O´Neal se vrátil, Lakers vyhráli

New York - Velmi bohatý program měla v pátek zámořská NBA - celkem 12 zápasů. Událostí dne byl návrat Shaquilla O´Neala, který 17 body dopomohl Lakers k výhře nad Chicagem, k vidění bylo dvakrát i prodloužení (z toho jedno dvojité) a spousta vynikajících individuálních výkonů. Střelcem dne se stal Stephon Marbury (39 bodů), ale jeho Phoenix přesto nestačil na Sacramento, Antoine Walker z Bostonu si na konto připsal "triple-double" - 27 bodů, 11 doskoků a 10 asistencí - a pomohl Bostonu k dramatické výhře nad Atlantou. Opět se blýskl Číňan Yao Ming - 18 body přispěl k výhře Houstonu nad Jordanovým Washingtonem.
L.A.Lakers - Chicago 86:73
"Cítil jsem se docela dobře, i když trochu ´zrezivěle´," komentoval svůj návrat po operaci palce Shaquille O´Neal. "Je to prima být zase mezi ostatními, doufám, že se brzy vrátíme na tu správnou trať..." Lakers vyhráli teprve druhý zápas z posledních devíti a O´Neal, který nenastoupil v základní pětce, k tomu přispěl 17 body a 7 doskoky za 21 minut hry, když proměnil 8 ze 13 střel. Hostům se vůbec nedařilo střelecky (hvězda Jalen Rose měl střelbu z pole 2/16!), ale přesto ještě na začátku poslední čtvrtiny prohrávali jen o 4 body (69:65). Pak ale přišla šňůra domácích 12:0 a O´Neal už mohl poslední čtyři minuty zápasu v klidu sledovat z lavičky. "Jsem šťastný, že je zpátky, bude to teď mnohem snazší," řekl po utkání nejlepší hráč zápasu Kobe Bryant, autor 21 bodů, 10 doskoků a 7 asistencí.
Střelci: K.Bryant 21b. a 10d., S.O´Neal 17, Fisher 16, Medveděnko 12 - Marshall 14b. a 14d., Chandler 12, J.Williams 10

Golden State - Milwaukee 91:95
Domácím už poněkolikáté chyběl k výhře jen krůček - tentokrát to byl jednoznačně hostující Ray Allen, který je připravil o páté vítězství v sezoně. Allen podržel svůj tým především v poslední čtvrtině, kdy nastřílel 15 bodů, za celý zápas trefil 6 trojek, a z toho ta poslední - 84 sekund před koncem - se ukázala jako klíčová. Warriors začali výborně (první čtvrtina 27:17), ale postupně jim docházeli síly a především v obraně začali ztrácet (za poslední čtvrtinu inkasovali 31 bodů). Že obrana je největší slabinou týmu je jednoznačné - Warriors letos prohráli všech 7 zápasů, kdy nenastříleli přes 100 bodů. Jiří Welsch se na hřišti objevil jen na jedinou minutu a zapsal si 1 asistenci - kouč Musselman už poněkolikáté téměř nestřídal, a i když základní pětka hrála výborně (především Eric Dampier), v závěru jí nutně musely chybět síly. Celá lavička Golden State odehrála dohromady 42 minut, lavička hostů pak 109!
Střelci: Dampier 31b. a 14d., J.Richardson 21, Murphy 18b. a 15d., Jamison 10..Welsch 0 - R.Allen 31, Cassell 16, Kukoč 11, E.Johnson 8b. a 10d.

Indiana - Orlando 106:70
Znovu se ukázalo, jak moc je pro Orlando důležitý Grant Hill - v Indianě opět nenastoupil kvůli bolavému kotníku a Magic totálně "vyhořeli". Domácí (stále bez Reggieho Millera) zahájili sezonu skvěle a hrají v obrovské pohodě - bilance 10/1 je vůbec nejlepší start v historii klubu. O výhře včera domácí rozhodli velmi brzy (29:12, 41:19!) - pomohl jim k tomu i "výpadek" nejlepšího střelce NBA Tracyho McGradyho (33,2 bodů na zápas), který trefil jen 6 z 19 střel a zůstal o více než 20 bodů za svým průměrem. Celý tým jen 32,9% úspěšnosti střelby, 22 ztracených míčů a mnohem hůř doskakoval. V týmu domácích letos poprvé po zranění nastoupil Austin Croshere.
Střelci:  Artest 15, B.Miller 13, Mercer 11, A.Harrington 10. Croshere 9b. a 10d. - Vaughn 14, McGrady 13, Burke 8b. a 11d.

Philadelphia - Toronto 90:80
Philadelphia doma letos ještě neprohrála (7/0) a byla proti oslabenému Torontu favoritem - začala ale katastrofálně (už poněkolikáté) a po první čtvrtině prohrávala 15:29. Pak se ale postupně rozstřílel Allen Iverson a těsně před koncem třetí čtvrtiny šli domácí poprvé do vedení (61:60). Psychicky jim určitě pomohla i Iversonova trojka v poslední sekundě třetí čtvrtiny téměř z půli hřiště (66:62). Ve čtvrté čtvrtině pak přišly velké chvíle Keitha Van Horna, který nastřílel 7 bodů v řadě za sebou a bylo rozhodnuto (83:68).
Střelci: Iverson 31, Van Horn 13b. a 10d., MacCulloch 10 - A.Davis 27b. a 12d., A.Williams 15, Lenard 13b. a 10d., J.Jackson 10

Boston - Atlanta 105:98 po 2. prodl.
Hráči Bostonu začínají být specialisty na dotahování náskoku v posledních minutách hry - včera prohrávali ve čtvrté čtvrtině už o 14 bodů (67:81), ale skvěle hrající "dynamic duo" (Pierce-Walker) dokázalo ještě utkání vyrovnat a v prodloužení dokonce otočit. Paul Pierce sice 1 sekundu před koncem prvního prodloužení promarnil šanci na výhru, ale v tom druhém už byli domácí jasně lepší. Antoine Walker si nakonec připsal na konto triple-double, když zaznamenal 17 bodů, 11 doskoků a 10 asistencí, Paul Pierce nastřílel dokonce 36 bodů a doskočil 14 míčů.
Střelci: Pierce 36b. a 14d., A.Walker 27b., 11d. a 10as.!, Battie 18b. a 12d. - G.Robinson 25b. a 12d., Abdur-Rahim 22, Terry 19b. a 12as., Ratliff 12, Newble 11

New Jersey - Cleveland 120:79
Martin 21b. a 10d., Kidd 16, A.Johnson 13, Jefferson a Mutombo 12, Slay 11, Rogers a Collins 10 - W.Parker 18, Boozer 16b. a 11d., Ilgauskas 13, J.Jones 12, R.Davis 10

Miami - Detroit 72:75
E.Jones 17, B.Grant 16b. a 14d., C.Butler 14, Stěpania 6b. a 10d. - R.Hamilton 17, Williamson 14, J.Barry 12, B.Wallace 8b. a 22d.!

New Orleans - New York 105:97 po prodl.
Mashburn 25, Magloire 20b. a 11d., P.J.Brown 20b. a 10d., Wesley 13, B.Davis 12b. a 10as. - Sprewell a Houston 23, Eisley 17b. a 14as., K.Thomas 16b. a 10d., S.Anderson 10

Houston - Washington 93:86
Yao Ming 18, Francis a Rice 16, Hawkins 14, K.Thomas 12 - Stackhouse 26, Hughes 22, Lue 14 (Jordan 8)

San Antonio - Memphis 95:86
Duncan 28b. a 15d., D.Robinson a S.Jackson 12 - Batiste 18, Gasol 12, Battier 10

Sacramento - Phoenix 118:101
B.Jackson 24, Webber 21b. a 13d., Divac a Christie 18, Stojakovič 14, Turkoglu 13 - Marbury 39, Marion 18b. a 10d., A.Hardaway 12

Denver - L.A.Clippers 72:70