Nymburk a Brno postupují do semifinále

Praha - Mattoni NBL měla o víkendu na programu zápasy 3.kola čtvrtfinále play-off a zná už první dva postupující. A Plus Brno porazilo na své palubovce Ostravu 91:79 a celou sérii vyhrálo 3:0 na utkání. Nezaváhal ani Nymburk a po výhře nad Spartou 101:87 také postupuje. Děčín přehrál Opavu 94:70 a snížil na 1:2, Mlékárna Kunín nedala šanci USK Praha a vede 2:1 na zápasy.

A Plus ŽS Brno BC - BK NH Ostrava 91:79 (stav série 3:0, postupuje Brno)
(26:11, 40:37, 71:49)

Tým A Plus Brno vyhrál nad Ostravou i potřetí a je prvním semifinalistou letošního play-off. Domácí si vytvořili od začátku převahu a rychle si vypracovali až osmnáctibodový náskok (14.minuta 38:20). Ostrava však tentokrát rozhodně nehodlala prodat kůži lacino, využila nepřesné střelby domácích náhradníků a šňůrou 15:0 (!) se dostala zpět do zápasu.

V druhé minutě druhého poločasu to bylo už dokonce o jediný bod (42:41), ale pak přišel rozhodující nápor Brna, které prokázalo, že má jednoznačně silnější kádr, další úsek hry vyhrálo 24:4 a rozhodlo o své postupu. Ostrava sice ještě zmobilizovala síly, poslední čtvrtinu dokonce vyhrála 30:20, ale domácí si dvouciferný náskok hlídali až do konce.

"Byl to nejvyrovnanější zápas série, Ostrava tentokrát využívala každého našeho zaváhání, přesto jsme věřili, že postup vybojujeme bez větších problémů. Díky bojovnosti a zlepšené střelbě se to podařilo a nyní si můžeme dopřát pár dnů klidu," řekl po zápase asistent trenéra A PLUS ŽS Brno Libor Jeřábek.

Domácí měli vyrovnané pole střelců a 5 hráčů nastřílelo mezi 12 a 18 body - výborný výkon podal především Petr Benda, který k 18 bodům přidal i 13 doskoků. Za hosty se střelecky dařilo Dostálovi (22 bodů), brněnská obrana však opět pokryla obvyklé opory Gavláka a Prášila, kterým povolila jen po 8 bodech.

STŘELCI: P.Benda 18 bodů a 13 doskoků, Pavlík 14, Adžič 13, J.Svoboda 12, Černošek a Warrick 12, Klimek 8, Gajdošík 2 - Dostál 22, Pospíšil 12, Šiko 11, Prášil, Gavlák a Procházka 8, Buzási 4, Klimánek 3, Uhlíř 2, Halík 1
střelba za 3b.: 15/4:20/5
střelba za 2b.: 45/23:49/21
trestné hody: 41/33:29/22
doskoky: 42:35
osobní chyby: 21:31
5 osobních chyb: 38. Černošek - 23. Buzási, 36. Gavlák, 38. Dostál, 40. Prášil, 40. Procházka
technická chyba: 12. trenér hostů, 28. Adžič
rozhodčí: Šedivý a Volejník
diváci: 1000
nejlepší hráč: Jiří Černošek

Komentáře trenérů:
Libor Jeřábek (asistent trenéra domácích):
Očekávali jsme, že podobně jako tento zápas bude probíhat už ostravské utkání. V něm jsme se nakonec prosadili poměrně snadno, ale dnes v Brně Nová huť prokázala, že hrát umí a ve čtvrtfinále není náhodou. Ke zvratu ve druhé čtvrtině jsme soupeři pomohli sami mizernou střelbou, tříbodové pokusy jsme měli 0/10 a soupeř dostal chuť. Potvrdila se však naše kvalita a zbývající průběh už byl celkem jednoznačný.
František Rón (trenér hostů): Z naší strany jsme sehráli nejpovedenější zápas série. Postavil jsem základní sestavu tak, že v ní nebyli všichni čtyři klíčoví hráči a vyplatilo se to. Měli jsme stále dost sil, na začátku jsme sice hráli bojácně, ale postupně jsme dokázali téměř smazat osmnáctibodovou ztrátu, ale nasbírali jsme fauly, které v dalším průběhu omezily možnost počínat si v obraně s potřebnou dávkou agresivity a Brno poté uplatnilo své přednosti a rozhodlo zápas ve svůj prospěch

Mlékárna Kunín - USK Praha 104:80 (stav série 2:1)
(26:15, 52:36, 80:55)

Novojičínský tým po nezdaru v Praze nijak neznervózněl a v domácím prostředí byl od začátku do konce jasně lepším týmem. Domácí v první půli výborně bránili, už v prvním poločase si vypracovali dvouciferný náskok a ten nadále zvyšovali. Šest minut před koncem to bylo už dokonce o 33 bodů a hosté až v samotném závěru třemi trojkami proti náhradníkům trochu zkorigovali skóre.

Velkou zbraní Mlékárny byla trojková střelba, při níž se blýskla mimořádnou úspěšností - 11/14 (79%!). Celkem 6 trojek ze 6 pokusů trefil domácí rozehrávač Vid Žarkovič, který byl spolu s Šoškou hlavní oporou a v první půli jasně přehrál své protějšky v týmu USK. Nakonec nastřílel 22 bodů, ještě o 3 body více zaznamenal Ondrej Šoška, který proměnil 10 z 13 střel ze hry, Curtis Bobb přidal 19 bodů a 8 asistencí.

Mlékárna Kunín se výhrou ujala v sérii vedení 2:1 na zápasy, čtvrté utkání série, ve kterém už může Mlékárna Kunín rozhodnout o své postupu, se hraje ve středu v Praze.

STŘELCI: Šoška 25, Žarkovič 22, Bobb 19, Callahan 14, Hovaňák 8, Kovář a Krba 5, Hájek 4 body a 11 doskoků, Pelikán 2 - L.Tóth a P.Novotný 15, Bosák 11, Válek 10, Přibyl a Peleška 6, Lukš 5, Krátký 4, T.Tóth a Sklenařík 3, Rerko 2
střelba za 3b.: 14/11:23/7
střelba za 2b.: 40/22:46/23
trestné hody: 33/27:17/13
doskoky: 33:21
osobní chyby: 20:26
5 osobních chyb: 31. T.Tóth
technická chyba: 39. Kovář
rozhodčí: Paulík a Galajda