí jeho enormní vytížení. V loňském ročníku Mattoni NBL odehrál v každém utkání průměrně více než 35 minut - nejvíce ze všech hráčů ligy - dvě sezony předtím to bylo jen o necelou minutu méně. Jeho odchodem ztratil brněnský tým přirozeného vůdce a teď musí ve svých řadách najít nového.

NÁZOR iDNES

Kdyby se v Mattoni NBL před začátkem každé sezony hledal tým, který zřejmě potká největší ústup z vydobytých pozic, byl by právě A Plus na prahu letošního ročníku aspirantem číslo jedna. Samozřejmě - je možné, že v průběhu sezony vedení klubu zareaguje na nastalou situaci a přivede jednu či dvě výrazné posily - jenže současný kádr bude mít podle všeho co dělat, aby vůbec pronikl mezi elitní ligovou osmičku. Zatímco totiž drtivá většina klubů vyráží do nadcházející sezony s posílenými kádry, o Brnu se to v žádném případě říci nedá. Tip na umístění po základní části: 9. místo.

ZMĚNY V KÁDRU

Přišli: Jan Wiedner, David Panáček, Jiří Kysela, Patrik Auda, Ivo Rotrekl

Odešli: Petr Benda, Pavel Prach, Aleš Chán, Lamont Roland, Ladrell Whitehead

3 otázky pro trenéra Zdeňka Hummela

Brno dosáhlo v uplynulé sezoně na bronzové medaile, avšak hráčský kádr doznal výrazných změn. Nejcitelnější je bezesporu ztráta Petra Bendy či Pavla Pracha. Jak se s ohledem na změny v kádru změní způsob hry A Plus?
Jediná šance je hrát s hráči, kteří tu jsou. Je ale jasné, že mimo tří až čtyř hráčů nemá nikdo s první ligou žádné velké zkušenosti. Budeme muset vycházet z co nejlepší obrany a pak se snad přidá i útok. V přípravě to ale bylo takové průměrné, a to jak v obraně, tak v útoku.

Většina soupeřů naopak posílila a pomýšlí na atak předních příček. Může se stát, že Brno zažije ústup z vydobytých pozic?
Pokud se zachová současný hráčský kádr, tak určitě. V klubu dochází k určitému přechodu na jiný způsob řízení, což se týká i financování. Začíná se v podstatě od nuly, dá se říct, že začíná nová éra klubu. Bylo mi ale přislíbeno, že pokud se finanční situace urovná, tak je předpoklad, že by došlo k posílení.

Kdo by měl patřit k lídrům nově složeného týmu? Budou to rozehrávači Vrubl s Gajdošíkem?
Každopádně si myslím, že tito dva hráči budou hrát klíčovou roli, a to zejména v obraně. Pevně věřím, že se zlepší Skála, uvidíme, jak se v první lize uplatní nováček Norwa, který k nám hostuje z druhé ligy.

BK Děčín

Bilance v základní části 06/07:
31 výher, 13 porážek, 2. místo
Bilance v play-off 06/07:
čtvrtfinále s Libercem (2-1)
semifinále s Prostějovem (2-3)
o 3. místo s A Plus Brno (0-2)

Hodně dlouhou dobu - prakticky po celou základní část - se děčínští basketbalisté v minulé sezoně drželi na druhém místě za suverénním Nymburkem. V napínavém závěru dlouhodobé části ustáli i atak mocně finišujícího Prostějova a v rozhodujícím semifinálovém duelu právě s tímto soupeřem tak měli výhodu domácího prostředí. Jenže z postupu do finále se nakonec radovali Orli a minulá sezona tedy neskončila pro Děčín medailovým happyendem.

I přesto si klub ze severu Čech udržel pracně vybudované postavení mezi elitou Mattoni NBL a v nadcházející sezoně to hodlá potvrdit. Úkolem číslo jedna bude nahradit klíčového rozehrávače Levella Sanderse. Jednatřicetiletý Američan měl pro hru děčínského družstva naprosto zásadní význam. Dokázal výborně bránit, precizně rozděloval míče mezi své spoluhráče a když bylo zapotřebí, vzal odpovědnost na sebe i při skórování. Navíc dokonale uměl rozhodovat vyrovnané zápasy v posledních vteřinách.

Na Sandersovo místo klub angažoval jeho krajana Rica Griera, dalším novým cizincem je Aleksandar Tanaskovič - pivot, jenž v nedávné minulosti působil v pražské Spartě (v sezoně 2005/06 měl průměry 8,8 bodu a 4,3 doskoku). Staronovou tváří je křídelník Pavel Prach, který přichází na místo Petera Mulligana, výraznou posilou by měl být nejužitečnější hráč a druhý nejlepší střelec minulé sezony Damien Argrett. Problémem může být užší hráčský kádr, zejména pak v první části sezony, kdy bude ještě mimo hru dlouhodobě zraněný pivot Miroslav Soukup. 

KLÍČOVÁ OTÁZKA: Ustojí tým dobu "po Sandersovi"?

Děčín = Sanders. Tato rovnice platila v uplynulých čtyřech sezonách, v nichž se sympatický americký rozehrávač nesmazatelně zapsal do kroniky děčínského basketbalu. Svému dnes již bývalému týmu mnohokrát pomohl z bryndy, v kritických situacích téměř pokaždé směřoval míč právě do jeho rukou. To se však s počátkem této sezony změní. Sanders je pryč a Děčín musí hledat nového lídra. Najde ho ve svých řadách? I na tom závisí, zda pro něj bude začínající ročník podobně úspěšný, jako ty předchozí.

NÁZOR iDNES

Děčínu se podařilo poskládat velice kvalitní podkošovou sestavu. Nový kapitán Jakub Houška, dále Pavel Houška, Miroslav Soukup, Damien Argrett a Aleksandar Tanaskovič tvoří opravdu silnou pětičlennou jednotku. Horší to však může být na perimetru, zejména pak na pozicích křídel. Nejde o kvalitu - Pavel Miloš či Pavel Prach jsou její dostatečnou zárukou - spíše však o kvantitu. Stačí jedno zranění a trenér Budínský bude muset vymýšlet, jak případnou mezeru zacelit. I přesto lze tvrdit, že Děčín by měl znovu aspirovat na umístění v horní polovině tabulky. Zopakování loňské spanilé jízdy základní částí by však bylo spíše překvapením. Tip na umístění po základní části: 5. místo.

ZMĚNY V KÁDRU

Přišli: Aleksandar Tanaskovič, Damien Argrett, Rico Grier, Pavel Prach

Odešli: Levell Sanders, Peter Mulligan, Miroslav Futo, David Panáček, Lukáš Houser

3 otázky pro trenéra Pavla Budínského

V hráčském kádru došlo po minulé sezoně k zásadním změnám. Výraznou ztrátou je bezpochyby zejména odchod Sanderse, který v Děčíně působil čtyři roky. Jak se tato skutečnost projeví na způsobu hry vašeho týmu?
Je pravdou, že kádr se díky odchodům mnoha hráčů výrazně změnil. Odchod Ella
je pro Děčín bezesporu velká ztráta, neboť on měl v našem týmu opravdu klíčovou úlohu, nejen po herní stránce, ale i po té lidské. Ale v profesionálním sportu je to běžná věc a my to tak i vnímáme. Nechceme se moc ohlížet za minulostí a všichni v klubu bereme jako velkou výzvu zvládnout "období po Sandersovi" co nejlépe. Byť to bude pochopitelně velice obtížné. Způsob hry, doufám, nebude touto skutečností tolik narušen, ale uvidíme, jak nejen nový rozehrávač Rico Grier, ale i další noví hráči zvládnou svoji roli a co budou schopni mně a našemu týmu herně nabídnout.

Kádr není příliš široký, zejména na pozicích křídel nemáte moc velký výběr. Nemůže to být v dlouhé sezoně handicap?
Faktem je, že za dobu, co jsem trenérem Děčína, je současný kádr nejužší, jaký jsem kdy měl k dispozici. Je to dáno finančními možnostmi našeho klubu, proto to respektujeme a budeme se snažit hrát i v tomto složení co nejlépe. Také je pravdou, že na pozicích křídel je tato skutečnost nejmarkantnější a já to jako handicap i vnímám, přesto máme připravené jisté varianty alternací, abychom co nejefektivněji zamaskovali tyto naše limity.

V loňském ročníku jste se dlouho drželi na druhém místě a podruhé za sebou prošli do semifinále. Laťka je tedy nasazena hodně vysoko, avšak letos si brousí zuby na nejvyšší příčky více týmů. S jakými ambicemi tedy vstupujete do nadcházející sezony vy?
Děčín je klubem, který má, myslím, zdravé ambice každou sezonu. Doslova bych řekl, že to patří k celkové filozofii nás všech. Chceme všichni pracovat s maximálním úsilím a energií a ždímat z týmu co se dá. Na jaké příčky to však letos bude stačit, to neumím odhadnout. Přirozeně vnímáme a respektujeme sílu ostatních týmů, z nichž některé podle mého názoru výrazně zesílily nejen z finančního hlediska, ale zákonitě i z toho hráčského, a tudíž se pochopitelně zvedly i jejich ambice. V našem případě jsme si řekli, že prioritním cílem je postup do play-off v co nejkratší době a pokud možno z co nejlepší pozice.

Geofin Nový Jičín

Bilance v základní části 06/07:
26 výher, 18 porážek, 5. místo
Bilance v play-off 06/07:
čtvrtfinále s A Plus Brno (1-2)

Po hodně dlouhé době se novojičínští basketbalisté neprobojovali mezi nejlepší ligové kvarteto. V minulé sezoně se museli spokojit s pátým místem, když v prvním kole play-off nestačili na brněnský A Plus. Podobně jako v minulosti došlo v hráčském kádru k velkým změnám, ovšem jeden podstatný rozdíl je nutné vyzdvihnout: trenér Zbyněk Choleva neměl k dispozici kompletní tým až několik dní před startem soutěže, nýbrž už na prahu společné přípravy! Výjimkou je pouze návrat Ondreje Šošky, jenž podepsal smlouvu na začátku tohoto týdne.

Dalšími novými tvářemi jsou americký křídelník Joseph Chapman, jeho krajan pivot James McMillian a srbský podkošový hráč Robert Šarovič. "Náš tým vypadá silně, takže věřím, že budeme patřit k nejlepším," řekl posledně jmenovaný v rozhovoru na webových stránkách klubu. Lze s Šarovičem souhlasit? Určitě ano. Kouč Choleva má k dispozici vyvážený tým, který potvrdil svou sílu i na nedávném Kontext Cupu: Pardubice porazil o sedmnáct a Děčín o osmnáct bodů.

V dobrém světle se ukazuje rozehrávač Matej Venta, poslední přípravný duel s posílenou Ostravou skvěle vyšel dvěma novým akvizicím. Chapman nastřílel i díky šesti trojkám rovných 30 bodů a Šarovič jen o šest méně. Skutečný obrázek o síle svého týmu si navíc novojičínští fanoušci mohou udělat hned zkraje sezony. Los jim totiž přisoudil v úvodních čtyřech kolech trojici týmů, které loni skončily po dlouhodobé části na prvních třech místech: Nymburk, Děčín a Prostějov.

KLÍČOVÁ OTÁZKA: Povede se Geofinu start?

"Soutěž je dlouhá, hraje se 44 kol, ale určitě je lepší, když se start povede a pak se nemusí nic honit," míní Zbyněk Choleva. Dobře ví, o čem mluví. V loňské sezoně vyhrála tehdy ještě Mlékárna Kunín pouze jediný z úvodních šesti zápasů (!) a v dalším průběhu sezony museli hráči vynaložit spoustu úsilí, aby se před začátkem play-off vydrápali alespoň na páté místo. Tentokrát něco nového určitě nebudou chtít dopustit.

NÁZOR iDNES

Po loňské nepříliš povedené sezoně se v Novém Jičíně dokázali vypořádat s odchodem generálního partnera: Mlékárnu Kunín nahradila akciová společnost Geofin. Co se však nemění, jsou cíle novojičínského klubu. Ten chce rozhodně dojít dál než v uplynulém ročníku, kdy mu hned ve čtvrtfinále vyřazovací části vystavilo stopku A Plus Brno. Podle všeho se to Geofinu může podařit. Cholevova družina má předpoklady pro to, aby v základní části bojovala o první čtyřku a tím si vytvořila mnohem lepší výchozí pozici pro play-off. Tip na umístění po základní části: 3. místo.

ZMĚNY V KÁDRU

Přišli: Joseph Chapman, Jeffrey McMillian, Robert Šarovič, Ondrej Šoška

Odešli: Chad Timberlake, Ivan Perinčič, Tarvis Williams, Christopher Haslam, Douglas D´Amore, Peter Sedmák

3 otázky pro trenéra Zbyňka Cholevu

Hráčský kádr byl složen mnohem dříve, než bývalo v Novém Jičíně zvykem, s čímž jste jistě spokojen, je to tak?
Určitě je to lepší než třeba loni, kdy jsme skládali tým na poslední chvíli. Teď jsme pohromadě celou přípravu a myslím, že to je zatím na naší hře znát. Je důležité, aby hráči měli dostatek času se sehrát, všichni se připravovali stejně, a měli tak vlastně možnost bojovat o svou pozici.

Jak se vám zatím jeví nové zahraniční posily?
Zatím se mi jeví velmi dobře a potvrzují, že jsou kvalitními hráči. Samozřejmě se ale mnohem víc ukáže až v mistrovských zápasech, kdy budou pod větším tlakem. V přípravě se ale všichni jevili dobře, byl jsem s nimi spokojen.

Loňská sezona nevyšla Mlékárně Kunín podle představ, co budete v té letošní považovat za úspěch?
Soutěž je rok od roku silnější a vyrovnanější, už není slabších týmů. Nymburk bude opět velice silný, pak bude asi ještě Prostějov, ale dalších deset týmů je vyrovnaných a bude bojovat o play-off. Vůbec nás nečeká jednoduchá sezona. Prvním cílem je pro nás play-off, ale je jasné, že bychom se do něj chtěli dostat z co nejlepší pozice.

Synthesia Pardubice

Bilance v základní části 06/07:
25 výher, 19 porážek, 6. místo
Bilance v play-off 06/07:
čtvrtfinále s Prostějovem (1-2)

Poslední sezona asi nedopadla pro Pardubice tak, jak si na východě Čech přáli. Synthesia se sice neustále držela v horní polovině tabulky, ale hráči i fanoušci možná doufali v lepší než konečné šesté místo. Nicméně pardubický klub se pomalu začíná zabydlovat ve společnosti elitních českých týmů, což by měla potvrdit i nadcházející sezona.

Vedení klubu se v letní přestávce podařil kapitální úlovek: za Rahsaana Amese, jehož odchod do Prostějova byl dlouhou dobu veřejným tajemstvím, přivedlo z Děčína jinou hvězdu: Levella Sanderse. Ten má být zárukou toho, že se jeho nový tým opět posune o nějakou příčku výš. Z hráčů základního kádru odešel kromě již zmíněného Amese i křídelník Denis Mujagič, jenž byl s průměrem 12,8 bodu třetím nejlepším střelcem družstva, naopak na východ Čech zamířili Tarvis Williams a Sullivan Phillips.

Prvního z nich čeští fanoušci velmi dobře znají z jeho předchozího úspěšného působení v Děčíně a Novém Jičíně, osmadvacetiletý křídelník Phillips má za sebou angažmá v Maďarsku, Švýcarsku či Anglii. Vedle sedmičky zkušených borců by si měli svými výkony říct o větší počet minut i Jiří Jelínek s Peterem Majeríkem.

KLÍČOVÁ OTÁZKA: Pomůžou spoluhráči Sandersovi?

V Děčíně byl lídrem, mužem, okolo kterého se všechno točilo. I v Pardubicích bude bezpochyby hodně vidět. Navíc se tam znovu sešel se svým bývalým parťákem z Děčína Tarvisem Williamsem. "Naši kluci si občas myslí, že si to Američané odehrají sami," postěžoval si kouč Petr v jednom z rozhovorů pro iDnes.cz. A tady může vzniknout problém. Ač se bude Sanders a jeho krajané snažit sebevíc, je naprosto jasné, že k úspěšným výsledkům v soubojích s Nymburkem a dalšími špičkovými týmy budou potřebovat vydatnou podporu svých spoluhráčů.

NÁZOR iDNES

Trenér Stanislav Petr má k dispozici kádr, s nímž může směle pomýšlet na místo v první čtyřce. Je tady ale jedna podmínka: Pardubice nutně potřebují vylepšit defenzívní činnost. Už loni měly v tomto směru značné problémy (s průměrem téměř 83 inkasovaných bodů byly po základní části až 7. v lize) a v přípravných zápasech to nebylo o mnoho lepší, například od Kolína dostaly 105 bodů! Východočeský tým má ve svém středu několik útočně velice silných hráčů, avšak všichni si musejí uvědomit, že ne pokaždé se jim podaří soupeře přestřílet. Tip na umístění po základní části: 4. místo.

ZMĚNY V KÁDRU

Přišli: Levell Sanders, Tarvis Williams, Sullivan Phillips

Odešli: Rahsaan Ames, Denis Mujagič, Ondřej Votava, Luboš Stria, Aleš Zikmunda

3 otázky pro trenéra Stanislava Petra

V Pardubicích došlo k jedné významné změně, když odcházejícího Rahsaana Amese nahradil Levell Sanders. Jak se tato rošáda na postup dirigenta projeví na hře vašeho týmu?
Myslím si, že se projeví zásadně, protože oba dva jsou trochu odlišné typy hráčů. Rahsaan byl spíš skórer, spoléhali jsme na jeho body. Ty samozřejmě umí dávat i El Sanders, ale je to víc hráč pro tým. Přípravné zápasy ukázaly, že když to ostatním hráčům nešlo, tak to dokázal vzít na sebe a dával 30 bodů. My ale víme, že to není řešení. Ideálnější to bylo v posledním přípravném utkání s A Plus Brno, ve kterém dal asi sedm nebo devět bodů, ale tvořil pro tým a dal spoustu finálních přihrávek. Právě takhle bych si naši hru představoval.

Kde vás krátce před startem ligy nejvíce tlačí bota?
Určitě v obraně, ta byla od začátku přípravy dost mizerná. V poslední době jsme na tom ale zapracovali a myslím, že už se to zlepšilo. Dá se říct, že v prvních ligových zápasech nebudou naši soupeři až tak silní, takže doufám, že budeme na obraně pořád pracovat a zlepšovat se. Když se nám bude dařit obrana, v útoku to určitě zvládneme.

S vaším týmem se opět počítá do horních pater tabulky. Pomýšlíte na vylepšení loňského 6. místa po základní části?
Díky vstupu nového partnera, který nám poskytl finance, je cíl určitě zvednutý. Chceme se probojovat mezi první čtyři týmy, ale musím říct, že to bude těžké. Jednoznačně nejlepší bude Nymburk, který je o patro výš, dalších pět týmů bude přibližně na stejné úrovni. Naše motivace je ale jasná, chceme být v první čtyřce.

Dále čtěte: Mattoni NBL 2007/08 - preview 1. část

Autor:
  • Nejčtenější

Rychlobruslařská šampionka na krátké dráze Van Ruijvenová bojuje o život

Minulý týden onemocněla na tréninkovém kempu v Pyrenejích, od té doby se stav mistryně světa a Evropy v rychlobruslení...

Zemřel fotbalista Marián Čišovský, šest let bojoval se zákeřnou nemocí

Ve čtyřiceti letech zemřel bývalý plzeňský fotbalista Marián Čišovský. Od roku 2014 bojoval s amyotrofickou laterální...

Liberec - Sparta 1:2, trofej po šesti letech, rozhodla hloupá penalta

Sparťanští fotbalisté mají po šesti letech trofej. Ve finále národního poháru v Liberci porazili domácí Slovan 2:1, i...

Plzeň - Sparta 2:1, góly až po půli, hosté s mladíky snížili pozdě

Sparťanští fotbalisté po osmi vítězstvích v řadě prohráli, znovu neuspěli na hřišti Plzně, kde čekají na úspěch už...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Díky Messimu v muzeu Barcelony. Čišovský si kvůli tomu dobíral i Horvátha

Ani když ho děsivá nemoc stále více trápila, omezovala a ničila, neztrácel naději a dobrou náladu. „V Síni slávy...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Lakers přišli o asistenta, Indiana o největší hvězdu a Miami o tréninky

Indiana Pacers se musejí obejít bez své hlavní hvězdy Victora Oladipa, který se vrací do hry po vážných zraněních. Los...

V patnácti letech v Nymburce. Mistr vsadil na Studnického talent

Jako patnáctiletý se v Nymburce nedávno blýskl Jakub Nečas. Ale to bylo proti mistrovi, v dresu basketbalového Brna....

Se Svitavami dokážeme velké věci, těší se posila Proleta

V nejvyšší české basketbalové soutěži má za sebou jen rok, ale vedení svitavských Turů i jejich trenéry chorvatský...

Sebevědomý Štafl o americkém roce jedna: Hartford měl štěstí, že mě měl

České sebevědomí se rozhodl vyvézt do Ameriky. A vypadá to, že udělal dobře. Žádný jiný český basketbalista v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

O novém vztahu jsem svého manžela informovala, říká Světlana Witowská

Moderátorka Světlana Witowská (47) kromě konce v hlavních zpravodajských pořadech České televize řeší také nový vztah....

Výpadek systémů T-Mobilu pokračuje. Operátor přestal účtovat mobilní data

Už téměř 24 hodin nefungují T-Mobilu interní systémy. Podle operátora si náprava vyžádá desítky hodin. Problém nastal v...

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Místo litrů mléka denně nasadil dietu. Zhubl sto čtyřicet kilo

Ještě před pár lety vážil Phil Kayes z Velké Británie dvě stě padesát kilogramů a lékaři ho varovali, že se kvůli...

Influencerka propaguje reálná ženská těla s celulitidou

Danae Mercerová je další z influencerek, která chce ukázat světu, že je Instagram jen klam. Podle novinářky stačí dobrá...