Aleš Chán (v bílém) z Nymburka v podkošovém souboji s Kevinnem Pinkneym z Olympije Lublaň

Aleš Chán (v bílém) z Nymburka v podkošovém souboji s Kevinnem Pinkneym z Olympije Lublaň | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nymburští do Jadranské ligy zapadli, ale měli by dát šanci i mladým Čechům

  • 11
Po polovině základní části Jadranské ligy patří basketbalistům Nymburka jedenáctá pozice. Pouhý bod od poslední příčky. Ale taky jen čtyři body za lídrem. Jaký dojem český šampion v bývalé Jugoslávii zanechal?

Ke spolupráci na bilancování nymburského působení vyzval server iDNES.cz černohorského kouče Željka Živkoviče, který už pátým rokem působí v Česku, avšak o spojení se svou vlastí nepřišel.

"Trenér nedávného nymburského soupeře Budučnosti Podgorica Dejan Radonjič je dokonce můj bývalý spoluhráč. Takže nějaké kontakty mám," usmívá se jednačtyřicetiletý odborník.

Vizitka

Željka Živkoviče

Željko ŽivkovičNarodil se 20. března 1969. S basketbalem začínal v černohorské Cetinji. Za tamní celek hrál do roku 1995. kdy jeho kariéru ukončila autonehoda. Ta zároveň nastartovala jeho trenérskou dráhu.

V mateřském klubu působil až do roku 2003, kdy na dva roky zamířil do Budvy.

Před pěti lety se díky družbě Budvy s Valašským Meziříčím dostal do klubu Proton Zlín. Působil u mládežnických družstev i u prvoligového týmu mužů.

Od února 2010 je trenérem v Jihomoravském basketbalovém centru Brno a zároveň vede prvoligový Prostějov B.

Letošní krok Středočechů do neznáma si Živkovič pochvaluje. A tvrdí: "Nymburští zapadli do nové soutěže celkem dobře. Pokud prohráli, zápasy to byly vyrovnané."

V zemích bývalé Jugoslávie se český šampion stará o vylepšování jména středoevropského basketbalu. "Reprezentace na posledním mistrovství Evropy nebyla, takže to brali tak, že tu není síla, aby Češi byli vážným soupeřem. Ale Nymburk už pár let hraje Eurocup a bývalý i současný trenér tam udělali kus práce," chválí Živkovič.

Solidní výkony Středočechů podle něj určitě upoutají zájem hledačů talentů. "Evropské kluby tu určitě budou hledat. Já to koneckonců tvrdím pořád, že je tu spousta nadějí," poznamenává muž, který si výchovu mladých basketbalistů vzal na starost.

Současné tápání Nymburka, který podlehl v posledních šesti duelech Jadranské ligy, prý nespočívá v odsunutí této soutěže na druhou kolej ve srovnání s Eurocupem. "Obě soutěže určitě berou vážně," ujišťuje české fandy.

"Tu sérii porážek bych nebral tragicky. Není normální udržet formu po celou dobu sezony, je obvyklé, že forma klesá. Věřím, že výsledky budou lepší. Těm, kterým se daří teď, se nemusí dařit do konce sezony," dodává kouč prostějovského béčka.

Konkurence Nymburských je podle něj lépe připravena na dva vypjaté duely v jediném týdnu. "Adriatická liga znamená hodně cestování. Je méně času na trénování. To je myslím ten důvod, proč se Nymburku v Jadranské lize nedaří. Je málo času na odpočinek, víc se cestuje a víc se hraje zápasů, než se trénuje."

Při krizi hodně scházel podkošový lídr Petr Benda. "Chán ho na pár zápasů dobře nahradil. Ale Benda je pro tým důležitý, Kluci jsou na něj zvyklí. A on se neprosazuje jen v útoku, velmi důležitý je i v obraně. Je to hlavně výborný kolektivní obránce. Má zkušenosti z těžkých zápasů, s protivníkem si vždycky umí poradit. Takový hráč do rotace je důležitý," vysvětluje Živkovič.

Pavel Pumprla (uprostřed) v podkošovém souboji s hráči Partizanu Janem Veselým (vpravo) a Raškem Katičem

Pavel Pumprla (uprostřed) v podkošovém souboji s hráči Partizanu Janem Veselým (vpravo) a Raškem Katičem

Prostor k vlastnímu zviditelnění v prestižní evropské soutěži nejvíc využili Pavel Pumprla a Aleš Chán. "Pumprla udělal ve hře největší pokrok. Chán dokázal držet tým a podávat velice dobré výkony. Ale i ostatní hrají dobře," dodává Černohorec.

Největší výtka Željka Živkoviče vůči českému mistru je spojena s nedostatečným zapojením juniorů. Středočeši by podle něj měli využít své mladíky Tomáše Vyorala a Martina Kříže. "Podívejte se na soupisky ostatních týmů. Je tam hodně kluků ročníků 1989 až 1991. Bez ohledu na nějaké ambice a na výsledek by se těmto mladým klukům měla dát šance."

Za příklad pro svou argumentaci si bere srbského giganta Partizan Bělehrad, který v posledních letech odehrál kolem osmdesáti utkání za sezonu.

Padrubice - Nymburk: domácí Martin Kříž (v bílém), hostující Arthur Lee (vlevo) a Ladislav Sokolovský

Martin Kříž (v bílém) v dresu Pardubic v ligovém duelu loňské sezony. Proti němu nymburští Arthur Lee (vlevo) a Ladislav Sokolovský.

"Snahou bylo, aby hráči nejvíce vytížení v Eurolize hráli v Jadranské lize míň. Tím se otevřela příležitost pro další kluky, kteří se tam sehráli. Ale Nymburk tak široký kádr nemá. Proto tvrdím, že by měli víc využívat mladé," vysvětluje Živkovič.

"Když se dělá systematicky a ještě se dá příležitost mladším hráčům, udělá to maximum. Za dva, za tři roky jsou všichni takoví mladí hráči zajímaví pro nejbohatší evropské týmy," posílá trenér do Nymburka svou radu.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž