Miami - Detroit: O'Neal a Wallace

Miami - Detroit: O'Neal a Wallace - Miamský centr Shaquille O'Neal (vlevo) se snaží obejít Bena Wallaceho z Detroitu. | foto: Reuters

Obrana Detroitu udusila Miami

• 515
New York - Obhájci titulu Detroit Pistons dokázali vyhrát první utkání finále Východní konference na palubovce Miami Heat a uštědřili tak floridskému týmu vůbec první porážku v letošním play-off. Skvělá obrana Detroitu povolila domácím jen 81 bodů (81:90) a udržela Dwyanea Wadea na střelbě 7/25 z pole.

Finále Východní konference:

Miami(1) - Detroit(2) - 81:90

(stav série 0:1)

Pistons podali výkon hodný obhájců titulu a ujali se vedení v sérii 1:0 - po celých 48 minut hráli velmi soustředěně, neustále využívali jakékoli výhody, kterou jim obrana domácích poskytla, naopak jejich skvělá obrana připomínala loňskou sérii proti Lakers a udržela Miami o 26 bodů pod jejich průměrem v prvních dvou kolech play-off.

Domácím nepomohl ani "návrat" Shaquillea O´Neala, který vynechal kvůli problémům se zhmožděným svalem poslední dva zápasy proti Washingtonu a do posledních minut "tajil," jestli vůbec nastoupí. Shaq začal zápas výborně, proměnil první 4 střely, ale postupně se přes obranu Pistons prosazoval čím dál obtížněji a rozhodně nedominoval jako obvykle.

Shaq nakonec zaznamenal 20 bodů a jen 5 doskoků (9/14 z pole, 2/4 šestky), navíc se nedařilo Dwyaneu Wadeovi, který proti znamenité obraně Tayshauna Prince zaznamenal jen 16 bodů a minul 18 (!) z 25 střel. Zůstal tak 15 bodů za svým průměrem se semifinále konference a navíc zaznamenal jen 4 asistence.

V útoku Pistons naopak dokázali využít tzv. "mismatchů" - Prince využíval svou výškovou převahu nad Wadem, Rasheed Wallace využíval své pohyblivosti a střelby zdálky proti "těžkým" pivotům domácích, Chauncey Billups přehrával Damona Jonese...

"Dokázali využívat těch individuálních soubojů, to jim nelze upřít, ale ještě důležitější bylo, že hráli s velkou trpělivostí, připravovali si dobré střely a plnili taktický plán. To my jsme nedokázali," povzdychl si po zápase domácí kouč Stan Van Gundy.

Celá základní pětka Detroitu nastřílela dvouciferný počet bodů. Rasheed Wallace zaznamenal 20 bodů a 10 doskoků (trojky 4/5!), Billups přidal 18 bodů a Richard Hamilton 16 (7/20 z pole). Ben Wallace přidal 13 bodů, 13 doskoků a 3 zisky, Prince nastřílel také 13 bodů. Přidal se k nim i náhradník Antonio McDyess, který stihl za 19 minut 10 bodů (5/6 z pole), Carlos Arroyo se za pouhých 10 minut blýskl sedmi asistencemi.

Za domácí zaznamenal Eddie Jones 22 bodů (trojky 3/4), ale další dva členové základní pětky Udonis Haslem (má zraněný prst) a Damon Jones zaznamenali pouze 5, resp. 6 bodů. Neprosadila se výrazně ani lavička náhradníků - Keon Dooling zaznamenal sice 8 bodů (4/7 z pole), ale pak už jen Alonzo Mourning přidal 4 body (2/2 z pole) a nikdo jiný nedal ani bod.

Zápas byl v první půli zcela vyrovnaný, ale díky Rasheedu Wallaceovi začali mít hosté v úvodu třetí čtvrtiny navrch - jeho střela zdálky znamenala vedení 52:43 a domácí postupně ztráceli v útoku trpělivost a volili čím dál horší střely. "Dnes jsem dělal v útoku špatná rozhodnutí a v příštím zápase to chci napravit," prohlásil po zápase Wade, který se v úvodu nedokázal vůbec prosadit přes Prince a později proti Hamiltonovi to chtěl až příliš netrpělivě "dohonit."

Domácí se uprostřed poslední čtvrtiny přece jen na chvíli chytili a šňůrou 9:0 vyrovnali na 80:80, jenže to bylo z jejich strany v podstatě všechno. Pistons ještě víc přitlačili v obraně a za poslední 4 a půl minuty nepovolili domácím ani bod. Naopak Billups překonal obranu Damona Jonese a dvěma důležitými koši poslal svůj tým do vedení 84:81.

V souboji obran pak 2 a půl minuty nepadl ani bod a Hamilton 79 sekund před koncem zvyšoval už na 86:81. Klíčový koš trefil 17 sekund před koncem opět Billups (88:81), který v posledních vteřinách pečetil výhru ještě trestnými hody. Druhý zápas série se hraje ve středu opět v Miami.

čtvrtiny: 25:24, 18:20, 24:30, 14:16